Awantura na osiedlu nr 1 – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Awantura na osiedlu nr 1

Jerzy Zakrzewski uważa, że jeśli budować drogi – to na lata.
Zdaniem Witolda Dominika drogi gminne są mniej użytkowane i nie ma konieczności budowy ich w tak wysokiej kategorii.
Awantura na osiedlu nr 1

KONFLIKT. To było wyjątkowo burzliwe spotkanie mieszkańców osiedla nr 1 w Kłobucku z przedstawicielami miasta. Okazuje się jednak, że to nie obecność władz, a dwójka radnych – Aleksander Tokarz i Witold Dominik – wzbudziła najwięcej emocji na spotkaniu, podczas którego padło wiele gorzkich słów. A wszystko to przez kategorię dróg, które wkrótce będą powstawać w naszej gminie

Choć wydawałoby się, że zasada „raz, a dobrze” wychodzi nam na dobre, okazuje się, że niekoniecznie. Gmina w tym roku przymierza się do budowy kolejnych dróg na osiedlu Smugi II. W projekcie uwzględnione są ulice: Poświatowskiej, Leśmiana oraz chodniki przy Tuwima i Reymonta.

Wolą drogę zamiast chodnika
Wszystkie w wysokiej kategorii dróg KR3. Przy ulicach zaplanowano chodniki. Ale, jak mówi burmistrz, zdaniem przewodniczącego osiedla – Tomasza Parkitnego – wielu mieszańców gotowych jest zrezygnować z chodników na rzecz poszerzenia zakresu prac drogowych. Chodzi dokładnie o ul. Nałkowskiej, która również czeka na budowę. Burmistrz Jerzy Zakrzewski uważa, że kategoria KR3, w której zaprojektowano ulice na Smugi II, zapewnia drogi na lata. Jest jednak jedno „ale”.
– Radny Tokarz i Dominik zakwestionowali tę kategorię na ul. Olszowiec na Borowiance, więc mamy dylemat, czy realizować zgodnie z projektem w tej kategorii ulice na państwa osiedlu, czy ją zaniżyć, aby sprawa nie trafiła na policję, jak w przypadku ul. Olszowiec – mówi Zakrzewski.
Zdaniem burmistrza jeżeli droga wybudowana jest w niższej kategorii, trudniej jest też egzekwować gwarancję.
– Wystarczy, że wykonawca zrobi zdjęcia ciężkich samochodów i na tej podstawie odmówi nam naprawy – przekonuje Jerzy Zakrzewski. – Uważam, że jeśli budować, to porządnie i na lata – dodaje.

Będzie więcej za mniej?
Przypomnijmy. Część ulic na osiedlu Smugi II jest już zrealizowana w kategorii KR3, w tym ulica, przy której znajduje się posesja radnego Witolda Dominika.
– Dlaczego mamy zmieniać tę kategorię, skoro zaczęliśmy już tutaj w niej budować? – pytał Zakrzewski. Do tych argumentów odniósł się Witold Dominik, radny, który próbował przekonać mieszkańców, że ulice gminne nie muszą być budowane w tak wysokiej kategorii, dzięki czemu można by wybudować ich więcej. – Komisja rewizyjna prowadziła kontrole ul. Olszowiec. Okazało się, że znajduje się tam kilkanaście domów i jeden zakład produkcyjny – mówi radny. – Projektant nie dołączył raportu średniodobowego ruchu, choć miał taki obowią- zek. Po uzupełnieniu dokumentacji okazało się, że za 10 lat tą ulicą bę- dzie jeździło ponad 400 ciężarówek i 160 autobusów na dobę! – dodaje Dominik.
Jego zdaniem ulica ta powinna być wybudowana w kategorii KR2 lub KR1, a zawyżanie kategorii powoduje podniesienie kosztów o 50 procent.
– Okoliczne gminy budują wyłącznie w KR1. Czy tam drogi się rozpadają? – pyta Dominik. Po tych słowach z sali padły pytania:
– A dlaczego pan nie przeanalizował tego, jak pod pana domem drogę w KR3 robili?
Radny próbował tę kwestię wytłumaczyć:
– Urząd przez kilkanaście lat na to nie wpadł i robił w takiej kategorii, wpadł na to dopiero Aleksander Tokarz – bronił swojej tezy radny.
– Ale tej drogi od kilkunastu lat tam nie ma – rzucił znów ktoś z sali.
– Ja mówię o zawyżaniu kategorii w naszej gminie – odpowiedział Dominik.
– A ja o konkretnej drodze – skwitował uczestnik zebrania.
– Nas nie stać na byle jakie drogi, które za 2 lata będziemy łatać – dodał ktoś inny z sali.
Witold Dominik podkreślił, że kategorię drogi określa konkretny wzór, a projektant przy sporządzaniu projektu powinien kierować się przede wszystkim przepisami prawa.
– Dzięki temu moglibyśmy zrobić nie 1 km, a 2 km drogi – przekonywał radny.

Jedną – a porządnie
Zdaniem Zakrzewskiego to przekłamanie.
– Różnica na ul. Olszowiec pomiędzy KR2 a KR3 wynosi 58 tys. zł przy inwestycji za 1,3 mln zł – mówi burmistrz. – Proszę więc nie mówić, że koszty rosną o 50 procent!
Zakrzewski przytoczył też przykład ul. Kochanowskiego w Kłobucku, którą – jeszcze 10 lat temu szutrową drogą – jeździło kilka samochodów, a dzisiaj jest ich kilkaset.
– Skąd pan wie, że za 10 lat ul. Olszowiec nie będzie objazdem do Czarnego Lasu. Ta droga ma przeżyć nas, a nie 5 lat gwarancji! – argumentował burmistrz.
Podczas dyskusji pojawił się również wątek ul. Długosza w Kłobucku, która wyremontowana została na betonowej podbudowie i grubym asfalcie i choć kosztowała ponad 2 mln zł, to – zdaniem Zakrzewskiego – przetrwa lata.
– Drogi w kategorii KR1 to kilkucentymetrowa podbudowa i nakładka. Ile takie coś wytrzyma? – pytał Zakrzewski. – Być może inni wójtowie wolą zrobić trzy takie ulice i chwalić się mieszkańcom, ile to zrobili, ja wolę zrobić jedną, a porządną.– podkreślał podczas spotkania burmistrz, dodając, że najważniejszy jest nadzór i kontrola wykonania takiej drogi.

Radny Tokarz nieproszony?
Głos w dyskusji próbował też zabrać radny Aleksander Tokarz, reprezentujący osiedle nr 3 w Kłobucku. Radny chciał zapoznać przybyłych na spotkanie z wnioskami, do których doszła komisja, którą kieruje. Szybko okazało się jednak, że mieszkańcy osiedla nr 1 nie chcą go słuchać i chcą rozmawiać wyłącznie o problemach swojego osiedla – a nie o sprawach całej gminy czy ul. Olszowiec na Borowiance. Radny, zapytany, dlaczego uczestniczy w spotkaniu osiedla nr 1, odpowiedział, że reprezentuje całą gminę.
– My, radni, jesteśmy tacy jak wy – mówi Tokarz.
– Proszę się nie porównywać do mnie, bo mnie pan obraża – padło z sali.
– Proszę to odnotować do protokołu – zwrócił się do prowadzącego zebranie Tokarz. – Tak być nie może! Pan powinien reagować na chamstwo – nawoływał.
– Ja akurat znam pana od dziecka, wychowałem się tam, gdzie pan rozrabiał – dodał w stronę Aleksandra Tokarza mężczyzna z sali.
Tokarz widocznie uznał, że wobec takich argumentów nie ma sensu dalej dyskutować – i zakończył swoje wystąpienie, co spotkało się z brawami.
Głos w sprawie zabrał też Roman Minkina, prywatnie mieszkaniec osiedla.
– Jestem przede wszystkim praktykiem, byłem starostą i wybudowałem wiele dróg w KR1 i KR2, a dzisiaj się ich wstydzę – mówi Minkina. – Proszę zobaczyć, jak wygląda dzisiaj droga Szalejka–Kalej. Czym innym jest teoria, a czym innym praktyka – dodaje.

Brzydnie chodzenie po policjach
Na sam koniec tej burzliwej dyskusji Jerzy Zakrzewski stwierdził, że „brzydnie mu się już chodzenie po policji” po tym, jak radni składają ciągłe doniesienia.
– Póki co żadne zawiadomienie wam się nie potwierdziło – dorzucił. – Mam wrażenie, że was to w jakiś sposób bawi – dodał Zakrzewski. Aleksander Tokarz próbował zdementować to stwierdzenie.
– Jakie „ciągle”? My stoimy na straży przepisów prawa – mówił z sali. Ostatecznie mieszkańcy zdecydowali, że chcą utrzymania drogi w kategorii KR3. Tylko Witold Dominik wstrzymał się od głosu. Natomiast wszyscy już zgodnie zagłosowali za rezygnacją z budowy chodników na rzecz budowy ul. Nałkowskiej.

2 komentarze

2 Komentarze

  1. Kłobucczanin

    21 marca 2018 at 16:34

    Jeden tandeciarz, infantylny pseudo działacz, drugi cwaniak, nadęty bufon i megaloman. Oboje nie powinni dostać nawet pół głosu w następnych wyborach, bo to żenada i wstyd dla gminy ,żeby mieć takich radnych, nastawionych tylko na warcholstwo i permanentny bełkot.

  2. Mieszkaniec osiedla nr 4

    20 marca 2018 at 12:46

    A kiedy miasto dokończy nawierzchnię drogi na ul. Topolowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

oswietlenie-droga

Oświetlą drogę do cmentarza

Ewa Chojnacka18 lipca 2019
sda

Obwodnica trafi do planów?

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2019
frd

Obcokrajowcy odwiedzili kłobuckich uczniów

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
zakrzewski

Będzie nowa linia wysokiego napięcia

Stanisław Wrzesiński30 czerwca 2019
bedzienowy

Będzie nowy market koło osiedla?

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019
dni kck

Dni Kłobucka przyciągnęły tłumy!

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019