Powiat, Kłobuck

Placówka Wód Polskich w Kłobucku

Pracownicy kłobuckiego nadzoru wodnego ulokowali się w budynku byłej łaźni miejskiej przy ul. Wieluńskiej 11.
Placówka Wód Polskich w Kłobucku

ADMINISTRACJA. W należącym do starostwa powiatowego budynku przy ul. Wieluńskiej 11 od stycznia rezydują pracownicy nowo powstałego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które m.in. przejęło zadania zarządów melioracji i urządzeń wodnych. Budynek byłej łaźni prawdopodobnie będzie siedzibą tzw. nadzoru wodnego co najmniej przez najbliższe trzy lata

Nową instytucję powołano w związku ze zmianami w prawie wodnym. Od 1 stycznia wykonuje ona prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa, ale poza śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym. PGW Wody Polskie przejęło zadania i kompetencje (oraz pracowników) zarządów melioracji i urządzeń wodnych. Wydaje pozwolenia wodnoprawne, co do tej pory robiły urzędy marszałkowskie i starostwa powiatowe. Obsługuje też m.in. krajowy regulator cen wody, czyli odpowiada za opiniowanie regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz zatwierdzanie taryf.
Do końca 2017 roku sprawami wód Skarbu Państwa w Kłobucku i powiecie kłobuckim zajmował się Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, poprzez swój oddział w Częstochowie, funkcjonujący przy ul. Wręczyckiej. W strukturze Wód Polskich wygląda to inaczej.

Ani pod Katowice, ani pod Gliwice
Centralną strukturą PGW jest Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na poziomie regionalnym działa jedenaście zarządów gospodarki wodnej w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Każdy z nich z kolei składa się z zarządów zlewni, a pod te ostatnie podlegają nadzory wodne i ich filie. Zarząd regionalny w województwie śląskim mieści się w Gliwicach. Ale wody w powiecie kłobuckim nie podlegają pod gliwicki, tylko pod Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Konkretnie zaś pod Zarząd Zlewni w Sieradzu, w ramach którego utworzono 13 nadzorów wodnych w: samym Sieradzu, Bełchatowie, Częstochowie, Łasku, Łodzi, Pabianicach, Poddębicach, Pajęcznie, Wieluniu, Radomsku, Zawierciu, Zduńskiej Woli oraz w Kłobucku.
Pracownicy kłobuckiego nadzoru ulokowali się w budynku byłej łaź- ni miejskiej przy ul. Wieluńskiej 11. Dawniej działał w nim Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kłobucku, który w 2011 roku przeniesiono na ul. Skorupki. W ostatnich latach powiat wynajmował znajdujące się w nim pomieszczenia m.in. ośrodkowi doradztwa rolniczego, który zresztą nadal tu działa.

Dwa pomieszczenia i dwa etaty
– Zaproponowaliśmy Wodom Polskim dwa wolne pomieszczenia w tym budynku. Najpierw zawarliśmy tylko wstępną, krótkotrwałą umowę najmu, ponieważ nie było innej możliwości. W najbliższych dniach natomiast, może jeszcze w tym tygodniu, z dyrektorem w Sieradzu zawrzemy umowę trzyletnią – poinformował w poniedziałek GK Henryk Kiepura, starosta kłobucki.
Na zawarcie dłuższej umowy najmu zgodę wyraziła ostatnio stosowną uchwałą rada powiatu.
– Na razie w kłobuckim nadzorze wodnym są dwa etaty pracownicze, ale będziemy zabiegać o zwiększenie zatrudnienia, żeby interesy naszych mieszkańców były lepiej i skuteczniej reprezentowane – dodał starosta.
Do tej pory bywało z tym różnie. Mieszkańcy i samorządowcy regularnie kierowali pisma lub spotykali się z pracownikami zarządu melioracji w celu np. realizacji ważnych inwestycji zabezpieczających przed powodzią lub przynajmniej oczyszczenia zarośniętych rzek czy cieków. Ale tylko niektóre udało się doprowadzić do skutku, ponieważ ZMiUW narzekał na brak środków finansowych. Dopiero okaże się czy w przypadku Wód Polskich będzie pod tym względem lepiej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat, Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat, Kłobuck

Wojewoda odwiedził powiat

Jarosław Jędrysiak7 sierpnia 2022

Są nagrody dla urzędników!

Jarosław Jędrysiak29 stycznia 2022

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Marcin Syguda27 stycznia 2022

Reżim sanitarny w starostwie to fikcja?

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2021

Chcą dalszej rozbudowy pracowni CNC

Jarosław Jędrysiak23 czerwca 2020

Znów 7 chorych. Koronawirus nie odpuszcza

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2020