Dlaczego łożą na Czereśniową, a nie Jabłoniową? – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Dlaczego łożą na Czereśniową, a nie Jabłoniową?

Czereśniowa pozostaje niezamieszkana. Ale ma już wodociąg i kanalizację, a w tym roku zyska asfaltową nawierzchnię, chodnik i oświetlenie. W przypadku Jabłoniowej niemal na całej długości jest już dom przy domu. Ale mieszkańcy znów mogą liczyć co najwyżej na wysypanie frezem.
Dlaczego łożą na Czereśniową, a nie Jabłoniową?

INTERWENCJA. Mieszkańcy ul. Jabłoniowej nie mogą doprosić się w gminie o porządne utwardzenie drogi, którą dojeżdżają do swoich domów. – A na sąsiedniej Czereśniowej porobili przyłącza i wydadzą 2 mln zł na jej budowę, chociaż nie ma tam żadnego domu – podkreślają. – Czereśniową robimy pierwszą tylko dlatego, że na Jabłoniową nie dostalibyśmy dofinansowania – twierdzi wójt

Kwestię inwestowania w Czereśniową już na łamach GK poruszaliśmy. Na pytanie, dlaczego gmina się na to decyduje, skoro przy wspomnianej ulicy nikt jeszcze nie mieszka, wójt Henryk Krawczyk wyjaśniał, że chodzi o rozładowanie ruchu samochodowego i stworzenie dodatkowego połączenia z ul. Szkolną i Strażacką. Równolegle do Czereśniowej, bliżej drogi wojewódzkiej nr 494 (ul. 3 Maja), biegnie ul. Jabłoniowa. I chociaż zabudowana domami jest już niemal w całości, to sama droga wciąż pozostaje w kiepskim stanie i bez trwałego utwardzenia. Jeden z mieszkańców Jabłoniowej zadzwonił w tej sprawie do redakcji GK.
– Na początku wysypywali szlaką. Kiedy było tam kilka domów, to wystarczało, ale teraz jest zabudowana w zdecydowanej większości. Od dawna domagamy się, żeby Jabłoniową trwale i porządnie utwardzić. I od dawna jesteśmy zwodzeni – stwierdził.

Kurzawa albo błoto
Nasz czytelnik przyznał, że nie rozumie, dlaczego Czereśniową wyposażono ostatnio w sieć wodociągową i kanalizacyjną, a teraz gmina zamierza jeszcze wyłożyć 2 mln zł na jej budowę (właściwie to niecałe 1,9 mln zł, na które opiewa zwycięska oferta przetargowa – inf. red.), chociaż nikt przy niej nie mieszka.
– A u nas cały czas tylko frez. Kiedy jest sucho, strasznie się kurzy. Po deszczu z kolei wielkie błoto, takie, że nie da się przejechać, a dzieci się taplają. Mogliby chociaż kamieniem utwardzić. Przypominamy się, wysyłamy petycje, ale wójt nas olewa – dodał.
Temat poruszyła również na wtorkowej sesji rady gminy sołtys sołectwa Wręczyca Wielka II Bożena Syguda. W odpowiedzi wójt ponownie wyjaśnił, skąd chęć inwestowania w Czereśniową.
– Na ul. Jabłoniową nie dostalibyśmy dofinansowania. A dzięki temu, że pozyskaliśmy dofinansowanie na Czereśniową (m.in. ponieważ łączy się i będzie łączyć z większą liczbą dróg), będzie ona wychodzić koło GOK-u oraz będzie można nią dojechać i do szkoły, i do przedszkola, czy dalej wyjechać przy kościele – tłumaczył. – Wtedy ul. Miodową będzie można zrobić jednokierunkową, żeby nie blokować wyjazdu, jak pojedziemy od strony świateł i Truskolas. Będzie tylko wyjazd na ul. 3 Maja – stwierdził.

Łącznik na otarcie łez?
Wójt zaznaczył też, że budowa Czereśniowej to korzyść i dla mieszkańców Jabłoniowej, ponieważ w ramach inwestycji przewidziano wykonanie łącznika tych dwóch ulic (mniej więcej na wysokości istniejącego już łącznika Sportowej i Czereśniowej, tyle że ok. 50 m bliżej urzędu gminy). Co natomiast z samą problematyczną nawierzchnią Jabłoniowej? Jeśli chodzi o najbliższe miesiące, wygląda na to, że niestety nic ponad to, co było robione w poprzednich latach.
– W ubiegłym roku była zrobiona frezem. Ponieważ porobiły się już dziury i wyboje, to jak poprawi się pogoda, dowieziemy frezu. Wówczas będzie zupełnie nieźle wyglądała – skwitował Henryk Krawczyk. Biorąc pod uwagę to, co sami od mieszkańców usłyszeliśmy, wątpliwa sprawa, żeby frez ich zadowolił. Zresztą przyznała to również na sesji sołtys.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. foxy

    30 marca 2018 at 10:42

    PROSTE Czereśniowa będzie miała media i asfaltowa drogę ceny działek poszybują w gore,trzeba sprawdzić kto obecnie posiada działki i ile?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

koncert

Akompaniując wirtuozowi akordeonu

Jarosław Jędrysiak17 marca 2019
alko

Chciał wynieść alkohol za 800 złotych

Jarosław Jędrysiak17 marca 2019
podroz

„Podróż na Planetę Grzeczności”

Jarosław Jędrysiak11 marca 2019
dsf

Gmina wchodzi do związku

Jarosław Jędrysiak6 marca 2019
refre

Będzie fundusz sołecki

Jarosław Jędrysiak3 marca 2019
czad

Czad mógł ich zabić

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2019