Dlaczego łożą na Czereśniową, a nie Jabłoniową? – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Dlaczego łożą na Czereśniową, a nie Jabłoniową?

Czereśniowa pozostaje niezamieszkana. Ale ma już wodociąg i kanalizację, a w tym roku zyska asfaltową nawierzchnię, chodnik i oświetlenie. W przypadku Jabłoniowej niemal na całej długości jest już dom przy domu. Ale mieszkańcy znów mogą liczyć co najwyżej na wysypanie frezem.
Dlaczego łożą na Czereśniową, a nie Jabłoniową?

INTERWENCJA. Mieszkańcy ul. Jabłoniowej nie mogą doprosić się w gminie o porządne utwardzenie drogi, którą dojeżdżają do swoich domów. – A na sąsiedniej Czereśniowej porobili przyłącza i wydadzą 2 mln zł na jej budowę, chociaż nie ma tam żadnego domu – podkreślają. – Czereśniową robimy pierwszą tylko dlatego, że na Jabłoniową nie dostalibyśmy dofinansowania – twierdzi wójt

Kwestię inwestowania w Czereśniową już na łamach GK poruszaliśmy. Na pytanie, dlaczego gmina się na to decyduje, skoro przy wspomnianej ulicy nikt jeszcze nie mieszka, wójt Henryk Krawczyk wyjaśniał, że chodzi o rozładowanie ruchu samochodowego i stworzenie dodatkowego połączenia z ul. Szkolną i Strażacką. Równolegle do Czereśniowej, bliżej drogi wojewódzkiej nr 494 (ul. 3 Maja), biegnie ul. Jabłoniowa. I chociaż zabudowana domami jest już niemal w całości, to sama droga wciąż pozostaje w kiepskim stanie i bez trwałego utwardzenia. Jeden z mieszkańców Jabłoniowej zadzwonił w tej sprawie do redakcji GK.
– Na początku wysypywali szlaką. Kiedy było tam kilka domów, to wystarczało, ale teraz jest zabudowana w zdecydowanej większości. Od dawna domagamy się, żeby Jabłoniową trwale i porządnie utwardzić. I od dawna jesteśmy zwodzeni – stwierdził.

Kurzawa albo błoto
Nasz czytelnik przyznał, że nie rozumie, dlaczego Czereśniową wyposażono ostatnio w sieć wodociągową i kanalizacyjną, a teraz gmina zamierza jeszcze wyłożyć 2 mln zł na jej budowę (właściwie to niecałe 1,9 mln zł, na które opiewa zwycięska oferta przetargowa – inf. red.), chociaż nikt przy niej nie mieszka.
– A u nas cały czas tylko frez. Kiedy jest sucho, strasznie się kurzy. Po deszczu z kolei wielkie błoto, takie, że nie da się przejechać, a dzieci się taplają. Mogliby chociaż kamieniem utwardzić. Przypominamy się, wysyłamy petycje, ale wójt nas olewa – dodał.
Temat poruszyła również na wtorkowej sesji rady gminy sołtys sołectwa Wręczyca Wielka II Bożena Syguda. W odpowiedzi wójt ponownie wyjaśnił, skąd chęć inwestowania w Czereśniową.
– Na ul. Jabłoniową nie dostalibyśmy dofinansowania. A dzięki temu, że pozyskaliśmy dofinansowanie na Czereśniową (m.in. ponieważ łączy się i będzie łączyć z większą liczbą dróg), będzie ona wychodzić koło GOK-u oraz będzie można nią dojechać i do szkoły, i do przedszkola, czy dalej wyjechać przy kościele – tłumaczył. – Wtedy ul. Miodową będzie można zrobić jednokierunkową, żeby nie blokować wyjazdu, jak pojedziemy od strony świateł i Truskolas. Będzie tylko wyjazd na ul. 3 Maja – stwierdził.

Łącznik na otarcie łez?
Wójt zaznaczył też, że budowa Czereśniowej to korzyść i dla mieszkańców Jabłoniowej, ponieważ w ramach inwestycji przewidziano wykonanie łącznika tych dwóch ulic (mniej więcej na wysokości istniejącego już łącznika Sportowej i Czereśniowej, tyle że ok. 50 m bliżej urzędu gminy). Co natomiast z samą problematyczną nawierzchnią Jabłoniowej? Jeśli chodzi o najbliższe miesiące, wygląda na to, że niestety nic ponad to, co było robione w poprzednich latach.
– W ubiegłym roku była zrobiona frezem. Ponieważ porobiły się już dziury i wyboje, to jak poprawi się pogoda, dowieziemy frezu. Wówczas będzie zupełnie nieźle wyglądała – skwitował Henryk Krawczyk. Biorąc pod uwagę to, co sami od mieszkańców usłyszeliśmy, wątpliwa sprawa, żeby frez ich zadowolił. Zresztą przyznała to również na sesji sołtys.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. foxy

    30 marca 2018 at 10:42

    PROSTE Czereśniowa będzie miała media i asfaltowa drogę ceny działek poszybują w gore,trzeba sprawdzić kto obecnie posiada działki i ile?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

pedzil

Pędziła ponad setką

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2018
radf

Radny Krawczyk dalej najbogatszy

Jarosław Jędrysiak9 sierpnia 2018
rte

Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69

Ewa Chojnacka25 lipca 2018
przed

Przedszkolaki pięknie śpiewają

Jarosław Jędrysiak27 maja 2018
walnal

Wyprzedzał i walnął w drzewo

Jarosław Jędrysiak26 maja 2018
zz

Zamknęli dzieciom drogę do dalszego etapu?

Magdalena Kurzak22 kwietnia 2018