Finanse

Kryptowaluty – pieniądze przyszłości?

Obecnie istnieje ponad 1000 kryptowalut. W praktyce stają się one środkami płatniczymi, alternatywnymi dla tradycyjnego pieniądza, oraz przedmiotem obrotu na giełdach kryptowalut. PIXABAY.COM
Kryptowaluty – pieniądze przyszłości?

Nowoczesny rynek finansowy stanowi ogromną machinę, do której w ostatnim czasie dołączyły kryptowaluty. Stanowią one protokoły kryptograficzne oparte na formułach matematycznych w technologii blockchain. Pierwsza kryptowaluta stworzona została przez anonimowego twórcę bądź twórców działających jako Satoshi Nakamoto. W roku 2009 wydobyto jej pierwszy blok. Nazwano ją „bitcoin”

Obecnie istnieje ponad 1000 kryptowalut. W praktyce stają się one środkami płatniczymi, alternatywnymi dla tradycyjnego pieniądza, oraz przedmiotem obrotu na giełdach kryptowalut.

Do najpopularniejszych sposobów nabycia krypto walut należy ich zakup na giełdzie, gdzie ceny zakupu i sprzedaży dyktowane są przez wolny rynek. Istnieją giełdy, na których można wymienić kryptowalutę na gotówkę bądź miejsca ich swobodnej wymiany. Kolejnym sposobem zakupu są kantory internetowe (często z dodatkową marżą). W zamian za marżę można liczyć na doradztwo oraz czasami zmniejszoną rygorystyczność potwierdzania tożsamości. Ponadto stworzono możliwość korzystania z tak zwanych bankomatów kryptowalut, których w Polsce jest zaledwie kilka. Zakup bezpośrednio od właściciela jest mniej bezpieczny (należy liczyć się z wyższą marżą).

Nabytą kryptowalutę możemy przechowywać na giełdzie, posiadając odpowiednie konto, bądź w portfelu. Portfele mogą mieć różnorodną postać i być przystosowane do różnych urządzeń. Podstawowy podział portfeli to portfele online, komputerowe (przechowywane na komputerze), portfele na urządzenia mobilne oraz portfele sprzętowe. Ponadto istnieją też portfele papierowe w postaci wydruku klucza na papierze. Innym sposobem na pozyskanie kryptowalut jest ich wydobycie czyli mining. Wydobycie w uproszczeniu polega na szyfrowaniu transakcji przy pomocy sprzętu komputerowego opartego na zestawie kart graficznych lub przeznaczonych wyłącznie do kopania układów ASIC (im większa moc obliczeniowa, tym lepiej) oraz wymaga odpowiedniego oprogramowania.

Z powodów małej opłacalności wydobywania w pojedynkę kopacze łączą się w tak zwanych poolach (z ang. pools). W Polsce przyjęło się nazywać kopaczy górnikami, natomiast poole – kopalniami. Poza kopalniami można skorzystać z usługi kopania w chmurze, polegającej na zakupie odpowiedniej mocy obliczeniowej. Plusem takiego rozwiązania jest brak potrzeby kupowania sprzętu wydobywczego, który zużywa dużo prądu i jest źródłem hałasu. Minus może stanowić mniejsze wydobycie lub nagłe zniknięcie chmury.

Użyteczność kryptowalut jako środka płatniczego staje się coraz bardziej powszechna, szczególnie jako płatność online. Coraz więcej firm sprzedających poza internetem przyjmuje płatność w tej właśnie formie.
(oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Finanse

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Finanse

Sprawdź stan swojego konta w ZUS i przyszłą emeryturę

Marcin Syguda20 lipca 2022

PKO BP alarmuje. Klienci zagrożeni utratą pieniędzy

Marcin Syguda4 lutego 2022

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy wprowadzono już w Niemczech. Około 9,5 tys. zł dla dorosłego. W Polsce 1200 zł

Marcin Syguda26 lipca 2021

Całkowita eliminacja gotówki? „To tylko kwestia czasu”

Marcin Syguda25 lipca 2021

Panele fotowoltaiczne. Czym są i w jaki sposób działają?

Marcin Syguda12 marca 2021

Złożyła więc pozew do sądu, by ten zmienił niekorzystną dla niej umowę

Marcin Syguda4 marca 2021