Stacja gazu będzie za daleko? – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Stacja gazu będzie za daleko?

Radni krytykują możliwą lokalizację stacji LNG daleko od głównych dróg – choć w samym dostępie do LNG widzą szansę.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Stacja gazu będzie za daleko?

PROBLEM. Możliwe, że Krzepi- ce doczekają się gazyfikacji wcześniej niż inne miejscowości powiatu, choć jeszcze nie wiadomo, kiedy władze się za to realnie zabiorą. Już pojawiły się natomiast wątpliwości i różne zdania co do szczegółów dystrybuowania gazu, w szczególności usytuowania stacji LNG

W krzepickim magistracie władze gminy spotkały się z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa. Ze strony władz spółki padały wcześniej deklaracje co do gotowości uruchomienia w Krzepicach stacji gazu płynnego, LNG, który następnie mógłby być rozsyłany na terenie gminy, zanim dotrze tu nitka gazociągu. Przypomnijmy, że Krzepice od dawna są gotowe w zakresie dokumentacji do budowy na swoim terenie sieci gazowniczejtej, którą błękitne paliwo trafi bezpośredni do odbiorców, czyli do mieszkańców i do firm. – Nasze ustalenia dotyczyły kierunków zasilania gazyfikacji gminy Krzepice w oparciu o stację LNG – informował burmistrz Krystian Kotynia podczas ostatniej sesji rady gminy. Z jednej strony jest więc szansa szybszego doprowadzenia gazu do domów – ze stacji LNG – z drugiej są obawy co do szczegółów. Burmistrz wspomniał, że miejsce na stację miałoby być w rejonie oczyszczalni ścieków. To orientacyjnie około 1-2 km od strefy ekonomicznej, w której mają być potencjalni odbiorcy większych ilości gazu. To też daleko od głównej drogi.

Kostka nie wytrzyma?
– Stacja LNG jest jak najbardziej korzystna, bo gmina nie ponosi tu kosztów, tylko przeznacza na nią działkę. Natomiast zastanawiam się, czy właściwe jest miejsce, w którym ta stacja miałaby się znaleźć. Ciężkie cysterny wożące gaz musiałyby jechać przez rynek i drogi osiedlowe. Będziemy rozjeżdżać dużymi cysternami stare miasto – zauważył radny Rafał Balcerzak. Którędy te cysterny miałyby jeździć? Burmistrz wspomniał o Polnej, gdzie jest nawierzchnia z kostki brukowej. Czy wytrzymałaby ona masę pojazdu transportującego gaz? Balcerzak ma tu poważne wątpliwości. Jego zdaniem sensowne byłoby lokowanie takiej stacji w rejonie strefy ekonomicznej. Burmistrz widzi to inaczej.
– Takie cysterny i inne zestawy jeździły tu, gdy była budowana oczyszczalnia ścieków – przypomina burmistrz.
Podobne obawy jak Balcerzak wyraził też Wojciech Droś. Radny poddał też w wątpliwość stan przygotowań miasta do gazyfikacji.
– Pan burmistrz mówił, że mamy już plany, a teraz się okazuje, że nie wiadomo, gdzie ma być stacja LNG. To ja rozumiem, że nie mamy takich planów – skonstatował radny.
– Miejsce, do którego miałby być transportowany gaz, powinno być jak najbliżej drogi krajowej – poparł kolegę z rady.

Burmistrz odpiera zarzuty
Burmistrz zareagował na tę wypowiedź dość nerwowo.
– Myślę, że pan wie, o co tu chodzi, tylko dąży pan do takiego zniesmaczenia tematu. Przez chwilę miałem nawet zamiar w ogóle tego nie komentować. Przecież projekt zakładał dojście gazu gazociągiem, a nie stację LNG. My mamy plany dla gminy Krzepice. Ale nie dla doprowadzenia gazu do naszej gminy – odparł Kotynia.
Pozwolenia dotyczące budowy sieci gazowniczej dla Krzepic ma i miasto, i spółka gazownicza. Burmistrz dodaje też, że stacja LNG to nie budowla, ale urządzenie, które jest w całości przywożone. Pozostaje je podłączyć do sieci i potem dowozić gaz. Co jednak z dowożeniem go bocznymi drogami aż pod oczyszczalnię? Wydaje nam się, że samorząd powinien zdobyć się tu jeszcze na analizę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

v

112 na godzinę po Krzepicach

Jarosław Jędrysiak1 października 2018
stacja

Stacja już uzdatnia wodę

Jarosław Jędrysiak25 września 2018
ceramika

Zabawy z gliną

Jarosław Jędrysiak23 września 2018
re

Grali całkiem na serio

Jarosław Jędrysiak19 września 2018
yt

Skończy się slalom na rynku

Jarosław Jędrysiak19 września 2018
gedrf

50 lat razem

Jarosław Jędrysiak15 września 2018