Podzielili sołectwo, które… było już podzielone – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Podzielili sołectwo, które… było już podzielone

Podział sołectwa, obejmujący wydzielenie dwóch osobnych rad sołeckich, został już zatwierdzony przez gminnych radnych.
PW
Podzielili sołectwo, które… było już podzielone

PROBLEM. W stolicy gminy – ze względu na jej wielkość – od wielu lat jest dwóch sołtysów i każdy z nich dba przede wszystkim o interesy „swojej części”, czyli sołectwa Wręczyca Wielka I lub II. Niedawno mieszkańcy doszli jednak do wniosku, że podział sołectw musi być bardziej doprecyzowany

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy, dwóch sołtysów działa we Wręczycy Wielkiej już od ok. 30 lat. Obecnie pełnią tę funkcję Robert Broś (I) i Bożena Syguda (II).

– Podział na dwa sołectwa wprowadzono tylko pod kątem poboru podatków. Po prostu jeden sołtys nie był w stanie ogarnąć mieszkańców całej miejscowości – informuje Marianna Liszewska, sekretarz w UG Wręczyca Wielka. – Po 1998 roku zmianom uległy wprawdzie kompetencje, ale ponieważ mieszkańcy byli zdania, że to jedna społeczność, to nadal funkcjonowała też jedna, wspólna rada sołecka – dodaje.

Ale niedawno doszli jednak do wniosku, że korzystniejsze dla lokalnej społeczności będzie powołanie dwóch osobnych rad sołeckich. W takiej sytuacji konieczne było podjęcie przez radę gminy uchwał „w sprawie podziału Sołectwa Wręczyca Wielka i utworzenia dwóch odrębnych sołectw” oraz „w sprawie nadania statutów dla Sołectwa I Wręczyca Wielka i Sołectwa II Wręczyca Wielka”, co nastąpiło podczas lutowej sesji. Uchwały wejdą jednak w życie dopiero 1 stycznia 2019 roku. Granice obu sołectw pozostaną bez zmian, dojdą tylko nowo wydzielone ulice. (PW)

Ulice w sołectwie I Wręczyca Wielka: Sienkiewicza, Prusa, Orzeszkowej, Konopnickiej, Śląska, Sportowa, Spokojna, Zielona, Ogrodowa, Polna, Krótka, Parkowa, Szkolna, Księżycowa, Słoneczna, Gwiezdna, Podgaj, Boczna, Zielony Zaułek, Kolorowa, Okrężna, Reymonta, Szymborskiej, Miłosza, Kwiatowa, Konwaliowa, Brzozowa, Tęczowa.

Ulice w sołectwie II Wręczyca Wielka: 3 Maja, Mickiewicza, Częstochowska, Kolejowa, Miodowa, Strażacka, Jabłoniowa, Wiśniowa, Gruszowa, ks. Józefa Odróbki, Brzoskwiniowa, Czereśniowa, Malinowa

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

promo

Promowali bezpieczeństwo

Jarosław Jędrysiak21 sierpnia 2018
pedzil

Pędziła ponad setką

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2018
radf

Radny Krawczyk dalej najbogatszy

Jarosław Jędrysiak9 sierpnia 2018
rte

Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69

Ewa Chojnacka25 lipca 2018
przed

Przedszkolaki pięknie śpiewają

Jarosław Jędrysiak27 maja 2018
walnal

Wyprzedzał i walnął w drzewo

Jarosław Jędrysiak26 maja 2018