Dosypią na drogi – Gazeta Kłobucka
Powiat

Dosypią na drogi

Rada powiatu przyjęła decyzję w sprawie dodatkowych środków na drogi.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Dosypią na drogi

INWESTYCJE. Podczas niedawnej sesji dopisano do budżetu powiatu aż pięć dodatkowych inwestycji drogowych. Ucieszą się z tego mieszkańcy przynajmniej kilku miejscowości. Z drugiej strony – w zasadzie każda z tych dróg od dawna była zgłaszana do naprawy. Czas nadszedł teraz, w roku wyborczym

O niedługim, ale katastrofalnie złym odcinku drogi pod Zimnowodą pisaliśmy kilka razy, a jej naprawa długo była jedną wielką niemożliwością. Jest tam pofalowany asfalt, który już dobre kil – ka lat (albo i kilkanaście) przeklinają kierowcy. Już-już miano to naprawiać w roku ubiegłym. Ale uda się dopiero w 2018. Na naprawę przeznaczyli w budżecie powiatu 225 tys. zł. Większość, 162 tys. zł, i tak dołoży tu gmina Lipie.

Podobnie sporo pretensji było ciągle w sprawie drogi w Zajączkach Pierwszych. Tamtejszy radny gminny, który – wyborcy tak chcieli – nie jest z „partii zielonej koniczynki”, tylko bardziej z partii tzw. dobrej zmiany, zaczął nawet podejrzewać, że tej drogi nie robią jemu na złość. Oczywiście rządzący powiatem zaprzeczyli. A za drogę w końcu się wezmą. W tym roku. Przeznaczono na to 900 tys. zł, z czego połowę wyłożyć ma gmina Krzepice.

W Krzepicach wiele razy domagano się też remontu drogi na ul. Mickiewicza. Tu dziury są koło szkoły, więc po deszczu – jak nam kiedyś obrazowo relacjonował czytelnik – dzieci czasem mają prysznic z błota, bo nie każdy kierowca wystarczająco zwalnia. Teraz znaleźli na tę ulicę 200 tys. złotych, z czego połowę ma powiatowi dać gmina Krzepice.

Doczekali się też mieszkańcy Wilczej Góry i Kamińska, gdzie drogi powiatowe również wymagały remontu i gdzie kosztami (251 tys. zł) po połowie podzielą się powiat i gmina Przystajń. Z kolei w Miedźnie całe 509 tys. zł na drogę do Borowej – ul. Jagiełły i Leśna wyłoży sam powiat kłobucki. Dlaczego? Miedźno nie mogło się doczekać powiatowych inwestycji i w ostatnich latach w całości brało na siebie wydatki na drogi powiatowe (jak przebudowa ul. Ułańskiej). Przyszedł więc czas na swego rodzaju rewanż – swego rodzaju, bo w końcu powiat inwestuje tu we własne drogi, a nie w gminne. Tyle ze gmina się tym razem nie dokłada.

Poza wymienionymi odcinkami dróg do bu – dżetu powiatu wpisano na ostatniej sesji tak – że budowę chodników w dwóch lokalizacjach (m.in. koło szkoły w Opatowie, o czym swego czasu pisaliśmy). Przygotują też dokumentację na 4 kolejne drogi i 1 chodnik. Chodzi o drogi Zbory–Florianów, Lipie–Napoleon oraz ul. Długą w Złochowicach oraz ul. Zamkową i Długosza w Kłobucku.

Jest i druga strona medalu. W związku z podjętymi zadaniami powiat będzie musiał uzupełnić własne środki o 1,7 mln kredytu. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

kamyk

Pogoń Kamyk halowym mistrzem młodzików

Stanisław Wrzesiński13 marca 2019
435-1

Gdzie najwięcej wypadków?

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
bexzpi

Wybiorą bezpieczne gospodarstwa

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019
fre

Bezrobocie znikome. Nie pracuje ten, kto nie chce?

Jarosław Jędrysiak3 marca 2019
ewr

Olimpia Truskolasy mistrzem juniorów młodszych

Stanisław Wrzesiński2 marca 2019
rgt

Trwa nabór wniosków na małe przetwórstwo

Adam Świerczyński26 lutego 2019