Dosypią na drogi – Gazeta Kłobucka
Powiat

Dosypią na drogi

Rada powiatu przyjęła decyzję w sprawie dodatkowych środków na drogi.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Dosypią na drogi

INWESTYCJE. Podczas niedawnej sesji dopisano do budżetu powiatu aż pięć dodatkowych inwestycji drogowych. Ucieszą się z tego mieszkańcy przynajmniej kilku miejscowości. Z drugiej strony – w zasadzie każda z tych dróg od dawna była zgłaszana do naprawy. Czas nadszedł teraz, w roku wyborczym

O niedługim, ale katastrofalnie złym odcinku drogi pod Zimnowodą pisaliśmy kilka razy, a jej naprawa długo była jedną wielką niemożliwością. Jest tam pofalowany asfalt, który już dobre kil – ka lat (albo i kilkanaście) przeklinają kierowcy. Już-już miano to naprawiać w roku ubiegłym. Ale uda się dopiero w 2018. Na naprawę przeznaczyli w budżecie powiatu 225 tys. zł. Większość, 162 tys. zł, i tak dołoży tu gmina Lipie.

Podobnie sporo pretensji było ciągle w sprawie drogi w Zajączkach Pierwszych. Tamtejszy radny gminny, który – wyborcy tak chcieli – nie jest z „partii zielonej koniczynki”, tylko bardziej z partii tzw. dobrej zmiany, zaczął nawet podejrzewać, że tej drogi nie robią jemu na złość. Oczywiście rządzący powiatem zaprzeczyli. A za drogę w końcu się wezmą. W tym roku. Przeznaczono na to 900 tys. zł, z czego połowę wyłożyć ma gmina Krzepice.

W Krzepicach wiele razy domagano się też remontu drogi na ul. Mickiewicza. Tu dziury są koło szkoły, więc po deszczu – jak nam kiedyś obrazowo relacjonował czytelnik – dzieci czasem mają prysznic z błota, bo nie każdy kierowca wystarczająco zwalnia. Teraz znaleźli na tę ulicę 200 tys. złotych, z czego połowę ma powiatowi dać gmina Krzepice.

Doczekali się też mieszkańcy Wilczej Góry i Kamińska, gdzie drogi powiatowe również wymagały remontu i gdzie kosztami (251 tys. zł) po połowie podzielą się powiat i gmina Przystajń. Z kolei w Miedźnie całe 509 tys. zł na drogę do Borowej – ul. Jagiełły i Leśna wyłoży sam powiat kłobucki. Dlaczego? Miedźno nie mogło się doczekać powiatowych inwestycji i w ostatnich latach w całości brało na siebie wydatki na drogi powiatowe (jak przebudowa ul. Ułańskiej). Przyszedł więc czas na swego rodzaju rewanż – swego rodzaju, bo w końcu powiat inwestuje tu we własne drogi, a nie w gminne. Tyle ze gmina się tym razem nie dokłada.

Poza wymienionymi odcinkami dróg do bu – dżetu powiatu wpisano na ostatniej sesji tak – że budowę chodników w dwóch lokalizacjach (m.in. koło szkoły w Opatowie, o czym swego czasu pisaliśmy). Przygotują też dokumentację na 4 kolejne drogi i 1 chodnik. Chodzi o drogi Zbory–Florianów, Lipie–Napoleon oraz ul. Długą w Złochowicach oraz ul. Zamkową i Długosza w Kłobucku.

Jest i druga strona medalu. W związku z podjętymi zadaniami powiat będzie musiał uzupełnić własne środki o 1,7 mln kredytu. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

gdfh

Radni z tabletami, obrady w internecie

Jarosław Jędrysiak17 grudnia 2018
dffdh

Poznaliśmy mistrzów powiatu

Stanisław Wrzesiński1 grudnia 2018
siat

Wygrana i przegrana siatkarzy

Stanisław Wrzesiński1 grudnia 2018
yuu

Powiat w rękach Wręczycy

Jarosław Jędrysiak26 listopada 2018
migrena

Jak nie ulec zaczadzeniu?

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2018
gh

Dzielą stołki. Walczą o władzę

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2018