Rudera może się zawalić na chodnik – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Rudera może się zawalić na chodnik

Rudera już się częściowo zawaliła. A co będzie, jak za chwilę ściana padnie na chodnik, którym chodzą ludzie?
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Rudera może się zawalić na chodnik

NASZE INTERWENCJE. Kawałek muru już się zawalił – zresztą jak się od dawna spodziewano. Kolejny fragment może runąć na ludzi idących po chodniku. Potencjalnie może się to zdarzyć nawet w najbliższych dniach. Co na to miasto?

O tej ruderze już w „Gazecie Kłobuckiej” było i doskonale pamięta to nasza czytelniczka z Krzepic. Chodzi o pozostałości domu, dziś już dawno bez dachu, które znajdują się przy ulicy Częstochowskiej tuż obok skrzyżowania z ulicą Kościuszki. Krzepiczanie dobrze znają to miejsce z widzenia. Niektóre osoby korzystają też z niedużego parkingu, który koło tej rudery powstał. Do niedawna jeszcze pozostałości domu miały choć wszystkie cztery ściany i mogło się wydawać, że cała ruina jakoś tam trzyma się kupy. Ale już tak nie jest.
– Władze do tej pory nic nie zrobiły w sprawie tej rudery, a obecnie runął mur od wschodniej strony. I nadal nikt się tym nie zajął. Pewnie w gminie czekają na to, aż runie ściana od strony ulicy i kogoś po prostu zabije – alarmuje nasza czytelniczka. – Tym chodnikiem przechodzi dużo ludzi. Między innymi młodzież z pobliskiego liceum. To główna ulica miasta. Trzeba coś zrobić, żeby zapobiec tragedii – dodaje w liście do redakcji.
Oglądamy ruderę na miejscu. Ściana zawaliła się już jakiś czas temu, bo zdążył ją przykryć śnieg, który padał parę dni temu. Nie widać, żeby ktokolwiek uprzątał ten gruz. Widać za to co innego. Ściana, która stoi przy ulicy, od środka ruiny wyraźnie wygląda na niezbyt stabilną. Ryzyko, że runie na chodnik teraz, gdy po zawaleniu się części obiektu całość mogła tym bardziej utracić spoistość, jest nie tylko czystą teorią. Co zatem miasto zamierza z tym robić i czy, jak pisze nasza czytelniczka, chcą tu czekać na tragedię?

Wiedzą i planują
– Proszę uspokoić czytelników, bo zajmujemy się tą sprawą. Ruderę może rozebrać właściciel, a my wiemy, kto jest jej właścicielem i do tego jestem już po ustaleniach z tą osobą, aby zajęła się rozbiórką tych murów – mówi nam Krystian Kotynia.
Burmistrz Krzepic dodaje, że w tej chwili właściwie jest tylko jedna okoliczność, która sprawia, że jeszcze się za rozbiórkę nie zabrano. Otóż tuż obok trwa właśnie remont ulicy Częstochowskiej. Przejazd utrudniają roboty drogowe. Wobec tego pchanie w ten rejon dodatkowego cięższego sprzętu, który jest potrzebny do rozbiórki, a zwłaszcza załadunku i wywiezienia gruzów po wyburzonym domu, lepiej odłożyć na potem.
Jednak w tej chwili zagrożenie dla pieszych znacząco wzrosło. Skoro jedna ściana runęła, ta kolejna, od ulicy, mogła stracić stabilność, a już na pierwszy rzut oka nie wygląda na trzymającą się choć w miarę solidnie. Teraz mamy newralgiczny moment w roku. Czas dziennych odwilży i nocnych przymrozków. Woda może wnikać w te mury i rozsadzać je. To prawdopodobnie mróz „pomógł” zawalić się ścianie od wschodu rudery. Co będzie, jeśli teraz, w oczekiwaniu na koniec remontu Częstochowskiej, zrobi to samo ze ścianą stojącą tuż przy chodniku? – To słuszna uwaga – przyznaje burmistrz. – Myślę, że spróbuję ustalić z właścicielem tego obiektu, by może doraźnie wyburzył te ściany, zwłaszcza tę od ulicy, a może na później zostawił już samo wywiezienie gruzu – deklaruje Krystian Kotynia.
W gminie jest jeszcze kilka takich ruder. W urzędzie o nich wiedzą i, jak zapewniają, prowadzą rozmowy z właścicielami, aby się zajęli ich rozbiórką. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

kotynia

Zdążą, nim się zawali?

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2019
koledowali

Kolędowali na Trzech Króli

Jarosław Jędrysiak12 stycznia 2019
vrgfd

Nie zwalniają koło szkoły

Jarosław Jędrysiak5 stycznia 2019
strefa

W strefie wciąż pusto

Jarosław Jędrysiak27 grudnia 2018
yrth

Nalegają na zmniejszenie progów

Jarosław Jędrysiak27 grudnia 2018
fg

Gminny Festiwal Nauki

Jarosław Jędrysiak18 grudnia 2018