Wybudują sanitarkę – Gazeta Kłobucka
Przystajń, Antonów, Kuźnica Nowa

Wybudują sanitarkę

Rada gminy podjęła uchwałę, żeby pieniądze z WFOŚiGW pożyczyć na kanalizcję w Antonowie i Kuźnicy Nowej oraz budowę dodatkowego zbiornika na wodę pitną na stacji uzdatniania wody w Przystajni. PIOTR WIEWIÓRA
Wybudują sanitarkę

GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA. Niebawem rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej na odcinku od ul. Szkolnej w Przystajni, przez Antonów, do Kuźnicy Nowej, czyli tzw. etap VII. Inwestycja, zasilana finansowo z dwóch różnych źródeł unijnych, powinna zakończyć się w grudniu

Wokół kwestii finansowych związanych z tym zadaniem było w zeszłym roku trochę zamieszania.
– Szkolna na pewno będzie skanalizowana razem z Antonowem i Kuźnicą Nową, nie wiadomo tylko, jaki będzie montaż finansowy – powiedział GK w październiku wójt Henryk Mach.
Problem wynikał z faktu, że gmina musiała usunąć ul. Szkolną z wniosku aplikacyjnego o unijne dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. A wszystko dlatego, że jest ona częścią tzw. aglomeracji, której kanalizowania dotować z PROW nie można. Są jednak na to możliwości w innych programach i ostatecznie Przystajni udało się z nich skorzystać – pozyskała pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Gdyby nie to, prawdopodobnie musiałaby skanalizować Szkolną z własnych środków, co mogłoby skutkować brakiem realizacji innego zadania w tym roku.

Wyszło drożej, zaciągną pożyczkę
W ubiegłym tygodniu urząd gminy rozstrzygnął przetarg na wykonanie tzw. etapu VII, który padł łupem konsorcjum firm Udromex Plus i PUHP Inst-Gaz z Częstochowy. Niestety, chociaż Przystajń ogłosiła postępowanie (to i kilka innych – przyp. red.) na początku roku w nadziei na korzystne ceny, to za budowę na Szkolnej oraz w Kuźnicy i Antonowie przyjdzie jej zapłacić o ok. 760 tys. zł więcej niż planowała. Zwycięska oferta opiewa na blisko 5 mln zł, z czego ok. 3,9 mln zł pójdzie na skanalizowanie dwóch ostatnich miejscowości i właśnie one okazały się droższe niż przewidywano.
Pojawiła się jednak możliwość zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na ostatniej sesji rada gminy podjęła uchwałę, żeby pieniądze z WFOŚiGW pożyczyć na tę część inwestycji oraz budowę dodatkowego zbiornika na wodę pitną na stacji uzdatniania wody w Przystajni. Chodzi o kwotę 1 mln 220 tys. zł, która ma być spłacona w latach 2019-2023.

Szósty do czerwca, siódmy do grudnia
Sanitarka ma być gotowa do 10 grudnia. Po zakończeniu prac kanalizacyjnych wykonawca będzie musiał odtworzyć drogi, pobocza i wjazdy. Na ul. Szkolnej powstanie kanał tłoczny o długości 818 m i grawitacyjny o długości 422 m. Ponadto wybudowanych zostanie m.in. 9 studni rewizyjnych, 10 przyłączy i jedna przepompownia ścieków. W Antonowie i Kuźnicy powstanie z kolei blisko 2200 m kanału grawitacyjnego, ponad 1500 m tłocznego, 77 przyłączy i 64 studnie rewizyjne.
Od kilku miesięcy w trakcie realizacji jest już etap VI, obejmujący skanalizowanie ul. Słonecznej, Targowej i Polnej w Przystajni. Prace kosztem ponad 2,9 mln zł (tu również jest dotacja unijna – przyp. red.) wykonuje firma ZTHU z Wrzosowej. Termin zakończenia to 30 czerwca. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń, Antonów, Kuźnica Nowa

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń, Antonów, Kuźnica Nowa