Na jeden dzień stali się Irlandczykami – Gazeta Kłobucka
Kalej

Na jeden dzień stali się Irlandczykami

16 marca w ZSP w Kalei dominował kolor zielony.
ZSP Kalej
Na jeden dzień stali się Irlandczykami

WYDARZENIE. Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kalei świętowała Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na zielono, z przypiętymi trójlistnymi koniczynami

Patron Irlandii żył na przełomie IV i V wieku. Był biskupem, który krzewił wiarę chrześcijańską w tym kraju. Jego święto wypada 17 marca, ale ponieważ w tym roku była to sobota, uczniowie i nauczyciele ZSP w Kalei postanowili uczcić je w piątek 16 marca.

– Święty Patryk tłumaczył dogmat o Trójcy Świętej na przykładzie trójlistnej koniczyny (shamrock). 16 marca, za namową Pauliny Korusiewicz, wszyscy przyszliśmy ubrani do szkoły na zielono. Każdy z nas wpiął w swoje ubranie trójlistną koniczynkę, by uczcić ten dzień – relacjonuje Tomasz Krzypkowski, który w Kalei uczy języka polskiego i historii. – Każda z klas miała za zadanie odnaleźć odpowiedzi na dwa pytania dotyczące tego święta, by podczas apelu otrzymać w nagrodę srebrną monetę. Monety przekazał nam sam Leprechaun, jednak wszyscy wiemy, że to skąpy, złośliwy skrzat, dlatego nie było tak łatwo – zaznacza.

A nie było, bo chociaż młodzieży szkolnej udało się odnaleźć gliniane naczynie z zakopanym skarbem (cukierki), to musiała zapłacić za niego zebranymi srebrnymi monetami. Opłacało się jednak, że skarby były pyszne. Paulina Korusiewicz każdemu rozdała jeszcze po jednej złotej monecie. Tak na wszelki wypadek, żeby uczniowie mieli czym zapłacić, gdyby spotkali skąpego skrzata Leprechauna. Zabawa była przednia, a przy okazji owocna pod względem edukacyjnym, dzieci poznały bowiem część historii zielonej wyspy. (oprac. PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kalej

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kalej

mierzymy_czas

Ruszyły zapisy na IX Pozytywny Bieg Przełajowy!!!!

Ewa Chojnacka17 maja 2019
olimpiada

Olimpiada przedszkolaków z gminy Wręczyca

Jarosław Jędrysiak7 maja 2019
yh

Rozbił kradzionego dostawczaka

Jarosław Jędrysiak2 lutego 2019
45

Jak to się pisze?

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2018
jj

Pozytywny Bieg Przełajowy

Stanisław Wrzesiński10 sierpnia 2018
z

„Śniadanie daje moc”

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2017