Dwa mandaty dla Kalei – Gazeta Kłobucka
Bez kategorii

Dwa mandaty dla Kalei

Mieszkańcy Kalei, tak jak przed czterema laty, będą głosować w miejscowym zespole szkolno-przedszkolnym. Ale tym razem wybiorą nie jednego, a dwóch radnych.
PIOTR WIEWIÓRA
Dwa mandaty dla Kalei

WYBORY. Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi Rada Gminy Wręczyca Wielka musiała dokonać zmian w okręgach i obwodach głosowania. Tych ostatnich ubyło. Przybyło z kolei mandatów dla Kalei, z której już w kolejnej kadencji zasiądą w radzie dwie osoby. Oznacza to, że jeden z dotychczasowych okręgów przestał istnieć

Dodatkowy mandat dla Kalei wynika z faktu, że w ostatnich latach przybyło w tym sołectwie mieszkańców. Gmina jest podzielona na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych i to oczywiście nie mogło ulec zmianie. Ale skoro Kalej miała dotychczas jednego radnego (przewodniczącego rady Marka Prubanta – przyp. red.), a będzie miała dwóch, to znaczy, że któraś miejscowość lub miejscowości musiały ten przywilej stracić.

W poprzednich wyborach swojego radnego w okręgu nr 12 wybierali mieszkańcy: Piły Pierwszej, Brzezinek i Zamłynia (wygrała Barbara Markowska z KWW SLD Lewica Razem). Teraz – w myśl uchwały podjętej na marcowej sesji – Piła Pierwsza i Zamłynie zostały dołączone do okręgu nr 14, który będą „dzielić” z mieszkańcami Truskolas Sołectwa II. Brzezinki z kolei trafiły do jednego okręgu z Kulejami, Nowinami i Piłą Drugą. Poprzednio nosił on nr 11, ale po przesunięciu wynikają- cym z uruchomienia dodatkowego dla Kalei (nr 6) stał się okręgiem nr 12. Zmiany dotyczą ponadto mieszkańców Golców, które wyłączono z czternastki i umiejscowiono w trzynastce, razem z Klepaczką i Truskolasami Sołectwem I.

Nowa uchwała „w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okrę- gu wyborczym” pociągnęła za sobą zmiany w liczbie obwodów głosowania, które osobną uchwałą wręczyccy radni usankcjonowali na tej samej sesji. Poprzednio było 10 obwodów, teraz będzie ich osiem. Po pierwsze Wręczyca Mała tworzyć będzie jeden wspólny z Wręczycą Wielką (nr 1) z siedzibą obwodowej komisji wyborczej w podstawówce przy ul. Szkolnej 11 we Wręczycy Wielkiej. Cztery lata temu siedziba dla Wręczycy Małej była wprawdzie ta sama, ale obwód osobny – nr 10. Kolejna zmiana dotyczy obwodu nr 7, który w poprzednim kształcie z Piłą Pierwszą, Zamłyniem i Brzezinkami przestał istnieć (siódmym będzie teraz dotychczasowy ósmy, obejmujący Hutkę – przyp. red.). Brzezinka trafiła do szóstego z Kulejami, Nowinami i Piłą Drugą oraz siedzibą komisji w szkole w Kulejach. Mieszkańcy Piły Pierwszej i Zamłynia z kolei będą mogli oddać głos w truskolaskiej szkole, gdzie mieści się siedziba obwodowej komisji wyborczej obwodu nr 8, obejmującego też: Golce, Klepaczkę i Truskolasy. (PW)

Granice nowo przyjętych okręgów w Kalei. W każdym z nich mieszkańcy wybiorą jednego radnego.

Okręg nr 5: ulica Główna od nr 1 do nr 105, ulice: Azaliowa, Brzozowa, Cmentarna, Dworska, Grodziska, Liliowa, Narcyzowa, Sosnowa, Strażacka, Szkolna, Polna, Jasnogórska, Szlachecka.

Okręg nr 6: ulica Główna od nr 106 do nr 238, ulice: Boczna, Kopalniana, Kościelna, Kowalska, Krótka, Leśna, Ogrodowa, Spokojna, Torowa, Wręczycka.

Liczba mieszkańców w poszczególnych obwodach głosowania (powinna mieścić się w przedziale 500-4000).

1. Wręczyca Wielka – 3512
2. Grodzisko – 1104
3. Borowe – 2356
4. Kalej – 2937
5. Węglowice – 2346
6. Kuleje – 1441
7. Hutka – 614
8. Truskolasy – 3419
w sumie – 17 729.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bez kategorii

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Bez kategorii

rtt

Parkingu na razie nie będzie

Jarosław Jędrysiak26 lipca 2018
lis

Liswarta Krzepice powraca do okręgówki

Stanisław Wrzesiński29 czerwca 2018
SATYRA-WPIS

Satyra nie tylko polityczna

Ewa Chojnacka22 maja 2018
ewew

Z darami do hospicjum

Jarosław Jędrysiak14 maja 2018
fdfd

Konkursowe sukcesy uczniów

Jarosław Jędrysiak12 maja 2018
rf

Hale przy ul. Śląskiej stanęły w ogniu

Piotr Wiewióra25 lutego 2018