Dwa mandaty dla Kalei – Gazeta Kłobucka
Bez kategorii

Dwa mandaty dla Kalei

Mieszkańcy Kalei, tak jak przed czterema laty, będą głosować w miejscowym zespole szkolno-przedszkolnym. Ale tym razem wybiorą nie jednego, a dwóch radnych.
PIOTR WIEWIÓRA
Dwa mandaty dla Kalei

WYBORY. Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi Rada Gminy Wręczyca Wielka musiała dokonać zmian w okręgach i obwodach głosowania. Tych ostatnich ubyło. Przybyło z kolei mandatów dla Kalei, z której już w kolejnej kadencji zasiądą w radzie dwie osoby. Oznacza to, że jeden z dotychczasowych okręgów przestał istnieć

Dodatkowy mandat dla Kalei wynika z faktu, że w ostatnich latach przybyło w tym sołectwie mieszkańców. Gmina jest podzielona na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych i to oczywiście nie mogło ulec zmianie. Ale skoro Kalej miała dotychczas jednego radnego (przewodniczącego rady Marka Prubanta – przyp. red.), a będzie miała dwóch, to znaczy, że któraś miejscowość lub miejscowości musiały ten przywilej stracić.

W poprzednich wyborach swojego radnego w okręgu nr 12 wybierali mieszkańcy: Piły Pierwszej, Brzezinek i Zamłynia (wygrała Barbara Markowska z KWW SLD Lewica Razem). Teraz – w myśl uchwały podjętej na marcowej sesji – Piła Pierwsza i Zamłynie zostały dołączone do okręgu nr 14, który będą „dzielić” z mieszkańcami Truskolas Sołectwa II. Brzezinki z kolei trafiły do jednego okręgu z Kulejami, Nowinami i Piłą Drugą. Poprzednio nosił on nr 11, ale po przesunięciu wynikają- cym z uruchomienia dodatkowego dla Kalei (nr 6) stał się okręgiem nr 12. Zmiany dotyczą ponadto mieszkańców Golców, które wyłączono z czternastki i umiejscowiono w trzynastce, razem z Klepaczką i Truskolasami Sołectwem I.

Nowa uchwała „w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okrę- gu wyborczym” pociągnęła za sobą zmiany w liczbie obwodów głosowania, które osobną uchwałą wręczyccy radni usankcjonowali na tej samej sesji. Poprzednio było 10 obwodów, teraz będzie ich osiem. Po pierwsze Wręczyca Mała tworzyć będzie jeden wspólny z Wręczycą Wielką (nr 1) z siedzibą obwodowej komisji wyborczej w podstawówce przy ul. Szkolnej 11 we Wręczycy Wielkiej. Cztery lata temu siedziba dla Wręczycy Małej była wprawdzie ta sama, ale obwód osobny – nr 10. Kolejna zmiana dotyczy obwodu nr 7, który w poprzednim kształcie z Piłą Pierwszą, Zamłyniem i Brzezinkami przestał istnieć (siódmym będzie teraz dotychczasowy ósmy, obejmujący Hutkę – przyp. red.). Brzezinka trafiła do szóstego z Kulejami, Nowinami i Piłą Drugą oraz siedzibą komisji w szkole w Kulejach. Mieszkańcy Piły Pierwszej i Zamłynia z kolei będą mogli oddać głos w truskolaskiej szkole, gdzie mieści się siedziba obwodowej komisji wyborczej obwodu nr 8, obejmującego też: Golce, Klepaczkę i Truskolasy. (PW)

Granice nowo przyjętych okręgów w Kalei. W każdym z nich mieszkańcy wybiorą jednego radnego.

Okręg nr 5: ulica Główna od nr 1 do nr 105, ulice: Azaliowa, Brzozowa, Cmentarna, Dworska, Grodziska, Liliowa, Narcyzowa, Sosnowa, Strażacka, Szkolna, Polna, Jasnogórska, Szlachecka.

Okręg nr 6: ulica Główna od nr 106 do nr 238, ulice: Boczna, Kopalniana, Kościelna, Kowalska, Krótka, Leśna, Ogrodowa, Spokojna, Torowa, Wręczycka.

Liczba mieszkańców w poszczególnych obwodach głosowania (powinna mieścić się w przedziale 500-4000).

1. Wręczyca Wielka – 3512
2. Grodzisko – 1104
3. Borowe – 2356
4. Kalej – 2937
5. Węglowice – 2346
6. Kuleje – 1441
7. Hutka – 614
8. Truskolasy – 3419
w sumie – 17 729.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bez kategorii

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Bez kategorii

rek

Śmieci muszą być droższe

Jarosław Jędrysiak3 marca 2019
hg

Rzeka może zalewać działki

Jarosław Jędrysiak10 stycznia 2019
tu

Nowa rada pod nowym kierownictwem

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018
cv

Młodzi dla Niepodległej

Ewa Chojnacka11 listopada 2018
rtt

Parkingu na razie nie będzie

Jarosław Jędrysiak26 lipca 2018
lis

Liswarta Krzepice powraca do okręgówki

Stanisław Wrzesiński29 czerwca 2018