Hybrydy do rozświetlenia przejść – Gazeta Kłobucka
Lipie

Hybrydy do rozświetlenia przejść

Liczba tych miejsc jest ograniczona, bo każde takie miejsce jest kosztowne. Gmina podała dwa przejścia do oświetlenia w ten sposób, powiat też dwa – referowała sprawę na sesji wójt Bożena Wieloch.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Hybrydy do rozświetlenia przejść

INWESTYCJE. Gmina Lipie będzie współuczestniczyć w projekcie dotyczącym oświetlenia hybrydowego. Co to za oświetlenie i gdzie dzięki niemu będzie jaśniej?

To projekt, w którym gmina będzie współuczestniczyć razem z powiatem kłobuckim. Oświetlenie hybrydowe ma być zastosowane na przejściach dla pieszych, czyli w miejscach o newralgicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jest też wstępny zarys planu umiejscowienia tego rodzaju oświetlenia. Pierwsze z grupy przejść, które mogą zyskać hybrydowe lampy, znajduje się przed szkołą w Lipiu. Drugie – w rejonie ośrodka zdrowia w Stanisławowie. W obu przypadkach są to drogi powiatowe. Dwa kolejne miejsca znajdują się na drogach gminnych. Pierwsze to przejście z placu zabaw do kościoła w Natolinie, drugie – przejście z parkingu do kościoła w Dankowie.

– Liczba tych miejsc jest ograniczona, bo każde takie miejsce jest kosztowne. Gmina podała dwa przejścia do oświetlenia w ten sposób, powiat też dwa – referowała sprawę na sesji wójt Bożena Wieloch.

W tym roku ma powstać dokumentacja projektowa dla tej inwestycji oraz wniosek dotyczący dofinansowania. Realizacja oświetlenia w terenie to perspektywa przyszłego roku kalendarzowego.

Standardowe latarnie hybrydowe to urządzenia, które są zasilane dzięki niewielkim, własnym systemom do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – słońca i wiatru. W ciągu dnia gromadzą energię w akumulatorze, w nocy – zużywają ją do oświetlania ulicy. To daje niezależność od dostępu do energii z sieci. Niejednokrotnie takie latarnie można zobaczyć np. nad przejściami dla pieszych w miejscach, gdzie brak dostępu do sieci energetycznej. Same urządzenia są drogie, jednak potem są dość samowystarczalne – co daje szansę zwrotu kosztów dzięki oszczędności wydatków na energię. Nie bez znaczenia są też aspekty ekologiczne. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

vcx

Od szkoły do szkoły. Nauczyciele po reformie

Jarosław Jędrysiak3 maja 2018
ping

Dwudniowy noworoczny turniej

Stanisław Wrzesiński16 marca 2018
bvg

Mało kasy na małe szkoły

Jarosław Jędrysiak13 marca 2018
ew

Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2018
b

System SMS jeszcze mało popularny

Jarosław Jędrysiak16 stycznia 2018
cx

Nowe oświetlenie. Jaki wariant jest najkorzytniejszy?

Jarosław Jędrysiak2 stycznia 2018