Lipie

Hybrydy do rozświetlenia przejść

Liczba tych miejsc jest ograniczona, bo każde takie miejsce jest kosztowne. Gmina podała dwa przejścia do oświetlenia w ten sposób, powiat też dwa – referowała sprawę na sesji wójt Bożena Wieloch.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Hybrydy do rozświetlenia przejść

INWESTYCJE. Gmina Lipie będzie współuczestniczyć w projekcie dotyczącym oświetlenia hybrydowego. Co to za oświetlenie i gdzie dzięki niemu będzie jaśniej?

To projekt, w którym gmina będzie współuczestniczyć razem z powiatem kłobuckim. Oświetlenie hybrydowe ma być zastosowane na przejściach dla pieszych, czyli w miejscach o newralgicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jest też wstępny zarys planu umiejscowienia tego rodzaju oświetlenia. Pierwsze z grupy przejść, które mogą zyskać hybrydowe lampy, znajduje się przed szkołą w Lipiu. Drugie – w rejonie ośrodka zdrowia w Stanisławowie. W obu przypadkach są to drogi powiatowe. Dwa kolejne miejsca znajdują się na drogach gminnych. Pierwsze to przejście z placu zabaw do kościoła w Natolinie, drugie – przejście z parkingu do kościoła w Dankowie.

– Liczba tych miejsc jest ograniczona, bo każde takie miejsce jest kosztowne. Gmina podała dwa przejścia do oświetlenia w ten sposób, powiat też dwa – referowała sprawę na sesji wójt Bożena Wieloch.

W tym roku ma powstać dokumentacja projektowa dla tej inwestycji oraz wniosek dotyczący dofinansowania. Realizacja oświetlenia w terenie to perspektywa przyszłego roku kalendarzowego.

Standardowe latarnie hybrydowe to urządzenia, które są zasilane dzięki niewielkim, własnym systemom do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – słońca i wiatru. W ciągu dnia gromadzą energię w akumulatorze, w nocy – zużywają ją do oświetlania ulicy. To daje niezależność od dostępu do energii z sieci. Niejednokrotnie takie latarnie można zobaczyć np. nad przejściami dla pieszych w miejscach, gdzie brak dostępu do sieci energetycznej. Same urządzenia są drogie, jednak potem są dość samowystarczalne – co daje szansę zwrotu kosztów dzięki oszczędności wydatków na energię. Nie bez znaczenia są też aspekty ekologiczne. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie

Odpowiedzialna pracownica nagrodzona

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Podali, kto odpowiada za odśnieżanie

Jarosław Jędrysiak7 grudnia 2023

Pojedzie do Doliny Krzemowej

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2023

„Być jak Ignacy” w Lipiu

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2023

Tablica pokaże jakość powietrza

Jarosław Jędrysiak30 maja 2023

Gminna aplikacja pomoże z odpadami

Jarosław Jędrysiak17 maja 2023