Szachowa szkoła myślenia – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Szachowa szkoła myślenia

Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach. W końcu gra bardziej kojarzy się z zabawą niż ze ślęczeniem w szkolnej ławce. A przy okazji – niepostrzeżenie rozwija młode umysły.
SP 2 KŁOBUCK
Szachowa szkoła myślenia

EDUKACJA. W Szkole Podstawowej nr 2 w Kłobucku realizują ogólnopolski projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”. Najmłodsi uczą się podstaw tej popularnej gry

Projektem objęto dzieci z klas pierwszych. Będą go realizować w tym roku i następnie w klasie drugiej. Zajęcia prowadzi tu szkolna miłośniczka szachownicy, Jadwiga Kurczaba.

– Przystąpienie do projektu wzbogaciło szkołę o sprzęt szachowy w postaci pięknych dużych szachownic i bierek, jak również niezastąpionej tablicy demonstracyjnej. Uczniowie korzystają ze świetnych podręczników, wprowadzających ich w świat szachów w klimacie bajkowym – opisuje nauczycielka.

O co w tym wszystkim chodzi? Szachy to gra wymagająca wyjątkowej precyzji myślenia, strategicznego planowania i wyobraźni. Tym samym ćwiczy umysł dzieci. I w ten sposób wspiera edukację matematyczną, rozwój pamięci, orientacji przestrzennej, rozwój myślenia analitycznego i logicznego.

– Królewska gra uczy również cierpliwości, wytrwałości i koncentracji uwagi. Rozwija inteligencję interpersonalną. Amerykański neurolog Howard Gardner, twórca „teorii inteligencji wielorakich”, dwie spośród ośmiu definiowanych inteligencji, matematyczno-logiczną oraz przestrzenną, uzasadnia właśnie przykładami szachowymi – argumentuje Jadwiga Kurczaba.

Jak każda gra, także szachy uczą interakcji z partnerem-przeciwnikiem, radzenia sobie ze stresem, ze zwycięstwem i z porażką. Uczą też szacunku dla drugiej osoby. Nie jest przypadkiem, że wśród tylu gier, którymi przez tysiąclecia pasjonowała się ludzkość, właśnie ta do dziś jest aktywnie uprawiana.

– Zalety szachów można by długo wymieniać, dlatego bez chwili wahania rozpoczęliśmy tę edukacyjną przygodę. Trzeba jednak dodać, że bez dobrej woli dyrekcji szkoły, bez wsparcia organu prowadzącego i bez zaangażowania się w realizację projektu moglibyśmy tylko pomarzyć o takiej innowacji w edukacji wczesnoszkolnej – podsumowuje Kurczaba. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Kto zrobił najlepszy 2

Kto zrobił najlepszy deser?

Jarosław Jędrysiak17 marca 2019
dzienkobiet

Święto kobiet w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak16 marca 2019
matematyk

Karol matematyk

Jarosław Jędrysiak16 marca 2019
kłobuck

Prezydent Duda pomoże obwodnicy?

Jarosław Jędrysiak11 marca 2019
bankomat

Czemu przenieśli bankomat na ulicę?

Jarosław Jędrysiak11 marca 2019
wfsd

Kłobuck z kołem gospodyń

Jarosław Jędrysiak10 marca 2019