Stawiają na adopcję – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Stawiają na adopcję

Urzędnicy postawili na rozwiązanie, które z jednej strony ma pozwolić gminie na pewne oszczędności, z drugiej – być działaniem zdecydowanie korzystniejszym także dla czworonogów.
PIXABAY.COM
Stawiają na adopcję

PROBLEM. Gmina musi się zajmować bezpańskimi psami. Zamiast od razu oddawać je do schroniska, próbują tu jednak szukać lepszego wyjścia – proponować mieszkańcom adopcję zwierząt

Za psa odpowiada jego właściciel. Jeśli takiej osoby nie ma, to gmina, na której terenie przebywa bezpański pies, jest zobowiązana do jego odłowienia. Następnie zwierzę takie trafia do schroniska, a gmina płaci jednorazowo – zwykle mówi się tu o kwotach rzędu 1,5 tys. zł od zwierzęcia – za jego przyjęcie pod opiekę schroniska. Praktyka wielu gmin pokazuje, że kwoty te w ciągu roku dają całkiem niemałe sumy. W gminie Miedź- no w ubiegłym roku było na przykład 20 odłowionych bezpańskich psów, a generalnie liczba ta jest co roku zbliżona i sięga właśnie 20-25 psów. Teraz urzędnicy postawili na rozwiązanie, które z jednej strony ma pozwolić gminie na pewne oszczędności, z drugiej – być działaniem zdecydowanie korzystniejszym także dla czworonogów.

– Pracownicy urzędu podjęli dosyć dobrze przyjmowaną społecznie akcję w celu doprowadzania do adopcji tych psów, które są przez nas odławiane i zabezpieczane, by się nie wałęsały. Na liczbę 20 odłowionych w zeszłym roku psów 5 zostało przekazanych do adopcji – mówi wójt gminy.

Informację o pojawianiu się kolejnych psów, które mogą być przez kogoś przygarnięte, nim trafią do schroniska, podawane są zwykle na stronie gminy – i przynosi to efekty. W ostatnich dniach poinformowano tam np. o młodej suczce, którą najwyraźniej ktoś porzucił. Piesek szybko znalazł nowego właściciela – i będzie mieć nowy dom.

Niezależnie od tych działań przyjęto też w środę obowiązkowy coroczny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. W gminie Miedźno przewidziano na jego realizację, podobnie jak w latach poprzednich, 42 tys. zł. Warto zwrócić uwagę, w czym tu kryją się ponoszone przez gminę koszty. Większość, bo 27 tys. zł, zabezpieczono na zapewnianie złapanym bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku. 2,5 tys. zł zarezerwowano na przypadki koniecznej opieki nad zwierzętami leśnymi, dzikimi. 3,5 tys. zł – na odławianie bezpańskich zwierząt. Kolejne 3,5 tys. – na opiekę weterynaryjną nad zwierzętami, które są ofiarami zdarzeń drogowych. Podobne regulacje mają oczywiście obowiązkowo także inne gminy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

dzieci

By dzieci były bezpieczne na drodze

Jarosław Jędrysiak5 stycznia 2019
fjh

Niepodległościowa uroczystość w szkole

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2018
54e

Wójt ma większość w radzie

Jarosław Jędrysiak24 listopada 2018
ttr

Odśnieżanie dróg zapewnione

Jarosław Jędrysiak16 listopada 2018
ty9u

„Zdrowo jem, więcej wiem”

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2018
vv

Nawiążą współpracę z Ukrainą

Jarosław Jędrysiak27 sierpnia 2018