Stawiają na adopcję – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Stawiają na adopcję

Urzędnicy postawili na rozwiązanie, które z jednej strony ma pozwolić gminie na pewne oszczędności, z drugiej – być działaniem zdecydowanie korzystniejszym także dla czworonogów.
PIXABAY.COM
Stawiają na adopcję

PROBLEM. Gmina musi się zajmować bezpańskimi psami. Zamiast od razu oddawać je do schroniska, próbują tu jednak szukać lepszego wyjścia – proponować mieszkańcom adopcję zwierząt

Za psa odpowiada jego właściciel. Jeśli takiej osoby nie ma, to gmina, na której terenie przebywa bezpański pies, jest zobowiązana do jego odłowienia. Następnie zwierzę takie trafia do schroniska, a gmina płaci jednorazowo – zwykle mówi się tu o kwotach rzędu 1,5 tys. zł od zwierzęcia – za jego przyjęcie pod opiekę schroniska. Praktyka wielu gmin pokazuje, że kwoty te w ciągu roku dają całkiem niemałe sumy. W gminie Miedź- no w ubiegłym roku było na przykład 20 odłowionych bezpańskich psów, a generalnie liczba ta jest co roku zbliżona i sięga właśnie 20-25 psów. Teraz urzędnicy postawili na rozwiązanie, które z jednej strony ma pozwolić gminie na pewne oszczędności, z drugiej – być działaniem zdecydowanie korzystniejszym także dla czworonogów.

– Pracownicy urzędu podjęli dosyć dobrze przyjmowaną społecznie akcję w celu doprowadzania do adopcji tych psów, które są przez nas odławiane i zabezpieczane, by się nie wałęsały. Na liczbę 20 odłowionych w zeszłym roku psów 5 zostało przekazanych do adopcji – mówi wójt gminy.

Informację o pojawianiu się kolejnych psów, które mogą być przez kogoś przygarnięte, nim trafią do schroniska, podawane są zwykle na stronie gminy – i przynosi to efekty. W ostatnich dniach poinformowano tam np. o młodej suczce, którą najwyraźniej ktoś porzucił. Piesek szybko znalazł nowego właściciela – i będzie mieć nowy dom.

Niezależnie od tych działań przyjęto też w środę obowiązkowy coroczny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. W gminie Miedźno przewidziano na jego realizację, podobnie jak w latach poprzednich, 42 tys. zł. Warto zwrócić uwagę, w czym tu kryją się ponoszone przez gminę koszty. Większość, bo 27 tys. zł, zabezpieczono na zapewnianie złapanym bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku. 2,5 tys. zł zarezerwowano na przypadki koniecznej opieki nad zwierzętami leśnymi, dzikimi. 3,5 tys. zł – na odławianie bezpańskich zwierząt. Kolejne 3,5 tys. – na opiekę weterynaryjną nad zwierzętami, które są ofiarami zdarzeń drogowych. Podobne regulacje mają oczywiście obowiązkowo także inne gminy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

pies

Przygarniesz pieska?

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2018
tg

Znajdą się dzieci do żłobka?

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2018
swiatla

Założą światła koło kościoła?

Jarosław Jędrysiak29 marca 2018
zap

Zapłacili za nieukończoną drogę?

Jarosław Jędrysiak21 marca 2018
dzieci

Dostaną na żłobek

Jarosław Jędrysiak6 marca 2018
bv

Wójt będzie zarabiał więcej

Jarosław Jędrysiak3 lutego 2018