Koniec z patyczkami, mieszadełkami i słomkami z plastiku – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Koniec z patyczkami, mieszadełkami i słomkami z plastiku

Nawet drobne plastikowe przedmioty w dużej ilości mają katastrofalny wpływ na środowisko.
Koniec z patyczkami, mieszadełkami i słomkami z plastiku

W przyszłym roku patyczki do uszu, plastikowe słomki do napojów i mieszadełka do kawy mogą zostać wycofane ze sprzedaży. Nie, na razie nie u nas. WAnglii. I też jeszcze poprzedzą to konsultacje. Ale konstatacja jest jedna: te popularne jednorazówki przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska, zwłaszcza wód, do których trafiają jako odpady

Jak tego rodzaju odpady mogą zaśmiecać wody? Cóż, patyczki do uszu często po użyciu nie lądują w koszu, a w toalecie. Jak ustalono, te drobiazgi stanowią poważne źródło zanieczyszczenia mórz – do których często ostatecznie potem trafiają. Liczba zwierząt morskich, które umierają w związku z tym, że najadły się tego rodzaju plastikowych odpadów lub zaplątały się w różnego rodzaju tworzywa sztuczne unoszące się w oceanach, jest szacowana na ponad 100 tys. rocznie.

Nie tylko patyczki higieniczne stanowią problem. Współczesną plagą nazywane są też inne jednorazówki. Do tej grupy należą słomki do napojów, mieszadełka do kawy – różne tego rodzaju drobne plastikowe przybory, których często używamy tylko przez chwilę, by potem stały się odpadem. W Wielkiej Brytanii, gdzie już wcześniej wprowadzono opłaty za wszelkie torebki czy woreczki z tworzywa, rozważa się teraz wprowadzenie kaucji za plastikowe kubki do kawy. Do tego mają być prowadzone konsultacje w zakresie wycofania ze sprzedaży innych drobnych przedmiotów plastikowych, jak choć- by wspomniane patyczki do uszu. Pozostaje pytanie, czy społeczeństwo jest na to gotowe. I czy poważniejszych ograniczeń nie poprzedzi szeroko zakrojona kampania informacyjna dotycząca szkodliwości tego rodzaju odpadów – namawiająca do ograniczenia ich stosowania. (opr. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

hg

Polskie jabłonie pełne papug?

Jarosław Jędrysiak6 czerwca 2018
warto (1)

Warto wspierać gospodarstwa edukacyjne

Jarosław Jędrysiak4 czerwca 2018
er

Kurczaka los

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2018
zaba

Całować nie trzeba

Jarosław Jędrysiak10 maja 2018
smieci

Przyłącz się do sprzątania Europy

Adam Świerczyński9 maja 2018
jedza

One jedzą plastik

Jarosław Jędrysiak2 maja 2018