Koniec z patyczkami, mieszadełkami i słomkami z plastiku – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Koniec z patyczkami, mieszadełkami i słomkami z plastiku

Nawet drobne plastikowe przedmioty w dużej ilości mają katastrofalny wpływ na środowisko.
Koniec z patyczkami, mieszadełkami i słomkami z plastiku

W przyszłym roku patyczki do uszu, plastikowe słomki do napojów i mieszadełka do kawy mogą zostać wycofane ze sprzedaży. Nie, na razie nie u nas. WAnglii. I też jeszcze poprzedzą to konsultacje. Ale konstatacja jest jedna: te popularne jednorazówki przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska, zwłaszcza wód, do których trafiają jako odpady

Jak tego rodzaju odpady mogą zaśmiecać wody? Cóż, patyczki do uszu często po użyciu nie lądują w koszu, a w toalecie. Jak ustalono, te drobiazgi stanowią poważne źródło zanieczyszczenia mórz – do których często ostatecznie potem trafiają. Liczba zwierząt morskich, które umierają w związku z tym, że najadły się tego rodzaju plastikowych odpadów lub zaplątały się w różnego rodzaju tworzywa sztuczne unoszące się w oceanach, jest szacowana na ponad 100 tys. rocznie.

Nie tylko patyczki higieniczne stanowią problem. Współczesną plagą nazywane są też inne jednorazówki. Do tej grupy należą słomki do napojów, mieszadełka do kawy – różne tego rodzaju drobne plastikowe przybory, których często używamy tylko przez chwilę, by potem stały się odpadem. W Wielkiej Brytanii, gdzie już wcześniej wprowadzono opłaty za wszelkie torebki czy woreczki z tworzywa, rozważa się teraz wprowadzenie kaucji za plastikowe kubki do kawy. Do tego mają być prowadzone konsultacje w zakresie wycofania ze sprzedaży innych drobnych przedmiotów plastikowych, jak choć- by wspomniane patyczki do uszu. Pozostaje pytanie, czy społeczeństwo jest na to gotowe. I czy poważniejszych ograniczeń nie poprzedzi szeroko zakrojona kampania informacyjna dotycząca szkodliwości tego rodzaju odpadów – namawiająca do ograniczenia ich stosowania. (opr. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

gf

Dieslem Krakowa nie zwiedzisz

Jarosław Jędrysiak6 września 2018
ulga

Ulgą w smog

Jarosław Jędrysiak5 września 2018
fg

Chcą czystej energii

Jarosław Jędrysiak4 września 2018
re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018