Młodzież kruszy mur kłamstwa katyńskiego – Gazeta Kłobucka
Region

Młodzież kruszy mur kłamstwa katyńskiego

Europoseł Jadwiga Wiśniewska z laureatami i finalistami konkursu.
ARCH.
Młodzież kruszy mur kłamstwa katyńskiego

KONKURS. Już po raz dziewiąty Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, zorganizowała Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Dotychczas w konkursie wzięło udział 2123 uczniów z całego województwa śląskiego. Uroczyste rozstrzygnięcie tegorocznej edycji odbyło się 23 kwietnia, w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Teraz my, młode pokolenie, przejmujemy obowiązek poznania i głoszenia niezakłamanej historii naszego kraju. Wzorem rodzin pomordowanych i tych, którzy uniknęli Katynia, odważnie dopominajmy się sprawiedliwości i miejmy odwagę o nią walczyć” – podkreśliła w swojej pracy laureatka III miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, Weronika Kowalska, uczennica IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.

Jadwiga Wiśniewska, kierując podziękowania i wyrazy uznania dla uczniów i nauczycieli, przypomniała słowa niewygłoszonego przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miały wybrzmieć 10 kwietnia 2010 roku podczas 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej:

„Wszystkie okoliczności Zbrodni Katyńskiej muszą być do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej Zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej. Domagamy się tych działań przede wszystkim ze względu na pamięć ofiar i szacunek dla cierpienia ich rodzin. Ale domagamy się ich także w imię wspólnych wartości, które muszą tworzyć fundament zaufania i partnerstwa pomiędzy sąsiednimi narodami w całej Europie”.

– Wydawać by się mogło, że wszystko zostało napisane i powiedziane. Młodzież jednak udowadnia, że wiemy dużo, ale ciągle nie wiemy wszystkiego – podkreślała europoseł Wiśniewska. – Czytając prace uczniów, wciąż jestem wzruszona wrażliwością i dojrzałością młodych ludzi, którzy ukazują głębię tragedii katyńskiej. Swoimi pracami oddają hołd ofiarom zbrodni, dając świadectwo, że pamiętają, a walka o prawdę to przecież zwycięstwo, co potwierdzają tak- że słowa Aleksandra Hercena, przywołane w pracy Tomasza Wójcika, ucznia z Częstochowy: „Przemija tylko to, co jest kłamstwem. Dla prawdy śmierć nie istnieje”.

Jadwiga Wiśniewska zwróciła tak- że uwagę, że uczniowie starają się co roku poszukiwać nowych inspiracji. Po raz pierwszy została przygotowana praca, w której Jarosław Bełza, uczeń z Sosnowca, pochyla się na losami księży, którzy również padli ofiarą sowieckiej zbrodni. Jarek nie zapomina także o bohaterskich kapłanach, gorących orę- downikach wyjaśnienia okoliczności zbrodni katyńskiej, takich jak ks. Stefan Niedzielak.

Przewodnicząca komisji konkursowej Joanna Sularz podsumowała tegoroczną edycję, podkreślając trudny wybór, z jakim musieli zmierzyć się członkowie Komisji. Wskazała także na dużą dojrzałość uczestników konkursu, którzy podjęli się refleksji na bolesny temat Zbrodni Katyńskiej.

– W dzisiejszych trudnych czasach, kiedy zdaje się czasami, że chwieje się fundament świata, konkurs ten przekazuje wartości zagrożone niepamięcią, takie jak patriotyzm, niezłomność i tożsamość narodowa. Odnosi się on do historii trudnej, bolesnej, okrutnej – mówiła Sularz. Na gali obecna była Urszula Bauer, śląski kurator oświaty.

– Młodzi ludzie sięgają nie tylko po znane wszystkim źródła historyczne, ale docierają również do pamięci swoich rodzin – podkreślała Bauer.

– Szukają także inspiracji w swoich miejscowościach rodzinnych. Tam też znajdują się groby, mieszkają ludzie, którzy pamiętają tych, którzy zginęli w Katyniu. Prace uczniów są naznaczone wyjątkowymi emocjami. Nagrodami głównymi dla laureatów trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach (szkoły podstawowe i gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne) są wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, a prace wyróżnionych uczniów można znaleźć na stronie internetowej www.jadwigawisniewska.pl

Zwycięskie prace zostaną wydane w pamiątkowym tomiku pokonkursowym, którego premiera będzie miała miejsce podczas Zaduszek Katyńskich, organizowanych co roku w listopadzie przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Galę rozstrzygnięcia konkursu uświetnił montaż słowno-muzyczny „Ogarniam myślą Ich ostatnie chwile”, przygotowany przez uczniów X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach.

Konkurs miała akcent kłobucki – laureatką III miejsca w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych została Dorota Wąs z gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Marii Konopnickiej w Łobodnie, a Kornelia Drab, uczennica tej samej szkoły otrzymała wyróżnienie. (oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

zmp

Chcą innego terminu wyborów

Jarosław Jędrysiak3 kwietnia 2020
probki

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie

Adam Świerczyński3 kwietnia 2020
kombajn

Wniosek wrzucisz do wrzutni

Jarosław Jędrysiak2 kwietnia 2020
lekarz-stetoskop

Koronawirus zabił w Częstochowie

Jarosław Jędrysiak1 kwietnia 2020
K - Koronawirus nie zatrzymał drogowców (1169) + fot

Koronawirus nie zatrzymał drogowców

Jarosław Jędrysiak29 marca 2020
Ponad-1000-litrów-alkoholu-z-kontrabandy-do-dezynfekcji

Alkohol z kontrabandy w służbie walki z epidemią

Adam Świerczyński23 marca 2020