Debata o życiu i ideach – Gazeta Kłobucka
Kamyk

Debata o życiu i ideach

Padały mocne i precyzyjne argumenty. W tym roku jednak wynik debaty dało się dość dobrze przewidzieć: stronnicy życia według idei mieli po prostu większą liczbę zwolenników.
ZSP KAMYK
Debata o życiu i ideach

EDUKACJA. Wymiana poglądów prowadzona według ściśle określonych reguł – debata oksfordzka – po raz kolejny zorganizowana została z udziałem uczniów w Zespole Szkol- no-Przedszkolnym w Kamyku. W tym roku rozważano problem: „Czy życie bez idei ma sens?”

W tego rodzaju debacie oponenci w dyskusji mają ściśle wyznaczone role, a całość prowadzona jest przez odpowiedzialnego za właściwy przebieg dyskusji marszałka. Tę rolę wyznaczono tym razem Julii Bachniak. Julia Złota, jako sekretarz, czuwała nad ramami czasowymi wypowiedzi każdej ze stron sporu. Bo i to jest w debacie oksfordzkiej ważne i przestrzegane. Dyskusję prowadziły dwa zespoły – zwolennicy dwóch przeciwstawnych odpowiedzi na tytułowe pytanie.

– Po stronie propozycji stali: Dominik Zawada jako przewodniczący grupy, Dawid Małota, Kamil Długosz, Jakub Mazela, Julia Zając, Zofia Soluch i Grzegorz Jagoda. Po stronie opozycji natomiast: Łukasz Zieliński jako przewodniczący, Tomasz Smykalski, Przemysław Kocjan, Jakub Kociszewski, Maciej Kardas, Mateusz Sadowski oraz Lena Kucharska. Po obu stronach można było usłyszeć rzeczowe przemówienia i mądre odpowiedzi na pytania – ocenia uczestniczka debaty, Lena Kucharska.

Poruszano różne kwestie – bo i pojęcie życia wedle idei lub bez takiego kierunkowskazu jest bardzo pojemne i mieścić może wiele dalece różnorodnych postaw ludzkich, które można pozytywnie lub negatywnie oceniać. Pytania padały tu zarówno ze strony uczestników debaty, jak i słuchaczy. Wśród gości, których na debatę zaproszono, wymienić wypada zwłaszcza Michała Borkowskiego z Rady Młodzieżowej Miasta Częstochowy oraz Magdalenę Kasprzak – sekretarz gminy Kłobuck.

Czyje racje znalazły w tym roku poparcie większości? Cóż, jak można się było spodziewać, opozycja – czyli grupa, która argumentowała za życiem bez idei – znajdowała się na z góry przegranej pozycji. Większość uważa jednak, że warto żyć wedle jakichś idei. A przynajmniej to deklaruje – co już samo w sobie dowodzić może, że przekonanie, iż życie według pewnych szlachetnych wytycznych jest po prostu lepsze i bardziej godne – nawet jeśli praktyka czasem bywa inna.

Na koniec dodajmy, że uczniom pomagali w przygotowaniu debaty nauczyciele: Mariusz Kasprzak i Zbigniew Szpruta. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kamyk

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kamyk

warsztaty

Wypadek na Grunwaldzkiej

Jarosław Jędrysiak3 lutego 2019
kiermasz

Kiermasz z kolędami

Jarosław Jędrysiak15 stycznia 2019
delic

Alarm bombowy w Delicpolu

Jarosław Jędrysiak8 września 2018
zz

Uczniowie wystąpili w hospicjum

Jarosław Jędrysiak24 lipca 2018
bal

Przedostatni taki bal

Jarosław Jędrysiak14 lipca 2018
Bez nazwy-1

Antygona jednak niewinna

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018