Autobus pełen nauki – Gazeta Kłobucka
Lipie

Autobus pełen nauki

Dzięki wizycie naukobusu uczniowie mogli obserwować ciekawe eksperymenty naukowe.
ZSP LIPIE
Autobus pełen nauki

Nie zawsze trzeba wyjeżdżać gdzieś daleko poza szkołę, by móc obserwować ciekawe eksperymenty naukowe. Laboratorium czasem przyjeżdża na miejsce. Jak niedawno w Lipiu

ZSP w Lipiu znalazł się w kwietniu na trasie naukobusu „Być jak Ignacy”, który kursuje po kraju dzięki fundacji PGNiG. Cóż to za tajemniczy Ignacy stał się patronem mobilnego laboratorium? Chodzi oczywiście o polskiego odkrywcę i twórcę początków przemysłu wydobycia ropy naftowej ze złóż w Małopolsce – Ignacego Łukasiewicza.

Naukobus to właściwe miejsce, by poznać nieco lepiej biografię sławnego rodaka, ale przede wszystkim – obejrzeć ciekawe eksperymenty. Te prowadzone były pod kierunkiem absolwentów wydziałów chemicznych Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej. Uczniowie zobaczyli więc ropę naftową i to, co się z niej wytwarza: naftę, benzynę, mazut. Ciekawe były np. doświadczenia z nitrocelulozą, z wskaźnikami chemicznymi zmieniającymi barwę. Bardziej spektakularne eksperymenty prowadzono w strefie koło naukobusu. Z gazowej armaty strzelano kawałkami materiału – dzięki zapłonowi mieszaniny acetylenu z powietrzem. Baloniki napełniano wodorem i helem – eksperymentalnie sprawdzając, który z gazów jest bardziej bezpieczny.

Trzeba dodać, że naukobus przyjechał do Lipia nie przez przypadek. To była nagroda dla laureatów pierwszej edycji programu „Być jak Ignacy” – przed rokiem szkoła znalazła się w wąskim gronie 16 placówek, którym przyznano tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Druga edycja programu ma hasło „Rozpalmy płomień wiedzy” – i w niej też uczestniczy szkoła z Lipia. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

fdg

Małżeński jubileusz

Jarosław Jędrysiak8 grudnia 2018
gh

Kosmetyczne zmiany w radzie

Jarosław Jędrysiak25 listopada 2018
z

Nie wybrali odbiorcy odpadów

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2018
g

Wyszła i nie wróciła

Jarosław Jędrysiak1 października 2018
czx

Żłobek spodobał się dzieciom

Jarosław Jędrysiak13 września 2018
piłkarskie

Piłkarskie „Lato 2018” w Lipiu

Stanisław Wrzesiński24 sierpnia 2018