Przyłącz się do sprzątania Europy – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Przyłącz się do sprzątania Europy

W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Warto zacząć je sprzątać już dziś.
PIXABAY.COM
Przyłącz się do sprzątania Europy

Ministerstwo Środowiska zachęca do udziału w akcji „Let’s Clean Up Europe! Posprzątajmy Europę!”, odbywającej się na terenie całego kontynentu od 1 marca do 30 czerwca

W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Odpady zanieczyszczają środowisko oraz przyczyniają się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – zmian klimatycznych.

– Zachęcamy wolontariuszy do organizowania akcji sprzątania na obszarach zurbanizowanych lub naturalnych, które są zaśmiecane nielegalnie wyrzucanymi odpadami, również tymi zalegającymi na brzegach rzek i jezior – informuje Ministerstwo Środowiska.

– Podczas akcji porządkowania terenu uczestnicy oraz obserwatorzy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób ograniczać produkcję śmieci w codziennym życiu. Akcje sprzątania są świetną okazją do podnoszenia poziomu wiedzy ekologicznej o zasadach właściwego obchodzenia się z odpadami, co może przyczynić się do faktycznej pozytywnej zmiany codziennych nawyków społeczeństwa.

„Let’s Clean Up Europe!” jest akcją organizowaną w ramach struktury Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction – dalej: EWWR). Celem EWWR jest podnoszenie stanu świadomości europejskiego społeczeństwa z zakresu problematyki zapobiegania powstawaniu odpadów, a także zachęta szerokiego grona odbiorców do zaangażowania się we włączanie do akcji sprzątania oraz działań edukacyjnych na temat zrównoważonej gospodarki zasobami i odpadami.

W akcji „Let’s Clean Up Europe!” może wziąć udział każdy: osoby prywatne oraz wolontariusze pochodzący z różnych instytucji, np. szkół, firm prywatnych, lokalnej administracji publicznej, stowarzyszeń i innych organizacji.

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć odpowiednią lokalizację miejsca do uprzątnięcia oraz sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla planowanej liczby uczestników (odradza się organizowanie sprzątania z udziałem dzieci przy ruchliwych drogach lub w miejscach, gdzie występują niebezpieczne odpady). Po wybraniu lokalizacji należy zarejestrować swoją akcję w formularzu.

Więcej informacji na temat projektu wraz z formularzem zgłoszeniowym akcji znaleźć można www. naszesmieci.mos.gov.pl. (oprac. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Ekologia

re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018
hgf (1)

Drzewo Roku

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2018
trt

Tablica Mendelejewa w powietrzu

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2018
ewew

Smartfon dla pszczół

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2018