Przyłącz się do sprzątania Europy – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Przyłącz się do sprzątania Europy

W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Warto zacząć je sprzątać już dziś.
PIXABAY.COM
Przyłącz się do sprzątania Europy

Ministerstwo Środowiska zachęca do udziału w akcji „Let’s Clean Up Europe! Posprzątajmy Europę!”, odbywającej się na terenie całego kontynentu od 1 marca do 30 czerwca

W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Odpady zanieczyszczają środowisko oraz przyczyniają się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – zmian klimatycznych.

– Zachęcamy wolontariuszy do organizowania akcji sprzątania na obszarach zurbanizowanych lub naturalnych, które są zaśmiecane nielegalnie wyrzucanymi odpadami, również tymi zalegającymi na brzegach rzek i jezior – informuje Ministerstwo Środowiska.

– Podczas akcji porządkowania terenu uczestnicy oraz obserwatorzy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób ograniczać produkcję śmieci w codziennym życiu. Akcje sprzątania są świetną okazją do podnoszenia poziomu wiedzy ekologicznej o zasadach właściwego obchodzenia się z odpadami, co może przyczynić się do faktycznej pozytywnej zmiany codziennych nawyków społeczeństwa.

„Let’s Clean Up Europe!” jest akcją organizowaną w ramach struktury Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction – dalej: EWWR). Celem EWWR jest podnoszenie stanu świadomości europejskiego społeczeństwa z zakresu problematyki zapobiegania powstawaniu odpadów, a także zachęta szerokiego grona odbiorców do zaangażowania się we włączanie do akcji sprzątania oraz działań edukacyjnych na temat zrównoważonej gospodarki zasobami i odpadami.

W akcji „Let’s Clean Up Europe!” może wziąć udział każdy: osoby prywatne oraz wolontariusze pochodzący z różnych instytucji, np. szkół, firm prywatnych, lokalnej administracji publicznej, stowarzyszeń i innych organizacji.

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć odpowiednią lokalizację miejsca do uprzątnięcia oraz sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla planowanej liczby uczestników (odradza się organizowanie sprzątania z udziałem dzieci przy ruchliwych drogach lub w miejscach, gdzie występują niebezpieczne odpady). Po wybraniu lokalizacji należy zarejestrować swoją akcję w formularzu.

Więcej informacji na temat projektu wraz z formularzem zgłoszeniowym akcji znaleźć można www. naszesmieci.mos.gov.pl. (oprac. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Ekologia

gf

Dieslem Krakowa nie zwiedzisz

Jarosław Jędrysiak6 września 2018
ulga

Ulgą w smog

Jarosław Jędrysiak5 września 2018
fg

Chcą czystej energii

Jarosław Jędrysiak4 września 2018
re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018