Rzecz o drugiej konspiracji – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Rzecz o drugiej konspiracji

Kolejny fragment dziejów naszej małej ojczyzny – ciekawy, ważny, ale wciąż mało znany – w swym kolejnym opracowaniu przybliża w popularnej formie Andrzej Wójcicki.
Rzecz o drugiej konspiracji

KSIĄŻKI. W pachnącej jeszcze drukiem swej najnowszej publikacji Andrzej Wójcicki pisze o trudnych pierwszych latach po II wojnie światowej. I o walce, która nie dla wszystkich mogła się skończyć wraz z kresem niemieckiej okupacji

Temat ten jest ostatnio głośny i kojarzy się zwłaszcza z hasłowo rozumianymi „żołnierzami wyklętymi” – choć autor „Konspiracji na ziemi kłobuckiej w latach 1945-1951” świadomie woli stosować wobec uczestników tej walki określenia bardziej dopasowane i osadzone w ówczesnych realiach. Literatura przedmiotu narasta tu w ostatnich latach dość szybko, ale wciąż mało jest popularyzacji wiedzy na temat konspiracji niepodległościowej po 1945 r. Przede wszystkim z perspektywy małych ojczyzn i wydarzeń, które toczyły się w najbliższej nam okolicy. O tym, co działo się wówczas w Kłobucku i okolicach, informują archiwa i autorzy opracowań często niskonakładowych i trudno dostępnych. Książ- ka autorstwa Andrzeja Wójcickiego daje więc szansę na to, by w łatwy sposób dotrzeć do podstawowej wiedzy na ten temat.

Jak pisze autor we wstępie, jego „szkic historyczny stanowi próbę przedstawienia zarysów działań konspiracji niepodległościowej” na terenie obecnego powiatu kłobuckiego i został opracowany w oparciu o materiały z szeregu publikacji. Co ważne – wydanych po 1990 r., czyli w okresie, gdy o bohaterach tamtych lat można było pisać prawdę. W publikacji Wójcickiego obszerne, wyróżnione rodzajem papieru fragmenty zajmują też przedruki interesujących dokumentów źródłowych. Całość daje szansę poznania dziejów tych, którym zwykle nie pozostawiono wyboru – którzy nie mieli szans na powrót do normalnego życia i uniknięcie prześladowań ze strony nowej władzy. Poświęcono im w powiecie kilka tablic pamiątkowych. Ale dopiero łatwo dostępna publikacja może się tu stać popularnym źródłem wiedzy o ich dokonaniach.

Książkę można dostać w Kłobucku w księgarni lub w sklepie z artykułami biurowymi w sąsiedztwie rynku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

yt

Tumany kurzu na Wspólnej

Jarosław Jędrysiak8 listopada 2018
medale

Pięć medali wojowników z Kłobucka

Stanisław Wrzesiński3 listopada 2018
4er

Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce

Jarosław Jędrysiak29 października 2018
zakrze

W Kłobucku Zakrzewski pozamiatał

Jarosław Jędrysiak28 października 2018
gry

Gry wcale nie przy urnie

Jarosław Jędrysiak28 października 2018
mlodzi

Młodzi dla Zosi – Czyli Turystyk Charytatywny

Ewa Chojnacka23 października 2018