Rzecz o drugiej konspiracji – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Rzecz o drugiej konspiracji

Kolejny fragment dziejów naszej małej ojczyzny – ciekawy, ważny, ale wciąż mało znany – w swym kolejnym opracowaniu przybliża w popularnej formie Andrzej Wójcicki.
Rzecz o drugiej konspiracji

KSIĄŻKI. W pachnącej jeszcze drukiem swej najnowszej publikacji Andrzej Wójcicki pisze o trudnych pierwszych latach po II wojnie światowej. I o walce, która nie dla wszystkich mogła się skończyć wraz z kresem niemieckiej okupacji

Temat ten jest ostatnio głośny i kojarzy się zwłaszcza z hasłowo rozumianymi „żołnierzami wyklętymi” – choć autor „Konspiracji na ziemi kłobuckiej w latach 1945-1951” świadomie woli stosować wobec uczestników tej walki określenia bardziej dopasowane i osadzone w ówczesnych realiach. Literatura przedmiotu narasta tu w ostatnich latach dość szybko, ale wciąż mało jest popularyzacji wiedzy na temat konspiracji niepodległościowej po 1945 r. Przede wszystkim z perspektywy małych ojczyzn i wydarzeń, które toczyły się w najbliższej nam okolicy. O tym, co działo się wówczas w Kłobucku i okolicach, informują archiwa i autorzy opracowań często niskonakładowych i trudno dostępnych. Książ- ka autorstwa Andrzeja Wójcickiego daje więc szansę na to, by w łatwy sposób dotrzeć do podstawowej wiedzy na ten temat.

Jak pisze autor we wstępie, jego „szkic historyczny stanowi próbę przedstawienia zarysów działań konspiracji niepodległościowej” na terenie obecnego powiatu kłobuckiego i został opracowany w oparciu o materiały z szeregu publikacji. Co ważne – wydanych po 1990 r., czyli w okresie, gdy o bohaterach tamtych lat można było pisać prawdę. W publikacji Wójcickiego obszerne, wyróżnione rodzajem papieru fragmenty zajmują też przedruki interesujących dokumentów źródłowych. Całość daje szansę poznania dziejów tych, którym zwykle nie pozostawiono wyboru – którzy nie mieli szans na powrót do normalnego życia i uniknięcie prześladowań ze strony nowej władzy. Poświęcono im w powiecie kilka tablic pamiątkowych. Ale dopiero łatwo dostępna publikacja może się tu stać popularnym źródłem wiedzy o ich dokonaniach.

Książkę można dostać w Kłobucku w księgarni lub w sklepie z artykułami biurowymi w sąsiedztwie rynku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

foto

FOTOGRAFICZNY ZARYS DZIEJÓW

Ewa Chojnacka20 września 2018
nb

Gmina wesprze wyjazd harcerzy

Jarosław Jędrysiak20 września 2018
water

TARGI INSTALACYJNE – WATER PLUS

Ewa Chojnacka19 września 2018
rynek

Targowisko nie takie piękne, jak je malują?

Jarosław Jędrysiak19 września 2018
foto

Mnóstwo zdjęć dawnego Kłobucka

Jarosław Jędrysiak17 września 2018
vc

Miasto jeszcze dołoży do drogi do Kamyka

Jarosław Jędrysiak16 września 2018