Huśtawka może zabić – Gazeta Kłobucka
Lipie

Huśtawka może zabić

Które place zabaw są bezpieczne i co poprawiono na każdym z nich? Temat był referowany na ostatniej sesji rady gminy.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Huśtawka może zabić

Placów zabaw mamy dziś sporo i często już na pierwszy rzut oka to miejsca lepiej wyposażone niż te z czasów, które pamiętają dzisiejsi rodzice. Czy wszystkie są bezpieczne?

W gminie Lipie poddano gruntownemu przeglądowi place zabaw, które funkcjonują w tutejszych miejscowościach. Powód jest oczywisty: chodzi o bezpieczeństwo dzieci. I dobrze, że tego rodzaju przegląd został tu przeprowadzony, bo wykazał, to i owo trzeba wykluczyć z użytkowania.

– Na plac zabaw w Parzymiechach huśtawki nie spełniają norm i w protokole kontroli był zawarty wniosek o ich likwidację, gdyż jest to poważna wada. Huśtawki te posiadają twarde siedziska zawieszone na sztywnych prętach, tymczasem powinny mieć siedziska z gumy i zawieszone na odpowiednich łańcuszkach – referowała podczas sesji Olga Kowalska z Urzędu Gminy w Lipiu.

Jeśli ktoś sam w dzieciństwie korzystał z takich huśtawek, jakich dziś norma nie dopuszcza – i uważa, że są one dobre – powinien wziąć pod uwagę kwestię ewentualnej odpowiedzialności w przypadku, gdyby w wyniku korzystania z takiej huśtawki doszło do wypadku. Wiadomo, czasy są dziś inne niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, miejsca na dowolność pozostawiają niewiele – i podstawą jest przestrzeganie norm. A te – nakazują, by huśtawki były po prostu inne.

– Nieprzestrzeganie norm zagraża zdrowiu i życiu dzieci. Urządzenia te powinno się więc wyłączyć z użytkowania – dodaje urzędniczka. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku pozostałych placów zabaw w gminie. W Zimnowodzie urządzenia na placu są w dobrym stanie technicznym – dokonano tylko drobnych napraw i wymian zużytych elementów. Można z nich bezpiecznie korzystać. W Zbrojewski w ogóle plac zabaw jest nowy i urządzenia, które posiada są w dobrym stanie i w pełni zgodne z obecnymi normami. Przypomnijmy, że ten plac powstał dzięki przeznaczeniu nań środków, którymi sołectwo dysponowało po przyznaniu mu proporcjonalnej części środków ze sprzedaży nieruchomości ze szkołą w Natolinie. W samym Natolinie stan urządzeń tutejszego placu zabaw również oceniono jako dobry. Drobne naprawy już tam wykonano bądź wskazano w raporcie do wykonania. Tu jest też coś dla dorosłych – urządzenia fitness pod gołym niebem. I te są nowe, sprawne i bezpieczne. Dobry stan urządzeń stwierdzono także na placu zabaw w Kleśniskach. Dokonano tam niezbędnych wymian elementów drewnianych.

W północnej części gminy odnowienia wymagają urządzenia placu zabaw w Szyszkowie. Jak odnotowano podczas przeglądu, ich stan techniczny jest dobry – czyli nie powinny stwarzać zagrożenia – ale są już niezbyt estetyczne i wymagają nieco „kosmetyki”. Wystarczy malowanie – którego się też wkrótce po przeglądzie podjęto. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

uy

Wymienią oświetlenie

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2019
13

Gmina odkupiła działkę starej szkoły

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2019
fg-1

W Lipiu też chcą mieć gaz z sieci

Jarosław Jędrysiak5 marca 2019
mammo

Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat

Ewa Chojnacka12 lutego 2019
autobus

Jeśli nie PKS, to co?

Jarosław Jędrysiak27 stycznia 2019
w42

Będzie bezpieczniej dzięki nowym parkingom

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2019