Wilkowiecko

Pierwszy polski reżyser był naszym krajanem?

Jacek Paturej, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka im. Mikołaja z Wilkowiecka.
Pierwszy polski reżyser był naszym krajanem?

Nad biografią i dziełem XVI wiecznego zakonnika Mikołaja z Wilkowiecka pochylili się uczeni z Polskiej Akademii Nauk. Współorganizatorem konferencji było stowarzyszenie od kilku lat promujące tę postać w naszym powiecie

W Wilkowiecku w ostatnich latach sporo zrobiono na rzecz pamięci o Mikołaju z Wilkowiecka. Zakonnik ten to druga obok Jana Długosza znana w kraju postać sprzed wieków zapisana także w dziejach naszego regionu i stąd pochodząca. Staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Wilkowiecka im. Mikołaja z Wilkowiecka obok kościoła we wsi stanął kilka lat temu pomnik Mikołaja, autora misterium „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”. Ale postać ta inspiruje nie tylko wilkowiecczan.

– Dostaliśmy zaproszenie z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk na konferencję naukową poświęconą dziełu Mikołaja z Wilkowiecka. Odbyła się ona w kwietniu w Warszawie i była prowadzona przez prof. Andrzeja Dąbrówkę. W ramach konferencji wystawiana była w Teatrze Oratorium „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” – relacjonuje Jacek Paturej, prezes wilkowieckiego stowarzyszenia.

Stowarzyszenie postarało się, by w organizowanej w PAN konferencji mogli też wziąć udział słuchacze z naszego powiatu. Zorganizowano więc wyjazd.

– Pojechaliśmy większą grupą: mieszkańcy Wilkowiecka, Opatowa i uczniowie szkół średnich z Kłobucka i z Krzepic. Razem było nas ok. 50 osób. Spędziliśmy tam dwa dni – mówi Paturej.

Pierwszego dnia obejrzano wspomnianą sztukę – w wykonaniu profesjonalnych aktorów z Teatru Oratorium. Ten sam teatr wystawiał już dzieło Mikołaja z Wilkowiecka przed rokiem – i również w obecności mieszkańców naszego powiatu na widowni.

– Wręczałem im wtedy Pióro Mikołaja z Wilkowiecka, co spotkało się z aplauzem. A i dla mnie było to wzruszające – ewspomina nasz rozmówca.

Owe pióro to wyróżnienie, które przyznaje stowarzyszenie. W tym roku trafiło do Instytutu Badań Literackich PAN. Jak wcześniej teatr, tak teraz placówka naukowa zasłużyła na nie podjęciem na arenie krajowej tematu związanego z Mikołajem z Wilkowiecka. To, co obecnie uczeni wnieśli do wiedzy na temat tej postaci, będzie można poznać z lektury pracy zbiorowej, której wydanie jest przewidziane na przyszły rok. Czego można się po niej spodziewać?

– Coraz częściej można się spotkać z twierdzeniem, że Mikołaj z Wilkowiecka to pierwszy reżyser w dziejach Rzeczypospolitej. Temat ten także był poruszany w ramach konferencji. Jego opracowaniem naukowym zajmuje się dr Patryk Kaniewski. Koncepcje inscenizacyjne Mikołaja z Wilkowiecka były bardzo nowatorskie jak na tamte czasy. Wprowadził do przedstawień muzykę, przerywane dialogi i wiele innych rzeczy. Gdyby na gruncie nauki potwierdzono, że rzeczywiście był on pierwszym polskim reżyserem, byłoby to ważne także dla nas, dla promocji Wilkowiecka i regionu – uważa Paturej. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wilkowiecko

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Wilkowiecko

Przygotują pomieszczenia i otworzą żłobek

Jarosław Jędrysiak1 stycznia 2024

Recydywa kosztuje. Stracił prawko i 3 tysiące

Jarosław Jędrysiak23 sierpnia 2023

Robią zniszczoną od lat drogę powiatową i… robią politykę

Jarosław Jędrysiak12 czerwca 2023

OSP na straży środowiska

Redakcja18 kwietnia 2023

Groźny wypadek na drodze krajowej

Jarosław Jędrysiak10 marca 2023

Dzielnicowy nie odpuszcza bezdomnemu. Na jego szczęście

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2022