Unormują jakość paliw? – Gazeta Kłobucka
Region

Unormują jakość paliw?

Jeszcze w sezonie grzewczym docierały sygnały, że to, co jest wprowadzane na rynek, czasem tylko z wyglądu przypomina węgiel, a wrzucone do pieca źle się pali, do tego płonąc, cuchnie.
PIXABAY.COM
Unormują jakość paliw?

PROBLEM. W naszym województwie obowiązuje już tzw. uchwała antysmogowa, ale tymczasem praktyka zdążyła pokazać, że to nie wystarczy. Powodem są paliwa niskiej jakości dostępne w sprzedaży. Mają temu zapobiec dodatkowe regulacje

Uchwała antysmogowa narzuciła rezygnację z najgorszych, najbardziej nasilających zjawisko smogu paliw. Tymczasem sposób na obejście proekologicznych zapisów znaleźli niektórzy sprzedawcy. Jeszcze w sezonie grzewczym docierały sygnały, że to, co jest wprowadzane na rynek, czasem tylko z wyglądu przypomina węgiel, a wrzucone do pieca źle się pali, do tego płonąc, cuchnie.

– Węgiel, który kupiłam, przypominał jakby kawałki pokruszonego asfaltu. Czy naprawdę nikt nie kontroluje, co oni na tych składach opałowych sprzedają? Mówi się o walce ze smogiem, a sprzedaje jakieś odpady jako węgiel – irytowała się nasz czytelniczka z Kasztanowej w Kłobucku, której głos w sprawie odnotowaliśmy jeszcze w sezonie grzewczym.

Problem, którego miała nieszczęście doświadczyć na swoim przykładzie kłobucczanka, został też odnotowany w szerszej skali, na wyż- szych szczeblach władzy. Ale dopiero teraz mówi się więcej o tym, jak mu zapobiegać w sposób systemowy. Konieczność wprowadzenia przepisów obowiązujących w całym kraju, a dotyczących regulacji paliw stałych, podniosła Najwyższa Izba Kontroli.

– Jesteśmy już po pierwszym czytaniu ustawy o normach jakości paliw stałych. Podejmujemy prace nad rozporządzeniem wykonawczym do niej. Jestem przekonany, że przepisy będą przyjęte przez parlament w najbliższym czasie – deklaruje Piotr Woźniak, pełnomocnik rządu ds. czystego powietrza, cytowany przez portal samorządowy województwa.

Poza rozszerzeniem zakazu handlu mułami węglowymi na obszar większy niż pojedyncze województwo – co się nie sprawdza, gdy opał taki można kupić „po sąsiedzku” – mają być też wprowadzone świadectwa jakości paliw stałych. Wraz z nimi odpowiednie narzędzia do ręki dostaną instytucje kontrolne. Przypadków takich, jaki zgłosiła nam swego czasu kłobucczanka, powinno być wówczas mniej. Trudniej też będzie ukryć handlowanie w charakterze opału materiałami de facto odpadowymi. Przykładem takich działań może być np. sprzedawani na opał starych podkładów kolejowych. Takie przypadki też minionej zimy notowano w naszym powiecie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

pierwsze miejsce

Drób górą!

Ewa Chojnacka20 maja 2019
hasztak

Nasi walczą o finał

Jarosław Jędrysiak17 maja 2019
zus

Przybywa Ukraińców do pracy

Jarosław Jędrysiak9 maja 2019
trzynasta

Trzynasta emerytura wkrótce na kontach

Jarosław Jędrysiak8 maja 2019
twoja_polska_stacja

Radiowcy spotkali się ze słuchaczami

Ewa Chojnacka8 maja 2019
wlosi

Włosi uciekli z autostrady

Jarosław Jędrysiak6 maja 2019