Na co uważać kupując walutę w kantorze? – Gazeta Kłobucka
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na co uważać kupując walutę w kantorze?

Zdjęcie zleceniodawcy.
Na co uważać kupując walutę w kantorze?

Powoli przygotowujemy się do wakacji. Osoby, które w tym roku spędzą urlop za granicą niebawem zaczną nerwowo sprawdzać tegoroczne kursy walut: tych popularnych, jak i tych całkiem egzotycznych. Na co uważać, gdy kupujemy walutę?

Zanim pójdziesz do kantoru…
Wbrew pozorom, nie jest tak trudno znaleźć atrakcyjne kursy walut. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę Google nazwę interesującej Cię waluty ze słowem „kurs” otrzymasz jej średni kurs rynkowy. Oczywiście po takim kursie nie kupisz waluty w żadnym kantorze. Dzięki temu zyskasz wiedzę o tym, jakiego w przybliżeniu kursu walutowego możesz się spodziewać w kantorze. Ta informacja ważna będzie dla Ciebie także z innego powodu. Wielu z nas kupując euro i wiedząc, że jest to bardzo chętnie kupowana w Polsce waluta, przed zakupem negocjuje jej kurs z dealerem. Dzięki znajomości kursu średniego euro, dokładnie wiemy do jakiego pułapu możemy się maksymalnie zbliżyć w swoich negocjacjach.

Które kantory lepiej omijać?
Słynne z gigantycznych prowizji są kantory zlokalizowane w okolicach dworców i na lotniskach. Dlatego jeśli koniecznie musimy wymienić w nich walutę, niech to będzie tylko niewielka kwota, a pozostałą część lepiej wymienić w kantorze oddalonym od tego typu miejsc. Różnica w kursach może być naprawdę duża. Kantory na dworcach i lotniskach nie muszą troszczyć się o brak klientów, stąd prowizje ukryte w kursach sprzedaży i kupna są dość wysokie.

Ile powinna wynosić opłata za wymianę waluty?
Wysokość opłat za możliwość wymiany waluty nie jest regulowana odgórnie. Każdy kantor czy bank może dowolnie ustalić spread walutowy. Oczywiście w dobie dużej konkurencji operatorzy starają się oferować nam atrakcyjne kursy walut, wyjątkiem są wspomniane wcześniej kantory na dworcach lub lotniskach, często także niestety banki. Średnio dla walut takich jak euro, dolar, frank i funt spready walutowe kształtują się następująco: w banku 7,4%, w kantorze tradycyjnym 2,4%, a w kantorze internetowym mniej niż 1%.

Jak znaleźć dobry kurs wymiany?
Era gotówki nie kończy się, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że coraz częściej jej unikamy. Jeśli na co dzień częściej płacimy kartą i nie lubimy w podróży trzymać równowartości swojej miesięcznej pensji w kieszeni, powinniśmy pomyśleć o założeniu konta walutowego z dołączoną do niego kartą. Konto walutowe wcale nie jest drogie w utrzymaniu, tak samo jak dołączona do niego karta. Natomiast jeśli zdecydujemy się na taki krok możemy zyskać na przewalutowaniu. Dlaczego? Mając konto walutowe możemy walutę wymienić w kantorze internetowym, w którym spread wynosi mniej niż 1%. Obecnie na rynku żaden operator nie wymienia waluty taniej niż kantory internetowe. W efekcie: i oszczędzamy na wymianie walut, i za granicą nie musimy martwić się o kradzieże, na które turyści są narażeni szczególnie. Przeczytaj także: W jakich krajach zapłacimy walutą euro?

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w ARTYKUŁ SPONSOROWANY

art_spons

Odkryto bezoperacyjny sposób na walkę z bólem pleców i odbudowę zniszczonych stawów!

Ewa Chojnacka25 stycznia 2019
10lat

Po 10 latach udręki znowu mogę normalnie chodzić!

Ewa Chojnacka19 stycznia 2019
majerowiewpis

Rodzinna firma Majerowie z Krzepic produkuje wyjątkowe rzeczy!

Ewa Chojnacka24 listopada 2018
u[

Ubezpieczenie sprzętu Apple

Ewa Chojnacka31 października 2018
asd

II tura wyborów we Wręczycy

Ewa Chojnacka28 października 2018
pokaz

Wskutek przerostu prostaty byłem o krok od kalectwa. Uratował mnie cud!

Ewa Chojnacka27 października 2018