O tych prawach trzeba pamiętać – Gazeta Kłobucka
Biała

O tych prawach trzeba pamiętać

Uczniowie z Białej analitycznie podeszli do tematyki praw autorskich w internecie.
O tych prawach trzeba pamiętać

BEZPIECZEŃSTWO. Internet daje poczucie swobody korzystania z cudzego dorobku. Uczniów uświadamiano, że ma to pewne granice

Dziś mamy trochę tak jak w średniowieczu: jeden coś tworzy, wielu to kopiuje i nie zawsze podaje, że autorem jest ktoś inny. Tymczasem nic się formalnie nie zmieniło i nadal żyjemy w czasach, gdy obowiązują prawa autorskie. Na to właśnie zwracano uwagę młodzieży szkolnej z Białej, która wzięła udział w lekcji wyjazdowej w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Częstochowie. Temat lekcji: „Kreatywność młodego pokolenia a prawo autorskie”.

Klasa druga gimnazjalna analizowała podczas tej lekcji, w jaki sposób korzystamy z internetu i co musi być zrobione, by prawa autorskie osobiste były respektowane po opublikowaniu materiału w sieci.

– Uczniowie pracowali w grupach. Wyszukiwali w zasobach internetu po 3 materiały audio, video, po 3 artykuły i zdjęcia przeznaczone do dalszego rozpowszechniania i modyfikowania. Zapoznali się ze stosowanymi w sieci licencjami oraz poznali warunki licencji Creative Commons, oznaczając nimi określone sytuacje. Potem w interaktywnym quizie podsumowali zdobytą wiedzę – relacjonuje Ksymena Żurawska, nauczyciel bibliotekarz.

– W czasie prowadzonych przez panią Annę Płusę zajęć najtrudniejsze nawet treści zostały przedstawione w sposób zrozumiały. Zajęcia wyzwoliły więc w uczniach oczekiwaną aktywność – dodaje Aneta Gęsiarz, wychowawczyni klasy.

Dodajmy, że lekcja odbyła się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Biała

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Biała

tyoi

Razem przy ogniu

Jarosław Jędrysiak15 listopada 2018
34

Życzenia dla nauczycieli

Jarosław Jędrysiak6 listopada 2018
rower

Rowerem aż do Ostrów

Jarosław Jędrysiak23 lipca 2018
bieg

Piknik z biegiem dla dzieci

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2018
re

Zapraszają w mury szkoły

Jarosław Jędrysiak26 marca 2018
sx

Dzieci książki piszą

Jarosław Jędrysiak25 marca 2018