O tych prawach trzeba pamiętać – Gazeta Kłobucka
Biała

O tych prawach trzeba pamiętać

Uczniowie z Białej analitycznie podeszli do tematyki praw autorskich w internecie.
O tych prawach trzeba pamiętać

BEZPIECZEŃSTWO. Internet daje poczucie swobody korzystania z cudzego dorobku. Uczniów uświadamiano, że ma to pewne granice

Dziś mamy trochę tak jak w średniowieczu: jeden coś tworzy, wielu to kopiuje i nie zawsze podaje, że autorem jest ktoś inny. Tymczasem nic się formalnie nie zmieniło i nadal żyjemy w czasach, gdy obowiązują prawa autorskie. Na to właśnie zwracano uwagę młodzieży szkolnej z Białej, która wzięła udział w lekcji wyjazdowej w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Częstochowie. Temat lekcji: „Kreatywność młodego pokolenia a prawo autorskie”.

Klasa druga gimnazjalna analizowała podczas tej lekcji, w jaki sposób korzystamy z internetu i co musi być zrobione, by prawa autorskie osobiste były respektowane po opublikowaniu materiału w sieci.

– Uczniowie pracowali w grupach. Wyszukiwali w zasobach internetu po 3 materiały audio, video, po 3 artykuły i zdjęcia przeznaczone do dalszego rozpowszechniania i modyfikowania. Zapoznali się ze stosowanymi w sieci licencjami oraz poznali warunki licencji Creative Commons, oznaczając nimi określone sytuacje. Potem w interaktywnym quizie podsumowali zdobytą wiedzę – relacjonuje Ksymena Żurawska, nauczyciel bibliotekarz.

– W czasie prowadzonych przez panią Annę Płusę zajęć najtrudniejsze nawet treści zostały przedstawione w sposób zrozumiały. Zajęcia wyzwoliły więc w uczniach oczekiwaną aktywność – dodaje Aneta Gęsiarz, wychowawczyni klasy.

Dodajmy, że lekcja odbyła się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Biała

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Biała

zastawiaja

Z wizytą na litewskich Kresach

Jarosław Jędrysiak28 kwietnia 2019
fizyka

Fizyka ciekawie podana

Jarosław Jędrysiak2 lutego 2019
dary

Dary serc

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2019
jedzenie

Zebrali ponad 400 kilogramów jedzenia

Jarosław Jędrysiak23 grudnia 2018
mikolajki

Mikołajki przedszkolaków

Jarosław Jędrysiak22 grudnia 2018
tyoi

Razem przy ogniu

Jarosław Jędrysiak15 listopada 2018