Pytają mieszkańców… i wszystkich innych – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Pytają mieszkańców… i wszystkich innych

Gmina w specyficzny sposób bada opinię mieszkańców. Ale czy wszystko zostało zorganizowane odpowiednio fachowo?
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Pytają mieszkańców… i wszystkich innych

PROBLEM. Gmina Miedźno zamierza wprowadzić zmiany granic dwóch sołectw. Co ciekawe, opinie na ten temat zbiera nowocześnie, bo w internecie. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – wygląda na to, że nie zadbano o to, by możliwość głosowania ograniczyć tylko do mieszkańców gminy

Dębiniec jest integralną częścią miejscowości Miedźno, ale jest też osobnym sołectwem. W tej chwili decyduje się, jakie rozmiary będzie mieć to sołectwo.

Pytają mieszkańców – 8 maja ogłosiłem konsultacje dotyczące wniosku złożonego przez mieszkańców ulic Dębowej i Sosnowej jeszcze w roku 2015. W związku ze zmianami kadencji samorządowych będziemy też mieli konieczność dostosowania statutów sołectw. Celowo wniosku mieszkań- ców nie podejmowałem wcześniej, aby kadencję samorządową dokończyć w obecnym kształcie – argumentuje wójt Piotr Derejczyk.
Do sołectwa Dębiniec mają być przyłączone ulice Sosnowa i Łąkowa. Decyzja, czy tak się ostatecznie stanie, zależy od woli samych mieszkańców – stąd i konsultacje. Podjęte decyzje obowiązywałyby wówczas od początku przyszłego roku, więc i sołtysów wybrano by już w nowych granicach sołectw.
Ciekawostką na plus jest pomysł, by konsultacje były prowadzone w formie ankiety elektronicznej. I takowa została uruchomiona na oficjalnej stronie gminy Miedźno.

Gorzej z wykonaniem
Pomysł z ankietą w internecie – świetny i dopasowany do wymagań współczesności. Wielka szkoda, że gorzej wszystko wygląda w szczegółach. Weszliśmy na stronę gminy z naszej redakcji. I okazuje się, że i dla nas bez problemu dostępna jest możliwość głosowania w tej ankiecie. Nie będąc mieszkańcami zainteresowanych sołectw ani nawet gminy Miedźno – też moglibyśmy wypowiedzieć się na ich temat. Wygląda na to, że na tej samej zasadzie w ankiecie gminy Miedźno może wziąć udział dosłownie każdy – choćby z Miedźnem czy nawet naszym regionem nie miał absolutnie żadnego związku. To, niestety, podważa wartość tego rodzaju ankietowego sondowania opinii mieszkańców. A szkoda – bo pomysł pytania mieszkańców o zdanie wprost w internecie jest, co do idei, wart pochwały.

Przewidzieli to?
Możliwe, że tego rodzaju „wartość” wyników z ankiety została od razu przewidziana w urzędzie gminy – choć wówczas rodzi się pytanie, po co w ogóle takie badanie opinii prowadzić.
– Konsultacje mają charakter mieszany: w postaci tej ankiety oraz trzech spotkań z mieszkańcami zainteresowanych ulic. Nie ukrywam, że najbardziej wiążące dla mnie będą wyniki tych zebrań – zapowiedział na ostatniej sesji wójt Piotr Derejczyk. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

diety

Diety zostały, śmieci w górę

Jarosław Jędrysiak20 maja 2019
zmarla

Zmarła potrącona 16-latka

Jarosław Jędrysiak12 maja 2019
krok

Krok ku posterunkowi

Jarosław Jędrysiak6 maja 2019
yujh

Szkoła z europejskim certyfikatem

Jarosław Jędrysiak21 kwietnia 2019
co

Co wyszło z pomysłu na tańsze śmieci?

Jarosław Jędrysiak25 marca 2019
3rew

Dlaczego zwlekają z Łąkową?

Jarosław Jędrysiak18 marca 2019