Ekologia

Kurczaka los

ARCHIWUM.
Kurczaka los

Tanie mięso z kurczaka to zwykle też mięso z kurczaków, które wyrosły w męczarniach. A może czas zmienić nasze konsumenckie przyzwyczajenia?

Mięso z brojlerów jest tanie, bo i koszty jego produkcji są racjonalizowane kosztem warunków, w jakich przychodzi krótko żyć hodowanym na ubój kurczakom. Dużym problemem na fermach drobiu jest nadmierne zagęszczenie. Kurczaki, które są hodowane na mięso, całe życie spędzają ciasno stłoczone w wielkich hangarach. Brakuje im dostępu do słońca, nawet do świeżego powietrza – bo w fermach unoszą się opary amoniaku. Na te warunki zwraca uwagę w swej kampanii Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Wg danych Komisji Europejskiej właśnie Polska jest największym producentem drobiu w Europie. W ostatniej dekadzie produkcja brojlerów wzrosła dwukrotnie, a ich spożycie w kraju – o 10 procent. Można więc powiedzieć, że „męczy” się u nas kurczaki hodowane masowo dla całej Europy. Większość mięsa eksportowana jest do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Ciężki los mieszkańca takiej zatłoczonej fermy staje się udziałem ponad miliarda kurczaków w ciągu roku. Bo choć największe fermy, w których takie warunki są typowe, to tylko 3,8% wszystkich gospodarstw, to w każdej jest średnio po kilkadziesiąt tysięcy kur – i aż 98% kurczaków pochodzi właśnie z takich megaferm.

Nic nie dzieje się bez skutków ubocznych. Kurczaki cierpią, ale i my, ich konsumenci, ponosimy konsekwencje. Specjaliści zwracają uwagę, że dobrostan zwierząt w wielkich fermach pozostawia wiele do życzenia. Współczesne brojlery są efektem eksperymentów, których celem było stworzenie rasy kur w jak najkrótszym czasie osiągających jak największą masę. Gdyby to porównać do człowieka, 5-letnie dziecko musiałoby ważyć 150 kg. Pierwszy skutek może zresztą poczuć każ- dy, kto ma okazję porównać smak mięsa kurczaka z takiej masowej hodowli i kurczaka, który wyrastał w gospodarstwie funkcjonującym w sposób bardziej tradycyjny. Różnica jest kolosalna. Niektórzy wręcz twierdzą, że w zasadzie trudno te dwa smaki porównać – tak wiele je dzieli. Żeby jednak coś się zmieniło, potrzeba przede wszystkim zmiany przyzwyczajeń konsumenckich. Kupowania niekoniecznie najtańszego, ale nieco droższego i lepszego mięsa. Dziś do tego daleko. Hodowla w megafermach po prostu się najlepiej opłaca. Cierpią na tym hodowane w takich warunkach kurczaki. Ale jeśli się zastanowić, to tak naprawdę cierpimy na tym ostatecznie i my sami. (opr. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekologia

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Ekologia

Dlaczego należy wymienić „ kopciucha” na ekologiczne źródło ciepła

Ewa Chojnacka18 sierpnia 2022

Zmiany w Programie „Czyste Powietrze” – prefinansowanie inwestycji

Ewa Chojnacka20 lipca 2022

Zakaz pieców gazowych. Decyzja UE przemebluje rynek grzewczy w Polsce

Marcin Syguda13 czerwca 2022

Deklaracje CEEB w praktyce

Ewa Chojnacka31 maja 2022

Jak oszczędzać energię w domu

Ewa Chojnacka12 maja 2022

Rolnictwo przyjazne planecie

Ewa Chojnacka6 maja 2022