Miasto powinno mieć park? – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Miasto powinno mieć park?

Burmistrz poinformował o spotkaniu z fachowcem od projektowania parków. Krzepice nie mają żadnego, za to mają tereny, gdzie park mógłby znalazłby miejsce.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Miasto powinno mieć park?

PRZESTRZEŃ MIEJSKA. Swe parki mają Kłobuck, Pajęczno, Olesno. Wieluń ma nawet park niczym krakowskie Planty – wokół starego miasta. W Krzepicach parku nie ma. Ale możliwe, że będzie

Przy pierwszych tegorocznych upałach w mediach społecznościowych pojawiły się głosy krzepiczan, iż miejski rynek po rewitalizacji stał się mało praktyczny – bo przy słonecznej pogodzie jest na nim gorąco jak na patelni i nie da się tam ot tak po prostu posiedzieć. Okazuje się więc, że są tacy, którzy jeszcze tęsknią za dawnym krzepickim rynkiem – pełnym drzew. Dziś spotyka się i rynki w postaci placów, i rynki częściowo przypominające parki. Te pierwsze w zasadzie zawsze są wielkich miastach. W miastach mniejszych jest różnie. Zwykle przy okazji przebudów rynków drzewa się wycina. Place takie słu- żą potem jako miejsca spotkań podczas imprez plenerowych. Ale do posiedzenia sobie w upał na ławeczce – rzeczywiście mniej się nadają. W wielu miastach odpoczynek w cieniu w czasie upału zapewniają jednak nie rynki, a parki. W Krzepicach sytuacja jest o tyle specyficzna, że żadnego parku tu nie ma. Są lasy w pobliżu, ale to nie to samo. Czy Krzepice powinny więc mieć własny park? Okazuje się, że założenie parku może być rozważane. Co więcej – możliwe, że odbiór społeczny takiej decyzji byłby dobry. Gdy jeden z radnych wspomniał w mediach społecznościowych o parku w Krzepicach, większość reakcji była pozytywna. Obecnie opracowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego, w którym właśnie takie miejsce pod założenie parku ma być wskazane. Ale nie tylko to się w sprawie dzieje.

Szanse na dofinansowanie
– Jeszcze 5 kwietnia odbyło się spotkanie z projektantem, dotyczące możliwości zagospodarowania terenów gminnych pod park miejski. Mamy takie rozpoznanie. Mamy też ofertę, która zakłada przygotowanie projektu technicznego i przygotowanie wniosku. Opiewa ona na kwotę ok. 25 tys. zł, przy czym jeszcze nie podpisaliśmy umowy – referował na sesji stan tej sprawy burmistrz. – Ale jest to ciekawe i w ramach komisji rady można się z tym zapoznać – proponował radnym Krystian Kotynia.
Tereny, które nadawałyby się pod park, gmina posiada. W ramach samorządu dyskutowano o nich już wcześniej w kontekście podejmowanych uchwał.
– Gdy rada podejmowała decyzję o przedłużeniu dzierżawy, zapytałem, dlaczego gmina nie czyni starań, aby utworzyć tam park. Nasza gmina ma bardzo małe zalesienie, niecałe 9 procent. Na powstanie parku z prawdziwego zdarzenia z całą stosowną infrastrukturą można pozyskać do 85 procent dofinansowania. Myślę, że gmina ma na to duże szanse – mówi nam radny Rafał Balcerzak.
Decyzje jeszcze nie zapadły. Koncepcja parku jest do rozważenia. Poczynając od głównej idei: czy park w Krzepicach w ogóle zakładać.
Ciekawi jesteśmy opinii krzepiczan na ten temat – i chętnie opublikujemy je na naszych łamach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

krzep

I KRZEPICKA NOC MUZEÓW

Ewa Chojnacka18 maja 2019
kiepura

LO ogrzeją inaczej

Jarosław Jędrysiak7 maja 2019
yuj

Kto chroni piratów drogowych pod szkołą?

Jarosław Jędrysiak7 maja 2019
yuh

Do szkoły poboczem

Jarosław Jędrysiak1 maja 2019
dali sobie

Dali sobie 75 procent podwyżki!

Jarosław Jędrysiak30 kwietnia 2019
fd

Zastawiają wyjazd karetce. Lenistwo czy złośliwość?

Jarosław Jędrysiak28 kwietnia 2019