Kanalizacja dla nowego osiedla – Gazeta Kłobucka
Parzymiechy

Kanalizacja dla nowego osiedla

Dodatkowej sieci kanalizacyjnej będzie jednocześnie o 300 m więcej niż planowano przed laty, gdy jeszcze o osiedlu nie było mowy.
Kanalizacja dla nowego osiedla

GOSPODARKA. Gmina zawczasu zapewni media dla terenów, które w przyszłości mają się stać osiedlem domków jednorodzinnych – pierwszym nowoczesnym osiedlem w Parzymiechach

W ubiegłym roku rada gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, gdzie ma być wytyczone, a w przyszłości powstać osiedle. Przypomnijmy, że chodzi tu o obszar poło- żony orientacyjnie między składem budowlanym i sklepem przy zbiegu Kasztanowej i Częstochowskiej a terenami obok dawnej szkoły i boiska przy Kasztanowej. Na terenie planowanego osiedla wyznaczone są drogi. Wytyczono też prawie 30 działek budowlanych. Aby budowa domów jednorodzinnych miała tam dla ich przyszłych właścicieli sens, jeszcze przed powstaniem osiedla gmina ten teren uzbroi. Chodzi tu zwłaszcza o sieć wodociągową i o kanalizację. Co do tej drugiej – ta powstawała w ostatnich miesiącach na odcinku Lipie-Napoleon-Parzymiechy. Tyle że początkowo kanalizacja miała tu biec wprost przy ul. Kasztanowej.

– Zdecydowano się na jej przeprojektowanie, aby korzystanie z tej sieci było możliwe dla przyszłych mieszkańców osiedla – informuje Krzysztof Słomian, pracownik urzędu gminy.

Słomian podczas ostatniej sesji zaprezentował radnym stosowne mapy, ukazujące zakres niezbędnych zmian. Po ich wprowadzeniu infrastruktura będzie ulokowana na nowo wytyczonych drogach na terenie przyszłego osiedla, by była dostępna przyszłych mieszkańców. To zarazem przyszłościowo dobre rozwiązanie, gdyż gdyby nie osiedle, sieć biegłaby tu kilkaset metrów przez teren w zasadzie niezabudowany. Teraz znajdzie się tam, gdzie domy w nieodległej perspektywie powinny się realnie pojawić. Dodatkowej sieci kanalizacyjnej będzie jednocześnie o 300 m więcej niż planowano przed laty, gdy jeszcze o osiedlu nie było mowy. Sieci wodociągowej – ponad pół kilometra więcej. Dla przyszłych mieszkań- ców osiedla dostęp do infrastruktury od razu na pewno będzie argumentem za tym, by się tu budować. Nie każdy dom prywatny na wsi powstaje przecież tam, gdzie już są wszystkie media.

Już wcześniej było wiadomo, że jest pewne zainteresowanie nabywaniem działek budowlanych na terenie gminy Lipie. Do tego stopnia, że w osiedle domków jednorodzinnych zdecydował się tu zainwestować podmiot prywatny. W Parzymiechach przewiduje się natomiast inwestycje indywidualne przyszłych mieszkańców osiedla. Jest też jasne, że wieś ma szansę wiele zyskać wizualnie. Dziś tereny przyszłego osiedla to m.in. nieco zapuszczone pozostałości ogrodowej części dawnego tutejszego zespołu dworskiego. W przyszłości miejsce to wypełnią zapewne gustowne domy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Parzymiechy

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Parzymiechy

65yt

Czym grozi internet?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2019
w42

Działka zawadza osiedlu

Jarosław Jędrysiak25 lutego 2019
w42

Kanalizacja wymaga dodatkowych środków

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2018
dff

Jubileuszowe bieganie z 40-letnią tradycją

Stanisław Wrzesiński20 października 2018
dasd

Chcą wygrać książki

Ewa Chojnacka2 października 2018
13

Kłopoty z zabytkowym pomnikiem

Jarosław Jędrysiak10 sierpnia 2018