Co z halą w Kłobucku? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Co z halą w Kłobucku?

Radny przypomniał temat budowy hali sportowej. Czy cokolwiek nowego da się o tym powiedzieć?
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Co z halą w Kłobucku?

PROBLEM. Pytanie o perspektywę czasową budowy hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku padło podczas wtorkowej sesji rady powiatu. Czy w tej sprawie cokolwiek zmieniło się od marca, gdy o tym pisaliśmy?

– Zbliża się koniec roku szkolnego. Czy będą podjęte jakieś prace związane z halą sportową przy Zespole Szkół nr 1? – pytał we wtorek na sesji wiceprzewodniczący rady Maciej Zielonka.

Kilka miesięcy temu Henryk Kiepura w odpowiedzi na pytania o halę stwierdził, że starostwu pozostaje szukanie źródeł dofinansowania na takie zadanie inwestycyjne, ale że jednocześnie środki takie są do pozyskania w drodze konkursu – czyli ich otrzymanie nie jest pewne. Perspektywę budowy hali wprost odsuwał też dopiero na okres następnej kadencji samorządu. A co starosta ma do powiedzenia na ten temat teraz?

– Od czasu, gdy omawialiśmy temat podczas sesji kilka miesięcy temu, nic się nie zmieniło. Mamy dokumentację, która jest aktualna do 7 listopada 2019 roku. Koszt takiej hali to pewnie około 7 milionów złotych. Dokumentacja została zrobiona po to, aby tę halę kiedyś zbudować, ale też rada powiatu będzie musiała podjąć decyzję np. o zmniejszeniu zakresu inwestycji drogowych i przeznaczeniu środków na budowę tej hali w cyklu prawdopodobnie dwuletnim, bo jednoroczny budżet nie pozawala na takie zadanie – uważa starosta Kiepura.

Podobnie jak w marcu, także i teraz na temat zaprojektowanej hali sportowej wypowiedział się też Roman Minkina.

– W tej chwili akurat dostałem informację o dofinansowaniu ministerialnym w kwocie 50 procent, z którego możemy skorzystać. Wnoszę o to, aby zarząd powiatu zainteresował się tym projektem i jeśli byłaby taka możliwość – bo oczywiście musimy też znaleźć inne źródła finansowania – do następnego budżetu wnieść wniosek o budowę tej hali – zaproponował radny. Starosta zareagował na tę próbę zdopingowania obecnego zarządu przez byłego starostę powiatowego. – Nie trzeba wnosić o zainteresowanie zarządu, bo zarząd mocno się interesuje tematem hali. Natomiast wszystko zależy od możliwości finansowych – odparł Kiepura.

Starosta zapewnił ponownie, że na bieżąco monitoruje możliwości, jakie są w kwestii dofinansowania w ministerstwie sportu. I gdy takie się pojawią, to z powiat z nich skorzysta.

– Musimy pamiętać, że musimy mieć też zapewniony swój wkład ze środków własnych. Moim zdaniem będzie to wymagało dwuletniego, dwuetapowego cyklu budowy hali – powtórzył Kiepura.

Wnioski są w zasadzie identyczne z tymi, które dało się wyciągnąć i wczesną wiosną. Powiat ma dokumentację na budowę hali, ale planów jej budowy – już nie. Przynajmniej w tej kadencji. Czyli obecne władze po prostu zostawiają tę sprawę swym następcom. I to ich następcy będą musieli podejmować tę decyzję, o której wspomniał Kiepura, a której ta rada powiatu uniknęła: z czego zabrać środki, by starczyło na budowę hali. Za rok dojdzie pewnie jeszcze jeden argument: termin ważności dokumentacji. A uczniowie? Do nowej hali na pewno nie wejdą jeszcze przez najbliższe 2, a może 3 lata. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Kto zrobił najlepszy 2

Kto zrobił najlepszy deser?

Jarosław Jędrysiak17 marca 2019
dzienkobiet

Święto kobiet w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak16 marca 2019
matematyk

Karol matematyk

Jarosław Jędrysiak16 marca 2019
kłobuck

Prezydent Duda pomoże obwodnicy?

Jarosław Jędrysiak11 marca 2019
bankomat

Czemu przenieśli bankomat na ulicę?

Jarosław Jędrysiak11 marca 2019
wfsd

Kłobuck z kołem gospodyń

Jarosław Jędrysiak10 marca 2019