Coraz więcej cudzoziemców w kłobuckim – Gazeta Kłobucka
Powiat

Coraz więcej cudzoziemców w kłobuckim

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE.
Coraz więcej cudzoziemców w kłobuckim

Rośnie liczba obcokrajowców zgłaszanych do pracy na terenie naszego powiatu.

– Obserwujemy wzrost liczby oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. Od stycznia do końca kwietnia tego roku zarejestrowano już 866 takich oświadczeń. Gdy dziś wychodziłam z urzędu, pracownicy poinformowali mnie, że tych oświadczeń jest już ponad 1300 – referowała na sesji powiatowej na końcu maja dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłobucku, Małgorzata Szymanek. Liczby oświadczeń nie są równoznaczne z liczbą osób, które faktycznie przyjeżdżają do nas i podejmują tu pracę – takie oświadczenie daje po prostu szansę na przyjazd i podjęcie pracy gdzieś w kraju. Faktem jest jednak, że w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby składanych oświadczeń, co poniekąd mówi o skali zainteresowania pracą obcokrajowców także w najbliższym nam regionie. W roku ubiegłym były to 2853 takie oświadczenia w ciągu całego roku. Teraz zapowiada się więcej. Nie w każdym przypadku możliwe jest oparcie się pracodawców na cudzoziemcach – w około (w dużym przybliżeniu) co dziesiątym przypadku pracodawca dostaje informację, że potrzeby kadrowe można zaspokoić przy pomocy naszych, miejscowych bezrobotnych, dysponujących stosownymi kwalifikacjami.

Zainteresowanie pracą cudzoziemców to efekt postępujących zmian na rynku pracy. Dość zestawić tu dwie liczby. W pierwszym kwartale 2014 roku prawie 3 osoby przypadały na jedną ofertę pracy. Teraz na jednego bezrobotnego przypada statystycznie ponad 1,5 oferty pracy.

– Można by dyskutować o jakości tych ofert pracy, o poziomie wynagrodzenia, zadowolenia pracowników, ale sytuacja na rynku pracy zmienia się dosyć mocno – komentuje Szymanek. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

foto

Nice-Haft Bieżeń z szansą na mistrzostwo

Stanisław Wrzesiński15 lutego 2019
amator

Amator Golce halowym mistrzem powiatu kłobuckiego

Stanisław Wrzesiński15 lutego 2019
gdy

Gdy załamie się lód

Adam Świerczyński10 lutego 2019
mis

Miss Ziemi Kłobuckiej 2019

Ewa Chojnacka10 lutego 2019
53y

Wyjeżdżając na ferie, zadbajmy o bezpieczeństwo

Adam Świerczyński5 lutego 2019
siatka

Porażka Płomienia z liderującą Trójką Mikołów

Stanisław Wrzesiński2 lutego 2019