Wójt zarobi mniej, ale… więcej – Gazeta Kłobucka
Lipie

Wójt zarobi mniej, ale… więcej

Obecnie uchwalone cztery składniki wynagrodzenia Bożeny Wieloch sumują się w kwotę 10 180 zł. To kwota nieznacznie większa od tej, w którą sumowały się składniki jej wynagrodzenia ustalone w 2015 r. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Wójt zarobi mniej, ale… więcej

SAMORZĄD. Samorząd gminy lipie zademonstrował, jak praktycznie fikcyjne mogą być nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń głów samorządów. w myśl nowych przepisów wynagrodzenia samorządowców miały być niższe – i choć w przypadku wójt gminy teoretycznie tak jest, to tak naprawdę wcale nie

Jak pamiętamy, jakiś czas temu zrobił się hałas o premie przyznane członkom rządu (choć nie pierwszy to rząd z premiami) i jeszcze bardziej o to słynne „pokazanie pazurków” przez ekspremier Beatę Szydło – i utrzymywanie, że się owe premie ministrom należały jak psu buda. Ratowaniem wizerunku była tu potem zrealizowana zapowiedź obniżki dochodów posłów i także szefów samorządów. W przypadku wójtów i burmistrzów w gminach do 15 tys. mieszkańców dotąd wynagrodzenie zasadnicze musiało się mieścić w przedziale od 4,2 do 5,9 tys. zł. Po zmianach wprowadzonych rozporządzeniem rządu – od 3,4 tys. do 4,7 tys. zł. Należny dodatek funkcyjny dotąd wynosił i nadal będzie wynosić do 1,9 tys. zł.

Wójt Bożena Wieloch do tej pory (od kwietnia 2015 r.) miała – w kwotach brutto – wynagrodzenie zasadnicze 5,5 tys. zł, dodatek funkcyjny 1,8 tys. zł. Do tego uchwalone 20% czyli 1,1 tys. zł za wysługę lat i dodatek specjalny 1 460 zł. Gdy ustalano te stawki, cztery obowiązkowe składniki wynagrodzenia sumowały się w kwotę 9 860 zł. Wynagrodzenie zasadnicze przekraczało więc wprowadzone rozporządzeniem z 15 maja nowe stawki. W czerwcu rada gminy podjęła więc uchwałę dostosowujących wynagrodzenie wójta do przepisów, które lada dzień wejdą w życie. Po zmianie od 1 lipca wójt zarobi 4,7 tys. wynagrodzenia zasadniczego i 1,9 tys. zł dodatku funkcyjnego. Do tego także 940 zł z tytułu wysługi lat oraz 2 640 zł – jako dodatek specjalny.

Jeśli spojrzeć dokładniej, obniżone zostało wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za staż. Nieco wzrósł dodatek funkcyjny i znacząco – dodatek specjalny. Najciekawsze wynika jednak z podsumowania. Obecnie uchwalone cztery składniki wynagrodzenia Bożeny Wieloch sumują się w kwotę 10 180 zł. To kwota nieznacznie większa od tej, w którą sumowały się składniki jej wynagrodzenia ustalone w 2015 r. I taki jest realnie efekt realizacji rządowego rozporządzenia dotyczącego obniżki uposażeń m.in. wójtów.

Decyzje podjętą w gminie Lipie ocenią najlepiej nasi czytelnicy. Natomiast pomysł rządu, by łatać wizerunek swoich ministrów obcięciem uposażeń w samorządach okazał się – jak pokazał przykład Lipia – równie błyskotliwy, jak przysłowiowe już podatki dla marketów i inne podobne przejawy doraźnego „regulowania” polskiej rzeczywistości. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

g

Wyszła i nie wróciła

Jarosław Jędrysiak1 października 2018
czx

Żłobek spodobał się dzieciom

Jarosław Jędrysiak13 września 2018
piłkarskie

Piłkarskie „Lato 2018” w Lipiu

Stanisław Wrzesiński24 sierpnia 2018
ggg2

Piwko na huśtawce?

Jarosław Jędrysiak18 sierpnia 2018
bobry

Bobry zagrażają osiedlu?

Jarosław Jędrysiak16 sierpnia 2018
rgt

Wakacyjna integracja w GOK-u

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2018