Drzewo Roku – Gazeta Kłobucka
Ekologia

Drzewo Roku

Wyjątkowe drzewa zasługują na wyjątkową uwagę. Wybór Drzewa Roku ma pomóc niektórym takim cennym okazom.
ARCH.
Drzewo Roku

Ponieważ lubimy różne rankingi – także szczególne pomniki przyrody ujęto w tę właśnie formę prezentacji ich wyjątkowości. Można wybrać, które z drzew jest najbardziej cenne

Drzewo Roku – to tytuł, który otrzyma jedna z 16 rosnących w naszym kraju wyjątkowych roślin. Ważne są tu jej walory, wiek, wymiary. Ważna jest też opinia jurorów – a w tę rolę może się wcielić każdy. Klub Gaja, który plebiscyt ogłosił, zachęca do głosowania na najcenniejsze drzewa do końca czerwca na dedykowanej stronie drzeworoku.pl. Kandydaci wyróżniają się zacnym wiekiem – aż do 600 lat. Miewają imponujące rozmiary – do 30 metrów wysokości i do 10 metrów obwodu pnia. To drzewo, które w głosowaniu inDrzewo Roku ternautów wygra, otrzyma tytuł polskiego Drzewa Roku i weźmie udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019.

Nasze województwo jest tu dobrze reprezentowane – aż przez 3 wyjątkowe drzewa: gruszę i dąb w Kończycach Wielkich oraz leszczyny z gminy Czerwionka-Leszczyny. Sęk w tym, że w głosowaniu ze znaczną przewagą prowadzi „Klęczące drzewo” z lubelskiego. Nie szkodzi. Wciąż można wziąć udział w tej zabawie – i oddać swój głos.

A po co to wszystko? Organizatorzy podkreślają, że chodzi o promowanie szacunku dla przyrody oraz wyszukiwanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. To też szansa na ocalenie drzew, którym mogłaby grozić wycinka. (opr. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ekologia

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ekologia

gf

Dieslem Krakowa nie zwiedzisz

Jarosław Jędrysiak6 września 2018
ulga

Ulgą w smog

Jarosław Jędrysiak5 września 2018
fg

Chcą czystej energii

Jarosław Jędrysiak4 września 2018
re

Wybiorą lepsze jaja

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2018
tz

Byle jakiego pieca już się nie kupi

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2018
zz

W góry po śmieci

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2018