Kleszczy będzie coraz więcej – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Kleszczy będzie coraz więcej

Im cieplejszy klimat, tym większe ryzyko chorób. W tym i tych, które przenoszą te niepozorne, a groźne dla nas owady.
ARCH.
Kleszczy będzie coraz więcej

Zmiany klimatu dają nie tylko wahania temperatur i ekstremalne klęski żywiołowe. Zmieniają się też warunki egzystencji organizmów żywych. I czasem korzyść odnoszą te, których wcale nie musimy lubić

Cieplejszy klimat w Polsce to także większa populacja owadów. W tym i przenoszących groźne choroby – jak kleszcze. Zdaniem ekspertów zmiany klimatu przyczynią się do zwiększenia częstotliwości występowania u nas kleszcza pospolitego. To dzieje się już teraz. W ciągu ostatnich 10 lat zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost liczby zachorowań na boreliozę, którą przenoszą te owady. Przewiduje się, że wzrost ten będzie notowany także w kolejnych latach.

Ryzyko wzrośnie nie tylko w przypadku chorób przenoszonych przez owady, ale i tych, którymi zarażamy się drogą pokarmową lub przez wodę. Obecnie liczba zachorowań na salmonellozę przenoszoną drogą pokarmową wynosi zimą około 500 miesięcznie, a latem – aż 2500 miesięcznie. Im cieplej, tym o zachorowania potencjalnie łatwiej. Dlatego eksperci prognozują ich wzrost w kolejnych latach.

Największe ryzyko dotyczy zawsze dzieci i osób w podeszłym wieku oraz przewlekle chorych. Dlatego wraz z postępującym ociepleniem klimatu służbę zdrowia czekać będzie wiele nowych wyzwań. A to, co naturalne, będzie mieć też swój wymiar finansowy. Koszty poniesie cały system opieki zdrowotnej, a więc pośrednio wszyscy podatnicy. (oprc. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

przedszkole

Wakacyjne kursy angielskiego dla przedszkolaków, czy warto?

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
zyczenia

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
iqos

Co zachęca nas do palenia?

Redakcja20 maja 2020
kasyno1

Automaty do gry – przegląd

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020
maseczka

Które z masek zdadzą egzamin?

Ewa Chojnacka5 kwietnia 2020
kasagk

Kiedy warto wziąć pożyczkę przez telefon?

Ewa Chojnacka26 marca 2020