Kleszczy będzie coraz więcej – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Kleszczy będzie coraz więcej

Im cieplejszy klimat, tym większe ryzyko chorób. W tym i tych, które przenoszą te niepozorne, a groźne dla nas owady.
ARCH.
Kleszczy będzie coraz więcej

Zmiany klimatu dają nie tylko wahania temperatur i ekstremalne klęski żywiołowe. Zmieniają się też warunki egzystencji organizmów żywych. I czasem korzyść odnoszą te, których wcale nie musimy lubić

Cieplejszy klimat w Polsce to także większa populacja owadów. W tym i przenoszących groźne choroby – jak kleszcze. Zdaniem ekspertów zmiany klimatu przyczynią się do zwiększenia częstotliwości występowania u nas kleszcza pospolitego. To dzieje się już teraz. W ciągu ostatnich 10 lat zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost liczby zachorowań na boreliozę, którą przenoszą te owady. Przewiduje się, że wzrost ten będzie notowany także w kolejnych latach.

Ryzyko wzrośnie nie tylko w przypadku chorób przenoszonych przez owady, ale i tych, którymi zarażamy się drogą pokarmową lub przez wodę. Obecnie liczba zachorowań na salmonellozę przenoszoną drogą pokarmową wynosi zimą około 500 miesięcznie, a latem – aż 2500 miesięcznie. Im cieplej, tym o zachorowania potencjalnie łatwiej. Dlatego eksperci prognozują ich wzrost w kolejnych latach.

Największe ryzyko dotyczy zawsze dzieci i osób w podeszłym wieku oraz przewlekle chorych. Dlatego wraz z postępującym ociepleniem klimatu służbę zdrowia czekać będzie wiele nowych wyzwań. A to, co naturalne, będzie mieć też swój wymiar finansowy. Koszty poniesie cały system opieki zdrowotnej, a więc pośrednio wszyscy podatnicy. (oprc. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

re

W górę i w dół tygodnia

Ewa Chojnacka19 lipca 2018
magda

Witam!

Magdalena Kurzak14 lipca 2018
edf

W górę i w dół tygodnia

Ewa Chojnacka12 lipca 2018
magda

Witam!

Magdalena Kurzak6 lipca 2018
kciuki

W górę i w dół tygodnia

Ewa Chojnacka3 lipca 2018
magda

Witam!

Magdalena Kurzak30 czerwca 2018