PKP rozpoczynają akcję „Bezpieczne piątki” – Gazeta Kłobucka
Region

PKP rozpoczynają akcję „Bezpieczne piątki”

„Bezpieczne piątki” to akcja, która ma ograniczyć tragedie oraz utrudnienia w ruchu kolejowym.
ARCH.
PKP rozpoczynają akcję „Bezpieczne piątki”

BEZPIECZEŃSTWO. By ograniczyć niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniach toru i drogi, PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły „Bezpieczne piątki” – dodatkowe akcje na przejazdach. Rozmowy, instrukcje, ulotki, a nawet mandaty przypominają kierowcom i pieszym o bezpieczeństwie. Kolejarze chcą eliminować ignorowanie znaków „stop”, przechodzenie pod rogatkami oraz slalomy miedzy nimi

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły kolejne wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją we wszystkie wakacyjne piątki będą akcje na setkach przejazdów kolejowo-drogowych. Do kierowców oraz pieszych trafi kilkadziesiąt tysięcy ulotek. Informacja, rozmowa oraz instrukcje mają przypomnieć o właściwym zachowaniu na skrzyżowaniach torów i dróg oraz terenach kolejowych.

– By zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych i powstrzymać nieostrożnych kierowców, stosujemy działania adresowane do różnych grup wiekowych i zawodowych. Przekazujemy ulotki, spotykamy się z instruktorami nauki jazdy, kontrolujemy skrzyżowania dróg z torami. Chcemy też, by każdy wiedział, że na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe znajdzie informacje, które mogą uratować życie – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Kolejarze z PLK przypominają też o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach, które mogą uratować życie. Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”.

W przypadku zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112 kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

„Bezpieczne piątki” to akcja, która ma ograniczyć tragedie oraz utrudnienia w ruchu kolejowym. Dzięki niej rozpoczynające się wakacje mogą być bezpieczniejsze. W ubiegłe wakacje kierowcy spowodowali 39 wypadków. Poza brakiem rozsądku najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku „stop”, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź omijanie półrogatek. (oprac. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Region

volvo

Prezentacja Volvo i zawody w skokach

Adam Świerczyński5 czerwca 2019
buzek

Znamy naszych europosłów

Ewa Chojnacka27 maja 2019
pierwsze miejsce

Drób górą!

Ewa Chojnacka20 maja 2019
hasztak

Nasi walczą o finał

Jarosław Jędrysiak17 maja 2019
zus

Przybywa Ukraińców do pracy

Jarosław Jędrysiak9 maja 2019
trzynasta

Trzynasta emerytura wkrótce na kontach

Jarosław Jędrysiak8 maja 2019