PKP rozpoczynają akcję „Bezpieczne piątki” – Gazeta Kłobucka
Region

PKP rozpoczynają akcję „Bezpieczne piątki”

„Bezpieczne piątki” to akcja, która ma ograniczyć tragedie oraz utrudnienia w ruchu kolejowym.
ARCH.
PKP rozpoczynają akcję „Bezpieczne piątki”

BEZPIECZEŃSTWO. By ograniczyć niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniach toru i drogi, PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły „Bezpieczne piątki” – dodatkowe akcje na przejazdach. Rozmowy, instrukcje, ulotki, a nawet mandaty przypominają kierowcom i pieszym o bezpieczeństwie. Kolejarze chcą eliminować ignorowanie znaków „stop”, przechodzenie pod rogatkami oraz slalomy miedzy nimi

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły kolejne wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją we wszystkie wakacyjne piątki będą akcje na setkach przejazdów kolejowo-drogowych. Do kierowców oraz pieszych trafi kilkadziesiąt tysięcy ulotek. Informacja, rozmowa oraz instrukcje mają przypomnieć o właściwym zachowaniu na skrzyżowaniach torów i dróg oraz terenach kolejowych.

– By zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych i powstrzymać nieostrożnych kierowców, stosujemy działania adresowane do różnych grup wiekowych i zawodowych. Przekazujemy ulotki, spotykamy się z instruktorami nauki jazdy, kontrolujemy skrzyżowania dróg z torami. Chcemy też, by każdy wiedział, że na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe znajdzie informacje, które mogą uratować życie – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Kolejarze z PLK przypominają też o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach, które mogą uratować życie. Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”.

W przypadku zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112 kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

„Bezpieczne piątki” to akcja, która ma ograniczyć tragedie oraz utrudnienia w ruchu kolejowym. Dzięki niej rozpoczynające się wakacje mogą być bezpieczniejsze. W ubiegłe wakacje kierowcy spowodowali 39 wypadków. Poza brakiem rozsądku najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku „stop”, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź omijanie półrogatek. (oprac. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Region

pieniadze-640x400

Milion plus dla gmin?

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
targ

Pomysł na wsparcie targowisk

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
wilk

Wilki blisko

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
owczarek

Psy potrzebują pomocy

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
paszport

Potrzebny paszport? Już można

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
pociag

Pociągi ruszą za granicę

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020