70-lecie LKS-u Naprzód Ostrowy – Gazeta Kłobucka
Ostrowy nad Okszą

70-lecie LKS-u Naprzód Ostrowy

Najsłynniejszym piłkarskim wychowankiem Naprzodu Ostrowy jest obecny grający trener A-klasowej seniorskiej drużyny, Tomasz Pełka (przy piłce), który w przeszłości występował m.in. w II-ligowym Rakowie Częstochowa.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
70-lecie LKS-u Naprzód Ostrowy

PIŁKA NOŻNA. Podczas weekendu (04-05.08.) A-klasowy obecnie LKS Naprzód Ostrowy obchodzić będzie jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji w sobotę zostaną rozegrane turnieje i mecze piłkarskie, a na niedzielny festyn zaplanowano m.in. pokazy freestyle footballu, zumby, szkolenia psów oraz prezentację klubowych grup młodzieżowych, połączoną z wręczeniem okolicznościowych odznaczeń

– W 1948 roku zorganizowano w Ostrowach Ludowy Zespół Sportowy. Kontynuowano grę w siatkówkę. W 1952 roku, gdy powstał powiat kłobucki, miejscowemu LZS-owi nadano imię „Naprzód”. Jego działalność znacznie się ożywiła dzięki m.in. organizacji turniejów siatkówki (złoty okres gry w siatkówkę). Do klubu został przywieziony sprzęt sportowy: dwie kule po 5 i 7 kg, oszczep, dysk, dwie obręcze do koszykówki, siatka i piłka do siatkówki. Około 1953 roku w siatkówkę grało dużo młodzieży męskiej. Boisko na stawie nie mieściło wszystkich chętnych, dlatego zorganizowano drugie boisko w dzielnicy Ostrowy-Kolonia i nazwano je placem im. Stalina. W latach 1952-1955 w LZS -ie uprawiano sport kolarski i organizowano wyścigi kolarskie (m. in. w 1952 roku odbył się wyścig na trasie Ostrowy-Nowy Folwark na 10 km). W latach 1963-64 drużyna siatkówki występowała w Bklasie okręgu częstochowskiego, gdzie z różnym skutkiem rywalizowała z Budowlanymi, Rakowem czy Gwardią Częstochowa. Z braku środków finansowych i transportu po pewnym czasie drużyna wycofała się z rozgrywek. Do siatkarskich sukcesów Naprzodu przyczyniło się oddanie w 1959 roku budynku szkoły podstawowej z salą gimnastyczną. Dyrektor szkoły udostępnił ją zawodnikom miejscowego LZS-u, dzięki czemu grano cały rok – czytamy na temat powstania oraz pierwszych lat działalności LKS-u Naprzód Ostrowy w zakładce „Historia” na klubowej stronie internetowej.
W sobotę 4 sierpnia jubileuszowe obchody uroczyście rozpocznie zarząd klubu z aktualnym prezesem, Norbertem Magdziarzem, a do sportowej rywalizacji przystąpią najpierw drużyny, które grać będą w czterech turniejach. O godz. 9.00 na dwóch boiskach równocześnie do rywalizacji przystąpią 6-osobo we zespoły młodzików (2005/2006) i orlików (2007/2008).
Wśród młodzików zagrają: Victoria Częstochowa, Grom Cykarzew, Pogoń Kamyk, Akademia Sportu Przystajń, Junior Szarlejka i Naprzód Ostrowy, a w wśród orlików: Stradom Częstochowa, Lotnik Kościelec, Huragan Jezioro, Błękitni Libidza, Akademia Sportu Przystajń, Junior Szarlejka i Naprzód Ostrowy. O godz. 12.00 do zmagań przystąpią najmłodsi adepci futbolu, czyli żacy (2009/2010) i skrzaty (2011/2012). Wśród żaków (zespoły 5-osobowe) rywalizować będą: RAP Radomsko I i II oraz Start Lgota Wielka (woj. łódzkie), Czarni Stracza, Maraton Walenczów, Oksza Łobodno, Akademia Sportu Przystajń, Junior Szarlejka i Naprzód Ostrowy, a wśród skrzatów: Znicz Kłobuck, Junior Szarlejka, Akademia Sportu Przystajń i Naprzód Ostrowy.

Atrakcje na festynie
Na godz. 16.30 zaplanowano niezwykle ciekawie zapowiadający się pojedynek piłkarskich odbojów, w którym miejscowy Naprzód (w składzie m.in. z honorowym prezesem Krzysztofem Soleckim, Jerzym Chłodem, Dariuszem Szczypiórem, Pawłem Orszulakiem, Zbigniewem Ciesielskim czy Marcinem Soleckim) zmierzy się z reprezentacją powiatu kłobuckiego (m.in. Dariusz Bernat, Andrzej Malina, Piotr Rychel, Szczepan Hyra, Andrzej Binek, Paweł Krawczyński czy Witold Wolski). O 18.00 zmierzą się w towarzyskim spotkaniu A-klasowe drużyny Naprzodu Ostrowy (który do piłkarskiego boju poprowadzi, w roli grającego trenera, najsłynniejszy klubowy wychowanek, Tomasz Pełka) i LKS-u Kamienica Polska. A pierwszy dzień klubowego jubileuszu zakończy dyskoteka pod gwiazdami.
– Od 1963 roku nastąpił w klubie czas piłki nożnej. Młodzież męska LZS-u rozgrywała zawody piłki nożnej na różnych placach znajdujących się we wsi (przede wszystkim na placu, gdzie znajduje się obecne boisko sportowe). Mecze rozgrywane były pomiędzy dzielnicami wsi, a później z Miedźnem, Kołaczkowicami i Łobodnem. W 1968 roku po raz pierwszy zgłoszono drużynę piłkarską do C-klasy, gdzie rywalizowała m.in. z nieistniejącymi już dzisiaj piłkarskimi zespołami LZS-u Kołaczkowice, Victorii Biała czy Syderytu Grodzisko. Naprzód rozgrywał mecze na boisku położonym na tzw. placu Stalina. Po czterech sezonach gry w najniższej klasie rozgrywkowej, czyli C-klasie, drużyna wywalczyła awans do B-klasy. W 1984 roku juniorzy Naprzodu zajęli pierwsze miejsce w piłkarskim turnieju z okazji Dni Sportu Województwa Częstochowskiego, a w 1985 roku seniorska drużyna wywalczyła awans do A-klasy, gdzie z różnym szczęściem (spadki i awanse) występowała aż do sezonu 2008/2009. W międzyczasie Jerzy Chłód i Dariusz Szczypiór należeli do najlepszych ówczesnych Aklasowych strzelców, kolekcjonując strzelecki „korony”, a czołowymi zawodnikami zaczęły się interesować inne kluby występujące w lidze wojewódzkiej. Ariel Gorzałka, Krystian Kierach i Marcin Solecki zasilili Znicz Kłobuck, a Paweł Orszulak i Jerzy Chłód Orła Kiedrzyn – czytamy na kolejnych kartkach niezwykle ciekawej oraz wielowątkowej historii Naprzodu Ostrowy.
Drugi dzień jubileuszowych obchodów, czyli niedziela 5 sierpnia, rozpocznie się o godz. 11.30 mszą świętą, która zostanie odprawiona na klubowym boisku piłkarskim. O godz. 13.30 rozpocznie się festyn sportowy, podczas którego zostaną zaprezentowane grupy młodzieżowe Naprzodu, a zasłużeni klubowi działacze zostaną uhonorowani odznaczeniami przyznanymi przez CzOZPN i Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Katowicach. Nie zabraknie również różnego rodzaju pokazów: freestyle footballu (Grupa R-Style Adrian Franc i Kalina Matysiak), zumby, szkolenia psów czy pokazu rycerskiego oraz występów mażoretek, zespołów Emiset, Toporki (folklor góralski) i Rompey, loterii, licytacji (m.in. przedmiotów przekazanych przez Zbigniewa Bońka, Roberta Lewandowskiego, Jerzego Brzęczka i Jakuba Błaszczykowskiego), pieczonek z ogromnego gara, małej gastronomii i dmuchańców.

Nie tylko piłka nożna
W sezonie 2018/2009, pod kierunkiem Dariusza Bednarskiego, Naprzód Ostrowy wywalczył historyczny awans do częstochowskiej ligi okręgowej. W pierwszym sezonie 2009/2010 drużyna zajęła dziewiąte miejsce, niestety w kolejnym (kłopoty zdrowotne czołowych zawodników) powróciła do A-klasy, gdzie występuje do dnia dzisiejszego. Coraz większą popularnością wśród młodzieży i dorosłych cieszy się także klubowa siatkówka, a gdy w 2001 roku na obecnym obiekcie sportowym LKS -u powstało nowoczesne boisko do piłki siatkowej plażowej, ta odmiana piłki siatkowej również szybko zdobyła sobie wielu sympatyków. Gdy w sezonie 2002/2003 powstała powiatowa amatorska liga piłki siatkowej w Kłobucku, wśród jej uczestników nie mogło zabraknąć siatkarzy Naprzodu Ostrowy (zresztą część zawodników z powodzeniem łączyła występy na siatkarskim parkiecie z grą na piłkarskim boisku).
Z roku na rok poprawia się stan bazy sportowej Naprzodu. Siatkarskie tradycje w Tytanie Ostrowy kontynuuje wychowanek Naprzodu, Michał Leśnikowski, odnosząc młodzieżowe sukcesy, zwłaszcza z żeńskimi drużynami, a nowe piłkarskie pokolenia być może nawiążą do sportowych sukcesów dwóch najwybitniejszych wychowanków: Tomasza Pełki, który w przeszłości występował w IV-ligowej Polonii Poraj, III-ligowej Skałce Żabnica czy II-ligowym Rakowie Częstochowa, oraz Krystiana Kieracha, który od wielu lat w roli szkoleniowca (I i II drużyna, Młoda Ekstraklasa czy koordynator grup młodzieżowych) związany jest z w przeszłości ekstraklasowym w GKS-em Bełchatów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ostrowy nad Okszą

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ostrowy nad Okszą

policja

Zaatakował policjanta łańcuchem

Jarosław Jędrysiak9 kwietnia 2020
K - Ukradł palety Szukają go (1151) + fot

Ukradł palety w środku nocy

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2019
częstochowska dalej-kiepura

Częstochowska dalej straszy dziurami

Jarosław Jędrysiak6 listopada 2019
refdgf

Pochwalili się nowym przedszkolem

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2019
konkurs

Konkurs na rok jubileuszowy

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2018
re

Podpalają śmieci na cmentarzu?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2018