70-lecie LKS-u Naprzód Ostrowy – Gazeta Kłobucka
Ostrowy nad Okszą

70-lecie LKS-u Naprzód Ostrowy

Najsłynniejszym piłkarskim wychowankiem Naprzodu Ostrowy jest obecny grający trener A-klasowej seniorskiej drużyny, Tomasz Pełka (przy piłce), który w przeszłości występował m.in. w II-ligowym Rakowie Częstochowa.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
70-lecie LKS-u Naprzód Ostrowy

PIŁKA NOŻNA. Podczas weekendu (04-05.08.) A-klasowy obecnie LKS Naprzód Ostrowy obchodzić będzie jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji w sobotę zostaną rozegrane turnieje i mecze piłkarskie, a na niedzielny festyn zaplanowano m.in. pokazy freestyle footballu, zumby, szkolenia psów oraz prezentację klubowych grup młodzieżowych, połączoną z wręczeniem okolicznościowych odznaczeń

– W 1948 roku zorganizowano w Ostrowach Ludowy Zespół Sportowy. Kontynuowano grę w siatkówkę. W 1952 roku, gdy powstał powiat kłobucki, miejscowemu LZS-owi nadano imię „Naprzód”. Jego działalność znacznie się ożywiła dzięki m.in. organizacji turniejów siatkówki (złoty okres gry w siatkówkę). Do klubu został przywieziony sprzęt sportowy: dwie kule po 5 i 7 kg, oszczep, dysk, dwie obręcze do koszykówki, siatka i piłka do siatkówki. Około 1953 roku w siatkówkę grało dużo młodzieży męskiej. Boisko na stawie nie mieściło wszystkich chętnych, dlatego zorganizowano drugie boisko w dzielnicy Ostrowy-Kolonia i nazwano je placem im. Stalina. W latach 1952-1955 w LZS -ie uprawiano sport kolarski i organizowano wyścigi kolarskie (m. in. w 1952 roku odbył się wyścig na trasie Ostrowy-Nowy Folwark na 10 km). W latach 1963-64 drużyna siatkówki występowała w Bklasie okręgu częstochowskiego, gdzie z różnym skutkiem rywalizowała z Budowlanymi, Rakowem czy Gwardią Częstochowa. Z braku środków finansowych i transportu po pewnym czasie drużyna wycofała się z rozgrywek. Do siatkarskich sukcesów Naprzodu przyczyniło się oddanie w 1959 roku budynku szkoły podstawowej z salą gimnastyczną. Dyrektor szkoły udostępnił ją zawodnikom miejscowego LZS-u, dzięki czemu grano cały rok – czytamy na temat powstania oraz pierwszych lat działalności LKS-u Naprzód Ostrowy w zakładce „Historia” na klubowej stronie internetowej.
W sobotę 4 sierpnia jubileuszowe obchody uroczyście rozpocznie zarząd klubu z aktualnym prezesem, Norbertem Magdziarzem, a do sportowej rywalizacji przystąpią najpierw drużyny, które grać będą w czterech turniejach. O godz. 9.00 na dwóch boiskach równocześnie do rywalizacji przystąpią 6-osobo we zespoły młodzików (2005/2006) i orlików (2007/2008).
Wśród młodzików zagrają: Victoria Częstochowa, Grom Cykarzew, Pogoń Kamyk, Akademia Sportu Przystajń, Junior Szarlejka i Naprzód Ostrowy, a w wśród orlików: Stradom Częstochowa, Lotnik Kościelec, Huragan Jezioro, Błękitni Libidza, Akademia Sportu Przystajń, Junior Szarlejka i Naprzód Ostrowy. O godz. 12.00 do zmagań przystąpią najmłodsi adepci futbolu, czyli żacy (2009/2010) i skrzaty (2011/2012). Wśród żaków (zespoły 5-osobowe) rywalizować będą: RAP Radomsko I i II oraz Start Lgota Wielka (woj. łódzkie), Czarni Stracza, Maraton Walenczów, Oksza Łobodno, Akademia Sportu Przystajń, Junior Szarlejka i Naprzód Ostrowy, a wśród skrzatów: Znicz Kłobuck, Junior Szarlejka, Akademia Sportu Przystajń i Naprzód Ostrowy.

Atrakcje na festynie
Na godz. 16.30 zaplanowano niezwykle ciekawie zapowiadający się pojedynek piłkarskich odbojów, w którym miejscowy Naprzód (w składzie m.in. z honorowym prezesem Krzysztofem Soleckim, Jerzym Chłodem, Dariuszem Szczypiórem, Pawłem Orszulakiem, Zbigniewem Ciesielskim czy Marcinem Soleckim) zmierzy się z reprezentacją powiatu kłobuckiego (m.in. Dariusz Bernat, Andrzej Malina, Piotr Rychel, Szczepan Hyra, Andrzej Binek, Paweł Krawczyński czy Witold Wolski). O 18.00 zmierzą się w towarzyskim spotkaniu A-klasowe drużyny Naprzodu Ostrowy (który do piłkarskiego boju poprowadzi, w roli grającego trenera, najsłynniejszy klubowy wychowanek, Tomasz Pełka) i LKS-u Kamienica Polska. A pierwszy dzień klubowego jubileuszu zakończy dyskoteka pod gwiazdami.
– Od 1963 roku nastąpił w klubie czas piłki nożnej. Młodzież męska LZS-u rozgrywała zawody piłki nożnej na różnych placach znajdujących się we wsi (przede wszystkim na placu, gdzie znajduje się obecne boisko sportowe). Mecze rozgrywane były pomiędzy dzielnicami wsi, a później z Miedźnem, Kołaczkowicami i Łobodnem. W 1968 roku po raz pierwszy zgłoszono drużynę piłkarską do C-klasy, gdzie rywalizowała m.in. z nieistniejącymi już dzisiaj piłkarskimi zespołami LZS-u Kołaczkowice, Victorii Biała czy Syderytu Grodzisko. Naprzód rozgrywał mecze na boisku położonym na tzw. placu Stalina. Po czterech sezonach gry w najniższej klasie rozgrywkowej, czyli C-klasie, drużyna wywalczyła awans do B-klasy. W 1984 roku juniorzy Naprzodu zajęli pierwsze miejsce w piłkarskim turnieju z okazji Dni Sportu Województwa Częstochowskiego, a w 1985 roku seniorska drużyna wywalczyła awans do A-klasy, gdzie z różnym szczęściem (spadki i awanse) występowała aż do sezonu 2008/2009. W międzyczasie Jerzy Chłód i Dariusz Szczypiór należeli do najlepszych ówczesnych Aklasowych strzelców, kolekcjonując strzelecki „korony”, a czołowymi zawodnikami zaczęły się interesować inne kluby występujące w lidze wojewódzkiej. Ariel Gorzałka, Krystian Kierach i Marcin Solecki zasilili Znicz Kłobuck, a Paweł Orszulak i Jerzy Chłód Orła Kiedrzyn – czytamy na kolejnych kartkach niezwykle ciekawej oraz wielowątkowej historii Naprzodu Ostrowy.
Drugi dzień jubileuszowych obchodów, czyli niedziela 5 sierpnia, rozpocznie się o godz. 11.30 mszą świętą, która zostanie odprawiona na klubowym boisku piłkarskim. O godz. 13.30 rozpocznie się festyn sportowy, podczas którego zostaną zaprezentowane grupy młodzieżowe Naprzodu, a zasłużeni klubowi działacze zostaną uhonorowani odznaczeniami przyznanymi przez CzOZPN i Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Katowicach. Nie zabraknie również różnego rodzaju pokazów: freestyle footballu (Grupa R-Style Adrian Franc i Kalina Matysiak), zumby, szkolenia psów czy pokazu rycerskiego oraz występów mażoretek, zespołów Emiset, Toporki (folklor góralski) i Rompey, loterii, licytacji (m.in. przedmiotów przekazanych przez Zbigniewa Bońka, Roberta Lewandowskiego, Jerzego Brzęczka i Jakuba Błaszczykowskiego), pieczonek z ogromnego gara, małej gastronomii i dmuchańców.

Nie tylko piłka nożna
W sezonie 2018/2009, pod kierunkiem Dariusza Bednarskiego, Naprzód Ostrowy wywalczył historyczny awans do częstochowskiej ligi okręgowej. W pierwszym sezonie 2009/2010 drużyna zajęła dziewiąte miejsce, niestety w kolejnym (kłopoty zdrowotne czołowych zawodników) powróciła do A-klasy, gdzie występuje do dnia dzisiejszego. Coraz większą popularnością wśród młodzieży i dorosłych cieszy się także klubowa siatkówka, a gdy w 2001 roku na obecnym obiekcie sportowym LKS -u powstało nowoczesne boisko do piłki siatkowej plażowej, ta odmiana piłki siatkowej również szybko zdobyła sobie wielu sympatyków. Gdy w sezonie 2002/2003 powstała powiatowa amatorska liga piłki siatkowej w Kłobucku, wśród jej uczestników nie mogło zabraknąć siatkarzy Naprzodu Ostrowy (zresztą część zawodników z powodzeniem łączyła występy na siatkarskim parkiecie z grą na piłkarskim boisku).
Z roku na rok poprawia się stan bazy sportowej Naprzodu. Siatkarskie tradycje w Tytanie Ostrowy kontynuuje wychowanek Naprzodu, Michał Leśnikowski, odnosząc młodzieżowe sukcesy, zwłaszcza z żeńskimi drużynami, a nowe piłkarskie pokolenia być może nawiążą do sportowych sukcesów dwóch najwybitniejszych wychowanków: Tomasza Pełki, który w przeszłości występował w IV-ligowej Polonii Poraj, III-ligowej Skałce Żabnica czy II-ligowym Rakowie Częstochowa, oraz Krystiana Kieracha, który od wielu lat w roli szkoleniowca (I i II drużyna, Młoda Ekstraklasa czy koordynator grup młodzieżowych) związany jest z w przeszłości ekstraklasowym w GKS-em Bełchatów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ostrowy nad Okszą

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Ostrowy nad Okszą

1432

Co z dziurami na Częstochowskiej?

Jarosław Jędrysiak23 czerwca 2020
dew

Życzymy kolejnych stu lat!

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2020
policja

Zaatakował policjanta łańcuchem

Jarosław Jędrysiak9 kwietnia 2020
K - Ukradł palety Szukają go (1151) + fot

Ukradł palety w środku nocy

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2019
częstochowska dalej-kiepura

Częstochowska dalej straszy dziurami

Jarosław Jędrysiak6 listopada 2019
refdgf

Pochwalili się nowym przedszkolem

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2019