Gminy mogą nauczyć korzystać z komputera – Gazeta Kłobucka
Powiat

Gminy mogą nauczyć korzystać z komputera

Nowoczesne technologie są równie niezbędne dla wszystkich, niezależnie od wieku. Gminy mają szansę sięgnąć po środki na szkolenia dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli przekroczyć barier wykluczających ich z naszej cyfrowej cywilizacji.
ARCH.
Gminy mogą nauczyć korzystać z komputera

EDUKACJA. Gminy mogą pozyskać pieniądze na organizację darmowych szkoleń informatycznych dla mieszkańców. Warto o tym wiedzieć – i warto o to pytać, sygnalizując potrzebę organizacji tego rodzaju szkoleń

Dziś bez umiejętności korzystania z komputera trudno żyć. Z roku na rok coraz więcej jest spraw, których nie da się załatwić inaczej niż korzystając z komputera. Coraz częściej wnioski pobiera się i wysyła przez internet – a dostanie ich „w okienku” jest albo trudne, albo niemożliwe, albo po prostu wymaga dodatkowych wydatków. Cyfryzacja postępuje tak szybko i tak szeroko obejmuje kolejne dziedziny życia, bo niesie ze sobą olbrzymią wygodę i niemal nieograniczoną dostępność potrzebnych informacji od ręki i w każdym miejscu. Ale choć dla wielu jest to wygoda i oczywisty atrybut naszych czasów, wciąż są ludzie, którzy nie posiadają niezbędnej umiejętności posługiwania się komputerem. Ich społeczne wykluczenie z tego tytułu ciągle się zwiększa. A ponieważ nie ma możliwości, by zatrzymać machinę rozwoju cywilizacji, porzucić komputery i wrócić do „analogowych” czasów listu na kartce, telefonu na kablu i niezbędnego okienka w urzędzie czy banku, pozostaje tylko jedno wyjście: nauczyć posługiwania się komputerem tych, którzy tego nie umieją. To cel różnych realizowanych programów. Ten najświeższy – interesuje nas tutaj najbardziej.

Wnioski do 20 sierpnia
Pośrednikiem w jego realizacji mogą być gminy.
– Każda gmina może otrzymać środki na szkolenia informatyczne dla mieszkańców! Wszystkie gminy z województwa śląskiego mogą otrzymać pieniądze na przeprowadzenie takich darmowych szkoleń – podkreślają w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Kluczowe jest coś jeszcze. Projekt jest całkowicie finansowany ze środków funduszy europejskich przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Tym samym nie wymaga wkładu własnego ze strony samorządów! To bardzo ważne – bo nie daje szansy mniej operatywnym gminom na wykręcenie się tradycyjnym „nie mamy w budżecie pieniędzy na wkład własny”. Wydaje się istotne, aby oddolnie, z perspektywy potrzebujących takiego wsparcia w pokonywaniu wykluczenia cyfrowego mieszkańców, niezwłocznie dopytywać we własnej gminie, czy skorzysta z tego darmowego dla niej, Powiat Gminy mogą nauczyć korzystać z komputera a potrzebnego mieszkańcom programu. Warto pytać, bo… cóż, są i takie urzędy gmin, gdzie do komputerów czy internetu decydenci podchodzą trochę jak pies do jeża. Tymczasem jeśli sami chcą pozostawać w gronie wykluczonych z rewolucji cyfrowej, to ich własny problem. Ale nikt nie zwalnia ich z obowiązku, by w tej materii służyć mieszkańcom. Zwłaszcza gdy jest szansa, by zrobić to za darmo. Podkreślmy grubą czerwoną linią, że w ramach drugiej tury naboru wnioski gmin o dofinansowanie szkoleń dla mieszkańców mogą być składane jeszcze do 20 sierpnia. Nie ma czasu, by zwlekać.

Przeciw cyfrowemu wykluczeniu
Problem wykluczenia cyfrowego jest, całe szczęście, dostrzegany na najwyższym szczeblu władz krajowych.
– Wielu Polaków, w tym osoby starsze, niepełnosprawni czy mieszkańcy małych miejscowości, nie radzi sobie z nowymi technologiami – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – We współczesnym świecie bez umiejętności informatycznych nie możemy w pełni korzystać z dostępu do informacji, wiedzy i kultury. Naszym celem jest likwidacja tych dysproporcji. Chcemy, żeby wszyscy obywatele mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i swobodnie z nich korzystali. Szkolenia, które za darmo mogą przeprowadzić gminy, są szansą na zdobycie tak potrzebnych umiejętności i wejście pewnym krokiem do ery cyfrowej. Warunkiem udziału jest przygotowanie przez gminę projektu szkoleń do 150 tys. złotych i złożenie wniosku do 20 sierpnia 2018 r. za pośrednictwem systemu Witkac – dodaje minister. Lata zaniedbań do dziś zbierają tu spore żniwo. Niemało jest osób w wieku bliskim emerytury, ale i takich o dekadę czy dwie od nich młodszych, dla których komputer to przysłowiowa czarna magia – i wolą się trzymać od niego z daleka. Świadomość, że tracą możliwości normalnego funkcjonowania w naszym społeczeństwie, zbywają przeróżnymi frazesami, okłamując siebie, ze nie jest im to potrzebne. Czasem może faktycznie nie rozumieją, co tracą. Tu jest spora rola dla nas wszystkich – którzy rozumieją zalety cyfrowej rewolucji i z nich korzystają. Babcia czy mama może potrzebuje zachęty, by spróbować swoich sił w obsłudze komputera. W końcu dla podstawowych czynności obsługowych potrzeba tak naprawdę bardzo niewiele – w praktyce trochę tylko więcej niż do obsługi pilota w telewizorze czy nowoczesnego urządzenia AGD. Ale świadomość, że obsługa komputera to nie są zbyt wysokie progi dla nikogo, trzeba takim osobom przekazać. Można też posłużyć się przykładem. W końcu 70-latków i jeszcze starszych seniorów, którzy z komputera korzystać potrafią choć w podstawowym zakresie, mamy całkiem sporo. Dla własnej babci może to być dowód, że warto spróbować, bo każdy da radę. Nagrodą na pewno będzie np. samodzielna rozmowa przez komunikator wideo z wnuczką mieszkającą za granicą. Zresztą – wyobraźnia jest pełna innych sposobów, by seniora do komputera namówić. Potem zalety epoki cyfryzacji zgłębi już sam. Szansa na to, by wziąć udział w darmowych kursach – jakie właśnie mają możliwość zorganizować gminy – to doskonały moment na pierwszy krok seniora w kierunku naszej cyfrowej cywilizacji. Zresztą może nie tylko dla seniora – bo nieco do nadrobienia w tej dziedzinie mogą mieć też znacznie młodsze osoby, które przygoda z komputerem dotąd omijała.

Zalety darmowych kursów
Podkreśla się wiele zalet projektu szkoleń informatycznych dla mieszkańców, na które środki mogą teraz pozyskać gminy.
– Naprawdę warto wziąć udział w tym projekcie. Gminy mogą dać swoim mieszkańcom wspaniały prezent: darmowe szkolenia blisko miejsca zamieszkania, umiejętności użyteczne w życiu codziennym oraz sprzęt, który po projekcie będzie mógł zasilić infrastrukturę szkół – podkreśla Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Czego nauczą się na darmowych kursach ich uczestnicy? Postawią pierwsze kroki w zakresie podstawowej obsługi komputera i korzystania z niego. Nauczą się poszukiwania informacji w internecie, komunikacji online, obsługi oprogramowania, korzystania z e-usług. Przewidziane są też przydatne kręgi tematyczne, jak: „Rodzic w internecie”, „Mój biznes w sieci”, „Moje finanse i transakcje w sieci”. Uwaga będzie poświęcona nawet korzystaniu z sieci społecznościowych – swoistego forum wirtualnego życia towarzyskiego naszych czasów – oraz prowadzeniu własnego bloga w internecie. Wiele dotąd być może niezrozumiałych pojęć z zakresu technologii i życia społecznego doby cyfryzacji może po takim kursie stać się dla dotąd wykluczonych czymś zupełnie codziennym – jak dla większości z nas.
Nabory dla gmin z regionu organizuje Instytut Pracy i Edukacji, który jest operatorem projektu w województwach śląskim i opolskim. Warto podkreślić, że to już drugi nabór, a pierwszy, który trwał od 2 kwietnia do 18 maja, zakończył się wielkim sukcesem.
– Wsparliśmy ponad 40 gmin i organizacji z województw śląskiego i opolskiego. Kompetencje cyfrowe są coraz bardziej istotne dla mieszkańców i samorządów, dlatego zachęcamy gminy do udziału w drugim naborze programu. Zapraszamy też do kontaktu z nami za pośrednictwem poczty (kontakt@obywatel-it.com) i czynnej w dni powszednie od 10.00 do 16.00 infolinii: 579 650 968 – zachęca Piotr Czarnojańczyk, koordynator projektu w Instytucie Pracy i Edukacji.
Zupełnie świadomie nie sprawdzaliśmy w urzędach gmin w powiecie, gdzie zainteresowano się udziałem w programie i pozyskaniem środków na szkolenia dla swoich mieszkańców. Najlepszą zachętą dla urzędników mogą być bowiem telefony od samych mieszkańców z pytaniami o szansę na udział w takich szkoleniach. W tym roku są wybory, więc każdy taki telefon od wyborcy może mieć teraz szczególną moc. Warto próbować. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

kamyk

Pogoń Kamyk halowym mistrzem młodzików

Stanisław Wrzesiński13 marca 2019
435-1

Gdzie najwięcej wypadków?

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
bexzpi

Wybiorą bezpieczne gospodarstwa

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019
fre

Bezrobocie znikome. Nie pracuje ten, kto nie chce?

Jarosław Jędrysiak3 marca 2019
ewr

Olimpia Truskolasy mistrzem juniorów młodszych

Stanisław Wrzesiński2 marca 2019
rgt

Trwa nabór wniosków na małe przetwórstwo

Adam Świerczyński26 lutego 2019