Gdzie przenieść bibliotekę? – Gazeta Kłobucka
Panki

Gdzie przenieść bibliotekę?

Czy ankieta wśród czytelników przesądzi sprawę lokalu, który pomieściłby zbiory gminnej biblioteki?
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Gdzie przenieść bibliotekę?

PROBLEM. Publiczna biblioteka potrzebuje więcej miejsca. Ponieważ z ambitnego planu budowy dla niej nowego obiektu nic nie wyszło, może rozwiązaniem będzie mała żonglerka lokalami

Obecny lokal biblioteki gminnej w Pankach przy urzędzie gminy jest, jak ocenia dyrektor Anna Balas, już za mały, aby spełniać swoje zadania i nie blokować dalszych możliwości rozwoju tej placówki. Plany inwestycyjne, o których głośno tu było przed kilkoma laty, z powodu braku możliwości otrzymania dotacji muszą być odłożone przynajmniej na dalszą, nieokreśloną jeszcze przyszłość. Tymczasem biblioteka musi działać ciągle.

– Książek przybywa i nie mamy już gdzie ich układać. Proszę pomyśleć nad jakimś lokalem dla nas – apelowała podczas sesji dyrektorka.

Propozycje pojawiły się szybko.

– Czy nie możemy na te cele zagospodarować GOKiS-u? Na dobrą sprawę tam nic się nie dzieje poza spotkaniami klubu emerytów – uważa przewodnicząca Urszula Bujak.

Lokal GOKiS-u znajduje się na terenie osiedla, ale obecnie życie placówki koncentruje się raczej wokół pobliskiej hali sportowej. Okazuje się, że wójt już o takim rozwiązaniu dla biblioteki myślał – i próbował je wprowadzić.

– Od razu spadł na mnie grom, bo ci, którzy są już przyzwyczajeni do korzystania z lokalu GOK-u, który jest w samym centrum, nie wyobrażają sobie, że będą musieli chodzić gdzieś dalej – mówi Bogdan Praski. Podczas dyskusji na sesji rady gminy swego rodzaju salomonowe wyjście zaproponował Krzysztof Antończak.

– Skoro taki jest z tym problem, to może zapytać czytelników, co o tym myślą. Może zrobić taką ankietę, czy wyrażają zgodę, by biblioteka dostała miejsce po GOK-u – zaproponował radny.

– Nie ma przeciwwskazań, żeby emeryci spotykali się na terenie hali sportowej, gdzie mamy piękne miejsca. Przestrzeń jest dużo większa, czynne jest długo – dodała Bujak. Decyzje tu nie zapadły. W każdym razie problem braku miejsca na książki trzeba będzie rozwiązać. Według danych na koniec ubiegłego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Pankach miała w zbiorach 19 202 woluminów. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

K -Bogdan P. z zarzutami (1760) + fot

Bogdan P. z zarzutami

Jarosław Jędrysiak14 października 2019
pijany kierowca zapytał

Pijany kierowca zapytał o drogę policję

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2019
furmanek - GŁÓWNA

W Pankach najbogatsi radni to nauczyciele

Jarosław Jędrysiak7 sierpnia 2019
Jubileusz 20-lecia Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku1

Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kłobucku ma 20 lat!

Stanisław Wrzesiński4 sierpnia 2019
df

Chciał się powiesić

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
bujak

CBA w urzędzie gminy

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2019