Gdzie przenieść bibliotekę? – Gazeta Kłobucka
Panki

Gdzie przenieść bibliotekę?

Czy ankieta wśród czytelników przesądzi sprawę lokalu, który pomieściłby zbiory gminnej biblioteki?
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Gdzie przenieść bibliotekę?

PROBLEM. Publiczna biblioteka potrzebuje więcej miejsca. Ponieważ z ambitnego planu budowy dla niej nowego obiektu nic nie wyszło, może rozwiązaniem będzie mała żonglerka lokalami

Obecny lokal biblioteki gminnej w Pankach przy urzędzie gminy jest, jak ocenia dyrektor Anna Balas, już za mały, aby spełniać swoje zadania i nie blokować dalszych możliwości rozwoju tej placówki. Plany inwestycyjne, o których głośno tu było przed kilkoma laty, z powodu braku możliwości otrzymania dotacji muszą być odłożone przynajmniej na dalszą, nieokreśloną jeszcze przyszłość. Tymczasem biblioteka musi działać ciągle.

– Książek przybywa i nie mamy już gdzie ich układać. Proszę pomyśleć nad jakimś lokalem dla nas – apelowała podczas sesji dyrektorka.

Propozycje pojawiły się szybko.

– Czy nie możemy na te cele zagospodarować GOKiS-u? Na dobrą sprawę tam nic się nie dzieje poza spotkaniami klubu emerytów – uważa przewodnicząca Urszula Bujak.

Lokal GOKiS-u znajduje się na terenie osiedla, ale obecnie życie placówki koncentruje się raczej wokół pobliskiej hali sportowej. Okazuje się, że wójt już o takim rozwiązaniu dla biblioteki myślał – i próbował je wprowadzić.

– Od razu spadł na mnie grom, bo ci, którzy są już przyzwyczajeni do korzystania z lokalu GOK-u, który jest w samym centrum, nie wyobrażają sobie, że będą musieli chodzić gdzieś dalej – mówi Bogdan Praski. Podczas dyskusji na sesji rady gminy swego rodzaju salomonowe wyjście zaproponował Krzysztof Antończak.

– Skoro taki jest z tym problem, to może zapytać czytelników, co o tym myślą. Może zrobić taką ankietę, czy wyrażają zgodę, by biblioteka dostała miejsce po GOK-u – zaproponował radny.

– Nie ma przeciwwskazań, żeby emeryci spotykali się na terenie hali sportowej, gdzie mamy piękne miejsca. Przestrzeń jest dużo większa, czynne jest długo – dodała Bujak. Decyzje tu nie zapadły. W każdym razie problem braku miejsca na książki trzeba będzie rozwiązać. Według danych na koniec ubiegłego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Pankach miała w zbiorach 19 202 woluminów. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

dziury

Łatali dziury zimą. Za wcześnie?

Jarosław Jędrysiak13 marca 2019
yt

Są już 50 i 60 lat po ślubie

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
6yh

„Drapiemy sobie auta”

Jarosław Jędrysiak27 lutego 2019
kubat

Kubat sekretarzem

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
duda

Pomoc wobec tzw. wykluczenia prawnego

Jarosław Jędrysiak16 lutego 2019
iuo

Doświadczenie wygrało z młodością

Stanisław Wrzesiński9 lutego 2019