Powiat, klasa okręgowa

Wysokie wygrane Znicza, Panek i Amatora

Olimpia Truskolasy po trzech bramkach Dawida Wojtyry 3:1 (3:0) pokonała Stradom AJD Częstochowa.
©Stanisław Wrzesiński

PIŁKA NOŻNA. Trwa zwycięska passa tegorocznego beniaminka, a zarazem lidera częstochowskiej okręgówki, Znicza Kłobuck, który w IV kolejce w obecności licznej widowni 8:1 (6:0) rozgromił spadkowicza z IV ligi śląskiej, Spartę Lubliniec

Dla podopiecznych Tomasza Juszczyka, którzy w czterech dotychczasowych meczach zgromadzili komplet dwunastu punktów, trzy bramki zdobył Kamil Wojtyra, dwie Maciej Wolski, a po jednej Jakub Juszczyk, Dawid Korczak i Konrad Skoczylas. Honorowego gola dla gości przy wyniku 0:8 uzyskał Bogusław Borowiec.

Pomimo weekendowego protestu sędziów OKS-ów w Częstochowie i Lublińcu odbyły się wszystkie zaplanowane spotkania klasy okręgowej. Podczas sobotniego pojedynku ze Zniczem na ławce trenerskiej lublinieckiej Sparty tym razem zabrakło trenera Adama Krzęciesy; w roli szkoleniowca prowadził on występujący w grupie IV katowickiej okręgówki Orzeł Miedary, który bezbramkowo zremisował na wyjeździe z Odrą Miasteczko Śląskie. W jego zastępstwie Spartę prowadził szkoleniowiec A-klasowych rezerw, Krzysztof Kubica. Spotkanie w Kłobucku, ze względu na weekendowy (sobotnio-niedzielny) protest arbitrów Okręgowego Kolegium Sędziów w Częstochowie i Lublińcu, poprowadziła trójka sędziów Okręgowego Kolegium Sędziów z Sieradza (woj. łódzkie). Poprzez protest arbitrzy z OKS-ów w Częstochowie i Lublińcu chcieli wyrazić swoje niezadowolenie z niezmienianych od dłuższego już czasu wysokości obowiązujących sędziowskich ryczałtów za prowadzenie mistrzowskich seniorskich i młodzieżowych meczów ligowych, które w Śląskim Związku Piłki Nożnej są najniższe w kraju (przykładowo sędzia A-klasy otrzymuje za poprowadzenia meczu 130 zł brutto, a np. w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej już 190 zł brutto, ponadto arbitrzy sędziujący spotkania młodzieżowe bez względu na odległość dojazdu są wynagradzani kwotą 50 zł brutto). Niezmienność sędziowskich stawek jest również jednym z powodów zmniejszania się z roku na rok liczby arbitrów. Z tego też powodu obydwa OKS-y mają coraz większe trudności z pełnymi sędziowskimi obsadami (zwłaszcza weekendowymi) seniorskich czy młodzieżowych spotkań. I dlatego coraz częściej muszą się posiłkować arbitrami z Bytomia czy Sosnowca. Sędziowską obsadę pozostałych sześciu spotkań zapewnił ŚlZPN w Katowicach; m.in. dzięki temu pojedynki sobotnie pojedynki w Truskolasach i Woźnikach oraz niedzielny w Golcach poprowadził Mirosław Górecki, I-ligowy arbiter z Rudy Śląskiej, w przeszłości prowadzący IV-ligowe pojedynki Olimpii Truskolasy czy KS-u Panki. Po efektownej środowej wyjazdowej wygranej 7:0 (2:0) z Wartą Kamieńskie Młyny komplet 12 punktów posiada również wicelider z Panek, dla którego po dwie bramki zdobyli Patryk Kudła i Paweł Wręczycki, a po jednej Tomasz Pasieka, Szymon Kowalczyk i Arkadiusz Hyra. Niestety, z powodu kontuzji boisko przedwcześnie zmuszony był opuścić prowadzący w klasyfikacji strzelców okręgówki (8 bramek) Tomasz Pasieka. Trzecią pozycję zajmuje Amator Golce, który po trzech golach „odrodzonego” pod względem strzeleckim Michała Wróblewskiego oraz golach Bartosza Bartelaka, Dawida Gieraczaka i Patryka Chajdusia (po jednym) w doliczonym czasie gry 6:0 (3:0) rozgromił beniaminka, Unię Kalety.

– W drużynie panuje bardzo dobra atmosfera, zespół solidnie trenuje, i co najważniejsze, jest duża rywalizacja, a efektem jest dziesięć punktów w czterech meczach. Po powrocie z zagranicy 20 minut zagrał Kamil Młyńczyk, a już niebawem do drużyny dołączy występujący w poprzednim sezonie w częstochowskim Stradomiu Ukrainiec Denys Duszkin – informuje prezes Amatora Golce Marcin Nowak.

Również sześć bramek zaaplikowała kolejnemu beniaminkowi częstochowskiej okręgówki, Piastowi Przyrów, prowadzona przez Jana Spychalskiego Gmina Kłomnice, która dzięki tej wygranej awansowała na czwartą pozycję w tabeli. W powiatowych derbach Liswarta Krzepice 4:2 (4:1) pokonała Pogoń Kamyk. Gospodarze już po 26 minutach oraz celnych strzałach Rafała Kasprzaka (dwóch) oraz Miłosza Szczepańskiego i Jakuba Krakowiaka prowadzili 4:0. W 44. minucie kontaktowego gola uzyskał Mateusz Wojciechowski, a końcowy wynik derbowego pojedynku w 75. minucie ustalił najbardziej doświadczony zawodnik Pogoni, Piotr Ściebura. Bohaterem spotkania pomiędzy Olimpią Truskolasy a Stradomiem AJD Częstochowa był najlepszy strzelec ubiegłorocznego sezonu okręgówki, Dawid Wojtyra, który w ciągu pierwszych 34 minut uzyskał dla osłabionych gospodarzy (brak m.in. grającego trenera Marcina Zalewskiego, Cezarego Tomzińskiego, Andrzeja Bogusa czy Bartłomieja Paciepnika) trzy bramki (w tym drugą po znakomitym uderzeniu z rzutu wolnego z 16 metrów tuż przy słupku bramki). Rozmiary porażki zmniejszył w 79. minucie Jakub Skoczek, występujący w poprzednim sezonie w A-klasowym Sokole Wręczyca Wielka. W Olimpii w 75. minucie na boisku pojawił 16-letni Kacper Paruzel. Ciągle bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej pozostaje ostatnia w tabeli Warta Mstów, która w piątek (24.08.), pomimo prowadzenia 2:0 po dwóch celnych trafieniach Michała Kowalczyka, ostatecznie 2:3 (2:0) uległa na wyjeździe Olimpii Huta Stara, tracąc decydującą bramkę w 91. minucie po strzale Michała Bajura. Przed piłkarzami częstochowskiej okręgówki V (weekendowa) oraz VI (środowa) kolejka. W niedzielnych powiatowych derbach KS Panki będą podejmować Olimpię Truskolasy, a w środowym piłkarskim hicie klasy okręgowej podopieczni Adriana Pasieki zawitają do Kłobucka, aby zmierzyć się z rewelacyjnie spisującym się w dotychczasowych meczach Zniczem.

Klasa okręgowa (grupa I)

Pozostałe wyniki (IV kolejka): GLKS Gmina Kłomnice-Piast Przyrów 6:1(Bartłomiej Szymczyk-3, Piotr Borowiecki-2, Tomasz Wypych; Bartłomiej Wiśniewski), Orzeł Kiedrzyn-Orzeł Psary/Babienica 1:1 (Marcin Łygaś; Adrian Sieradzki), Olimpia Huta Stara-Warta Mstów 3:2 (Paweł Kowalczyk-2, Michał Bajur; Michał Kowalczyk) MLKS Woźniki-Lotnik Kościelec 3:0 (Krzysztof Kowalski-2, Filip Jaworski), Warta Kamieńskie Młyny-KS Panki (przełożony).

V kolejka (01.09., 11.00): Sparta-Kłomnice; (01.09., 17.00): Pogoń-Woźniki, Stradom-Znicz, Mstów-Liswarta, Orzeł-Amator, Piast-Huta Stara, Lotnik-Kiedrzyn, Unia-Kamieńskie Młyny; (02.09., 17.00): Panki-Olimpia; VI kolejka (05.09., 17.00): Znicz-Panki, Liswarta-Piast, Amator-Lotnik, Kamieńskie Młyny-Olimpia, Kiedrzyn-Pogoń, Woźniki-Mstów, Unia-Orzeł, Huta Stara-Sparta, Kłomnice-Stradom.