Znów wyemitują obligacje – Gazeta Kłobucka
Panki

Znów wyemitują obligacje

Gmina Panki po raz kolejny decyduje się na emisję obligacji.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Znów wyemitują obligacje

FINANSE. Gmina Panki zdecydowała się na emisję obligacji na kwotę 2,6 miliona złotych. Jak przekonują urzędnicy, obligacje mają być rozwiązaniem korzystniejszym niż kredyty. Nad spłatą będą się głowić dopiero radni wybrani w 2023 roku

W Pankach obecny był przedstawiciel firmy, która specjalizuje się pomaganiu gminom w pozyskiwaniu środków w wyniku emisji obligacji. Jako przewagę obligacji nad kredytami – jedną z form gmina siłą rzeczy musi wybrać, by dysponować środkami na wkład własny w inwestycje – podano tu m.in. brak obciążenia spłatami w momencie, gdy środki z obligacji nie są jeszcze wykorzystane, oraz możliwość dostosowywania spłat do aktualnych możliwości finansowych, jakie będzie miała gmina w przyszłości. Gmina Panki już emitowała obligacje i wciąż jeszcze ich nie spłaca – to rozpocznie się dopiero w roku 2021. Teraźniejsza, dopiero co postanowiona kolejna już emisja obligacji przewiduje termin spłaty dopiero na lata 2023-2028. Warto tu zauważyć, że są to lata, które nastąpią nawet nie w czasie kadencji samorządu, która rozpocznie się po październikowych wyborach, ale dopiero w czasie kadencji kolejnej. Innymi słowy obciążenia z tytułu obecnej emisji i wydatków środków, które gmina z obligacji pozyska, spadną dopiero na przyszłe samorządy gminy.

Gmina wyemituje – bo radni propozycję taką zaakceptowali w poprzedni czwartek – 2600 obligacji po tysiąc złotych. Daje to kwotę 2,6 miliona. Część środków ma posłużyć na redukcję obciążeń z tytułu zaciągniętych już kredytów – na kwotę niespełna miliona złotych. 1,6 miliona posłuży do finansowania planowanego deficytu budżetowego. Radni, zainspirowani pytaniem jednego z obecnych na sesji mieszkańców, przed podjęciem decyzji próbowali dopytywać o koszta, które będą się wiązać z emisją obligacji.

– Czy jest znana choć przypuszczalna wysokość marży? – pytał wiceprzewodniczący Ryszard Olczyk. Stuprocentowej odpowiedzi tu nie ma, bo wysokość marży będzie dopiero przedmiotem negocjacji. Jak ocenił przedstawiciel wspomagającej gminę firmy, ma ona wynosić około 1 procenta. Do tego dochodzi też zmienny WIBOR, który obecnie wynosi w granicach 1,8 procenta. Całkowite oprocentowanie będzie tu więc najpewniej mieścić się w przedziale 2-3 procent. Emisja obligacji jest przewidziana jeszcze na rok bieżący. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

derby

Siatkarskie derby w Pankach

Stanisław Wrzesiński6 stycznia 2019
re

Podwyżki na odchodne

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2018
fdfs

Nowy, bezpieczny peron

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2018
gj

Powołano nową skarbniczkę

Jarosław Jędrysiak2 grudnia 2018
bnb

Bujak odwołała Wachowską

Jarosław Jędrysiak2 grudnia 2018
praski

Praski schodzi ze sceny bez słowa

Ewa Chojnacka27 listopada 2018