Powiat, klasa okręgowa

Derbowy remis KS-u Panki z Olimpią Truskolasy

W powiatowych derbach wicelider częstochowskiej klasy okręgowej, KS Panki 2:2 (1:1), zremisował z Olimpią Truskolasy, dla której wyrównującą bramkę zdobył grający trener Marcin Zalewski.
©Stanisław Wrzesiński

PIŁKA NOŻNA. W niedzielnych powiatowych derbach KS Panki 2:2 (1:1) zremisował z nieobliczalną pod względem wynikowym Olimpią Truskolasy. Tym samym zajmujący pozycję wicelidera podopieczni Adriana Pasieki stracili pierwsze ligowe punkty w tegorocznym sezonie. Dwie bramki Macieja Wolskiego (w 49. i 68. minucie) zadecydowały o wyjazdowej wygranej prowadzącego w tabeli klasy okręgowej Znicza Kłobuck z częstochowskim Stradomiem, dla którego kontaktowego gola uzyskał w 76. minucie Jakub Skoczek

Posiadające wieloletnią historię piłkarskie derby dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowości, Panek i Truskolas, zgromadziły prawie 400-osobową widownię, która była świadkiem pojedynku, w którym nie zabrakło goli, niewykorzystanych znakomitych sytuacji podbramkowych (m.in. wybicie piłki po strzale Pawła Wręczyckiego z linii bramkowej na rzut rożny przez Krzysztofa Randaka), efektownych bramkarskich interwencji (np. dwukrotnej golkipera gospodarzy, Marcina Marka, po precyzyjnych uderzeniach Dawida Wojtyry) czy dramaturgii w końcowych momentach, po czerwonych kartkach defensywnego pomocnika gości, Pawła Mardosza, w 77. minucie (dwie żółte) oraz Piotra Wręczyckiego, będącego na ławce rezerwowej gospodarzy, w 91. minucie. Gospodarze do derbowego pojedynku przystępowali osłabieni brakiem najlepszego strzelca Tomasza Pasieki (kontuzja w meczu z Wartą Kamieńskie Młyny), obrońców Szymona Kowalczyka i Michała Załuckiego, bramkarza Dariusza Sobolewskiego czy pomocnika Jakuba Chrzęstka. Goście pojawili się w zaledwie 13-osobowym składzie (zabrakło m.in. Oskara Bogusa, Mateusza Bala czy Patryka Lizureja), grającym trenerem Marcinem Zalewskim na ławce rezerwowych, odczuwającym jeszcze skutki wcześniejszej kontuzji. Ponadto w obydwu zespołach zagrali piłkarze, którzy w przeszłości reprezentowali barwy zarówno Panek, jak i Olimpii (Przemysław Ogłaza i Arkadiusz Hyra czy Cezary Tomziński, Marcin Zalewski i 18-letni Konrad Hejno). Przed liczną widownią na pankowskim obiekcie piłkarskim zaprezentowali się prawie wszyscy nowi zawodnicy pozyskani przed tegorocznym sezonem: bramkarz Marcin Marek (Warta Mstów), obrońca Sebastian Sośniak (wolny transfer), pomocnicy Łukasz Gawron (Victoria Częstochowa) i Jakub Jędrzejczak (Orkan Rzerzęczyce) oraz napastnik Jakub Koza (GLKS Gmina Kłomnice). Prowadzenie dla Panek uzyskał Arkadiusz Hyra w 34. minucie w zamieszaniu podbramkowym. Minutę później do wyrównania doprowadził niezawodny Dawid Wojtyra. Na 2:1 podwyższył dla gospodarzy w 48. minucie Patryk Kudła, który wykorzystał dokładne zagranie Sebastiana Dobosza. W 61. Minucie końcowy wynik powiatowych derbów ustalił uderzeniem głową z pola karnego grający trener Olimpii, Marcin Zalewski, który na boisku zameldował się zaledwie minutę wcześniej. Jak przystało na piłkarskie derby, nie brakowało twardej, męskiej walki, czego efektem było aż 10 kartek żółtych i dwie czerwone, które pokazał zawodnikom obydwu drużyn pochodzący z Krzepic arbiter Bartosz Kuc.

Liderujący częstochowskiej okręgówce Znicz Kłobuck po wyjazdowej wygranej 2:1 (2:1) ze Stradomiem pozostał jedynym zespołem w tegorocznym sezonie z kompletem 15 punktów, a strzelec dwóch bramek, Maciej Wolski, objął z dorobkiem 9 goli przodownictwo w tabeli strzelców, w której wyprzedza zdobywcę 8 bramek, Tomasza Pasiekę (KS Panki) oraz Dawida Wojtyrę (Olimpia; 7 celnych trafień). Trzecie miejsce w tabeli, po wyjazdowym remisie 2:2 z Orłem Psary/ Babienica, utrzymał kolejny przedstawiciel naszego powiatu – Amator Golce. Dla gospodarzy, którzy dwukrotnie obejmowali prowadzenie (najpierw w 22., a następnie 81. minucie) bramki strzelali Piotr Klabis i Marcin Żmuda. Amator doprowadził do wyrównania po samobójczym golu Adama Kąkola oraz, za drugim razem, w 90. minucie po celnym strzale Michała Wróblewskiego. Podczas meczu karnego wykonywanego przez grającego trenera Orła, Adama Młynka, obronił Przemysław Woldan. Ponadto goście kończyli spotkanie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Doriana Matyi (93. minuta).

Dwa gole Mateusza Wojciechowskiego (w tym zwycięski w 84. minucie) zadecydowały o wygranej 2:1 (0:0) Pogoni Kamyk z mającym potencjał MLKS-em Woźniki, dla którego kontaktową bramkę strzelił Radosław Paliga. Beniaminek Liswarta Krzepice 1:1 (0:0) zremisowała w Mstowie z miejscową Wartą, dla której był to pierwszy punkt w tegorocznych rozgrywkach. Dla Liswarty prowadzenie uzyskał w 52. minucie Grzegorz Noga, a dla Warty (która opuściła ostatnie miejsce w tabeli) do wyrównania doprowadził w 66. minucie najlepszy strzelec drużyny Michał Kowalczyk. Piłkarska sinusoida wciąż towarzyszy lublinieckiej Sparcie, która 5:2 (2:0) pokonała zajmującą dotychczas czwartą pozycję Gminę Kłomnice. Po dwa gole w tym meczy zdobyli Dawid Świtała i Roland Skolik (obaj Sparta) oraz Tomasz Wypych (Gmina), a piąte trafienie dla gospodarzy było dziełem Dawida Breulicha. W derbach Podokręgu Lubliniec pomiędzy beniaminkiem Unią Kalety a Wartą Kamieńskie Młyny, zakończonych polubownym remisem 1:1 (0:1), w zespole gości zadebiutował trzeci ekstraligowiec, przez ostatnie dwa sezony związany z IVligową bytomską Polonią, 37-letni obrońca Marek Szyndrowski (181 ekstraligowych występów i 1 bramka w drużynach Ruchu Chorzów, Korony Kielce i GKS-u Bełchatów), który dołączył do wcześniej pozyskanych Krzysztofa Markowskiego i Sebastiana Dudka.

W najciekawszych derbowych spotkaniach kończących drugi w tym sezonie, prawie 10-dniowy piłkarski maraton częstochowskiej okręgówki, w sobotę 8 września, zmierzą się Olimpia Truskolasy ze Zniczem Kłobuck (godz. 11.00) oraz Pogoń Kamyk z Amatorem Golce (godz. 13.00).

Klasa okręgowa (grupa I)

Pozostałe wyniki (IV kolejka): Warta Kamieńskie Młyny-KS Panki 0:7 (Patryk Kudła-2, Paweł Wręczycki-2, Tomasz Pasieka, Szymon Kowalczyk, Arkadiusz Hyra); (V kolejka): Lotnik Kościelec-Orzeł Kiedrzyn 2:2 (Kamil Korbel, Piotr Knapik; Sebastian Lachowski, Łukasz Lechowski), Piast Przyrów-Olimpia Huta Stara 3:2 (Damian Burza-2, Kajetan Sikora; Krzysztof Pietrzykowski, Michał Sitek).