Społeczeństwo

Mejl szkodzi zdrowiu?

ARCHIWUM.
Mejl szkodzi zdrowiu?

CIEKAWOSTKA. Amerykańscy uczeni uznali po przeprowadzonych badaniach, że sprawdzanie mejli z pracy w domu… szkodzi najbliższym adresata

Wszystko bierze się stąd, że wraz z postępem technologicznym jesteśmy w zasięgu pracodawców już nie tylko w godzinach wynikających z kontraktu, ale i wtedy, gdy już sobie odpoczywamy w domu. Taki stałym kontakt z szefem dają w pierwszym rzędzie smartfony. Za ich pomocą możemy odbierać służbowe mejle i odpisywać na nie w zasadzie w dowolnej porze doby. Tym samym tak właściwie ani nie jesteśmy w pracy, ani nie wypoczywamy z rodziną.

Jak donosi PAP, badania naukowców z Virginia Tech wykazały, że takie mejle z pracy po godzinach i związane z nim poczucie, iż przełożeni oczekują naszej dyspozycyjności także wtedy – wieczorem czy w weekendy – są niezwykle stresujące i nie pozwalają na mentalne odseparowanie obowiązków z pracy od życia prywatnego. Badania mają dowodzić, że efektem jest tu wypalenie zawodowe, chroniczny stres i emocjonalne wyczerpanie. W ramach eksperymentu ankietowano 142 pary, w których jedna z połówek musiała być ciągle „pod mejlem”. Ustalono, że zwykle pracownicy są w stanie i w takim przypadku wyznaczyć granice swojej dyspozycyjności. Gorzej, jeśli tak zwane elastyczne godziny pracy okazywały się po prostu pracą bez żadnych ograniczeń. Odnotowano, że choć „elektroniczna smycz” w postaci stałego kontaktu z pracodawcą zwykle nie ma wpływu na relacje między bliskimi, to już daje się zauważyć w postaci gorszego samopoczucia partnerów osób pozostających stale w kontakcie. Mówiąc wprost – partnerzy osób ciągle będących „pod mejlem” zgłaszają, że nie są zadowoleni ze swojego stanu zdrowia. Jak podsumowują uczeni, jest to dość nieoczekiwany efekt uboczny całej tej sytuacji zawodowej. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Społeczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Społeczeństwo

Mikołajkowy konkurs z bajkami Anny Sokół

Jarosław Jędrysiak12 stycznia 2021

Rodzą się przyszli stulatkowie

Jarosław Jędrysiak4 stycznia 2021

Rolnicy kontra miastowi

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2018

Porywają dzieci na organy?

Ewa Chojnacka10 sierpnia 2018