Mieszkania socjalne w byłej szkole – Gazeta Kłobucka
Kleśniska

Mieszkania socjalne w byłej szkole

Koncepcja przebudowy i wygląd obiektu po szkole już po przebudowie były prezentowane podczas ostatniej sesji w Lipiu.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Mieszkania socjalne w byłej szkole

MIESZKALNICTWO. Po przebudowie budynku, który przed laty pełnił funkcję szkoły podstawowej, powstaną w Kleśniskach mieszkania socjalne dla kilku rodzin. Obecnie znana jest koncepcja takiej przebudowy. Co szczególnie zwraca w niej uwagę?

Możliwości i pomysły co do sposobu zagospodarowania byłej szkoły przedstawiane były na sesji w Lipiu przez architekt Danutę Grzegorzek. Obecnie zaawansowanie sprawy jest już spore, bo oprócz gotowej dokumentacji jest też już uzyskane pozwolenie na budowę. Obiekt po szkole jest w tym momencie w dużym stopniu opustoszały – pozostały dwa zamieszkane lokale mieszkalne – i widoczne są wynikające poniekąd z braku użytkowania różne uszkodzenia jego wyposażenia. Przy czym poziom dewastacji jest mimo wszystko na tyle niewysoki, że sensowne jest podjęcie się jego przebudowy i przystosowania do nowych potrzeb. Są dwie połączone łącznikiem części budowli: przykryta wysokim dachem i parterowa. Jeden z lokali mieszkalnych ma tam aż ponad 130 metrów kwadratowych – czyli bardzo dużo jak na tego rodzaju lokal. Przekonstruowania wymagają w obiekcie także różnego rodzaju instalacje, które tworzono w epoce zupełnie innych wymagań technologicznych.

Co powstanie w byłej szkole? Przede wszystkim zaprojektowano tu przebudowę do takiej postaci, która umożliwi ulokowanie w budynku 11 socjalnych lokali mieszkalnych. Ich powierzchnia będzie zróżnicowana – ze względu na to, że potrzeby mieszkaniowe różnych rodzin także się różnią.

– Choć to będą mieszkania socjalne, staraliśmy się, by ludzie, którzy będą w nich mieszkać, byli zadowoleni z ich funkcjonalności. Każdy lokal ma więc łazienkę z elektrycznym podgrzewaczem wody. Każdy ma też kuchnię i salonik. Liczba pomieszczeń zależna od liczby mieszkańców. Choć to lokale socjalne, spełnione muszą być standardy godne XXI wieku. Do każdego lokalu przynależeć będzie też jakieś pomieszczenie gospodarcze, jakaś komórka – szkicowała na sesji główne założenia projektowe Danuta Grzegorzek. W otoczeniu powstaną m.in. miejsca parkingowe, przeprojektowany będzie wjazd. Będzie też podjazd dla niepełnosprawnych.

Zmieni się też zasadniczo wygląd całego budynku. W części szkolnej mniej, bo tam pozostaną też istniejące stropy. W części przykrytej wysokim dachem będzie wymiana stropów (obecnie drewnianych) oraz znaczące obniżenie dotychczasowego dachu.

– My po prostu „ścinamy” ten dach. Nie będzie on aż tak wysoki. Podniesione będą za to ścianki dla uzyskania pełnowymiarowego poddasza – co pozwoli tam umieścić 4 lokale mieszkalne. Czyli budynek będzie niższy, ale przestrzeń będzie wykorzystana o wiele bardziej efektywnie – stwierdziła Grzegorzek.

Realizacja przebudowy może się odbyć z wykorzystaniem środków zewnętrznych możliwych do pozyskania na mieszkania socjalne.

– Dwa tygodnie temu złożyliśmy już wniosek w tej sprawie do Regionalnego Programu Operacyjnego. Cała wartość projektu wynosi ponad 2,3 miliona złotych – uzupełniła wójt Bożena Wieloch. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kleśniska

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kleśniska

K - Pijany bez prawka spowodował wypadek (1808) + fot

Pijany bez prawka spowodował wypadek

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2020
K - Gnał przez wieś 134 na godzinę (1222) + fot

Gnał przez wieś 134 na godzinę

Jarosław Jędrysiak8 września 2019
pies

Wielka kraksa na drodze krajowej

Jarosław Jędrysiak13 maja 2019
re

Będą mieszkania socjalne

Jarosław Jędrysiak17 marca 2019
5

Ponad 100 osób szukało 14-latki

Redakcja20 czerwca 2016