Oszuści dzwonią coraz częściej – Gazeta Kłobucka
Region

Oszuści dzwonią coraz częściej

ARCHIWUM POLICJI.
Oszuści dzwonią coraz częściej

UWAGA. O metodach oszustów, w których wykorzystuje się telefon i łatwowierność seniorów, jest głośno od dłuższego czasu. Mogłoby się wydawać, że przestępcy zniechęcą się do ich stosowania. Tymczasem jest inaczej

Oszuści działają w całej Polsce, a atak na seniorów, którzy czasem skłonni są zbyt łatwo dać wiarę temu, co słyszą w słuchawce, przypuszczany jest dosłownie w każdej możliwej lokalizacji (pisaliśmy o kilku takich przypadkach w naszym powiecie). Świeży dowód na to, że przestępcy wcale nie odpuszczają i nie porzucają metody pozbawiania ludzi pieniędzy przy pomocy kłamstw wypowiedzianych przez telefon, mamy z Tarnowa.

– Prawie nikt z kilkunastu osób, do których dzwoniono, nie dał się oszukać. W jednym z przypadków łupem oszustów padło jednak prawie 60 tys. złotych – informuje oficer prasowy tarnowskiej policji, Paweł Klimek. W samym tylko w sierpniu oszuści wyłudzili od seniorów w tym jednym tylko mieście w sumie około ćwierci miliona złotych. To suma pokaźna – a za nią stoją ludzkie tragedie i niejednokrotnie utrata z trudem składanych oszczędności życia. Skala działalności przestępczej każde zachowywać czujność wobec wszelkich podejrzanych telefonów i różnorodnych mutacji słynnych przestępczych metod „na wnuczka” czy „na policjanta”. Seniorzy często słyszą w słuchawce o rzekomym wypadku drogowym bliskiego krewnego i pilnej potrzebie zapłacenia dużej gotówki na „załatwienie sprawy”. Starsi, pamiętający świetnie czasy takiego „załatwiactwa”, są potencjalnie łatwym celem dla oszustów. Skoro skala wyłudzeń jest finansowo tak ogromna, a jednocześnie liczba skutecznych prób oszustów procentowo stosunkowo nieduża, łatwo sobie uświadomić, jak wiele tych prób jest podejmowanych i na ile narażeni są seniorzy. Przede wszystkim warto więc uświadamiać osoby starsze wśród własnych bliskich. Najlepszym i najprostszym odruchem wydaje się odkładanie słuchawki przy najmniejszym podejrzeniu, że na linii ma się oszusta. Policja apeluje, by szczególną ostrożność zachować w przypadku każdej rozmowy, która dotyczy pieniędzy, ich wypłacania lub przekazywania.

– Kreatywność oszustów nie zna granic. Posuną się do najbardziej wymyślnych historii, by wzbudzić zaufanie, odwołać się do współczucia czy chęci pomocy drugiej osobie – podkreśla Klimek. (opr. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

rtfg

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
54g

ZUS wysyła listy do płatników składek

Adam Świerczyński5 marca 2019
fasr

Województwo ma złą nazwę?

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019
19

Będzie więcej autobusów?

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019
zus

Pół miliona cudzoziemców w ZUS-ie

Adam Świerczyński25 lutego 2019
saf

Od marca wyższe emerytury

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2019