Oszuści dzwonią coraz częściej – Gazeta Kłobucka
Region

Oszuści dzwonią coraz częściej

ARCHIWUM POLICJI.
Oszuści dzwonią coraz częściej

UWAGA. O metodach oszustów, w których wykorzystuje się telefon i łatwowierność seniorów, jest głośno od dłuższego czasu. Mogłoby się wydawać, że przestępcy zniechęcą się do ich stosowania. Tymczasem jest inaczej

Oszuści działają w całej Polsce, a atak na seniorów, którzy czasem skłonni są zbyt łatwo dać wiarę temu, co słyszą w słuchawce, przypuszczany jest dosłownie w każdej możliwej lokalizacji (pisaliśmy o kilku takich przypadkach w naszym powiecie). Świeży dowód na to, że przestępcy wcale nie odpuszczają i nie porzucają metody pozbawiania ludzi pieniędzy przy pomocy kłamstw wypowiedzianych przez telefon, mamy z Tarnowa.

– Prawie nikt z kilkunastu osób, do których dzwoniono, nie dał się oszukać. W jednym z przypadków łupem oszustów padło jednak prawie 60 tys. złotych – informuje oficer prasowy tarnowskiej policji, Paweł Klimek. W samym tylko w sierpniu oszuści wyłudzili od seniorów w tym jednym tylko mieście w sumie około ćwierci miliona złotych. To suma pokaźna – a za nią stoją ludzkie tragedie i niejednokrotnie utrata z trudem składanych oszczędności życia. Skala działalności przestępczej każde zachowywać czujność wobec wszelkich podejrzanych telefonów i różnorodnych mutacji słynnych przestępczych metod „na wnuczka” czy „na policjanta”. Seniorzy często słyszą w słuchawce o rzekomym wypadku drogowym bliskiego krewnego i pilnej potrzebie zapłacenia dużej gotówki na „załatwienie sprawy”. Starsi, pamiętający świetnie czasy takiego „załatwiactwa”, są potencjalnie łatwym celem dla oszustów. Skoro skala wyłudzeń jest finansowo tak ogromna, a jednocześnie liczba skutecznych prób oszustów procentowo stosunkowo nieduża, łatwo sobie uświadomić, jak wiele tych prób jest podejmowanych i na ile narażeni są seniorzy. Przede wszystkim warto więc uświadamiać osoby starsze wśród własnych bliskich. Najlepszym i najprostszym odruchem wydaje się odkładanie słuchawki przy najmniejszym podejrzeniu, że na linii ma się oszusta. Policja apeluje, by szczególną ostrożność zachować w przypadku każdej rozmowy, która dotyczy pieniędzy, ich wypłacania lub przekazywania.

– Kreatywność oszustów nie zna granic. Posuną się do najbardziej wymyślnych historii, by wzbudzić zaufanie, odwołać się do współczucia czy chęci pomocy drugiej osobie – podkreśla Klimek. (opr. jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

duda

Wizyta prezydenta Dudy odwołana z powodu tragedii w Gdańsku

Adam Świerczyński14 stycznia 2019
wsd

Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej

Ewa Chojnacka12 stycznia 2019
gj

Opieka nad dzieckiem, gdy szkoła zamknięta

Adam Świerczyński27 grudnia 2018
paliwa

Będą zwalczać lewe paliwo

Jarosław Jędrysiak24 grudnia 2018
pies

Wyrok w sprawie głośnej kradzieży

Jarosław Jędrysiak12 grudnia 2018
bagaz

Wprowadzili alarm Alfa

Jarosław Jędrysiak3 grudnia 2018