Stacja już uzdatnia wodę – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Stacja już uzdatnia wodę

Otwarli nowoczesną stację uzdatniania wody. Jest to jedna z najważniejszych i najdroższych inwestycji Krzepic w ostatnich latach.
GMINA KRZEPICE
Stacja już uzdatnia wodę

INWESTYCJA. We wtorek oficjalnie otwarto zmodernizowaną stację uzdatniania wody w Krzepicach. Wcześniej w ciągu ponad roku wydano na tę inwestycję ponad 7,5 miliona złotych. – Mamy najnowocześniejszą stację uzdatniania w regionie – mówi nam Krystian Kotynia

W całej tej inwestycji chodziło o to, by krzepickie wodociągi uzyskały nowoczesną linię technologiczną do uzdatniania wody i by jej wydajność zaspokajała aktualne potrzeby. Od połowy czerwca ubiegłego roku do końca sierpnia tego roku prowadzono więc modernizację stacji i wyposażanie jej w technologię ozonowania wody, uzyskując wydajność rzędu 250 metrów sześciennych na godzinę. Ze wspomnianych kosztów – ponad 7,5 miliona – prawie 4 miliony miasto uzyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego. Po mniej więcej milion osiemset włożono z budżetu gminnego i z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pożyczki te mają tę cechę, że część kwot można potem zamiast spłaty przeznaczać na kolejne proekologiczne inwestycje na rzecz gminy.

Jak działa nowa stacja i na czym jej nowoczesność polega?

– Nowy układ technologiczny oparto o naturalne procesy napowietrzania i filtracji wraz z dodatkowym układem ozonowania, który polepszał będzie procesy utleniania ponadnormatywnych związków w wodzie surowej, m.in. manganu. Układ ozonowania będzie również poprawiał parametry organoleptyczne i stabilność bakteriologiczną wody – wyjaśnia sekretarz Zbigniew Sosin. Żeby smak wody i jej dostępność poprawiły się, wybudowano m.in. nowe rurociągi prowadzące ze studni głębinowych, dwa nowe ciągi uzdatniania wody, zbiornik do magazynowania wody o pojemności 500 metrów sześciennych. Pompy sieciowe mają teraz wyposażenie umożliwiające dezynfekcję wody przy pomocy promieni ultrafiolwtowych. Podatność na awarie ograniczające dostępność wody może też zmniejszyć nowa stacja transformatorowa i nowy agregat prądotwórczy na potrzeby stacji.

– Wszystko to lśni nowymi materiałami. Choćby zastosowane liczne elementy nierdzewne dają poczucie higieniczności i trwałości urządzeń i instalacji – chwali się burmistrz Kotynia.

W odpowiedzi na nasze zainteresowanie miasto dzieli się chętnie licznymi szczegółami technicznymi odnośnie do procesu uzdatniania wody, który zastosowany został w stacji. Oszczędzając czytelnikom tej szczegółowości, wspomnijmy tylko o ozonowaniu. Ma ono szansę przełożyć się na poprawę smaku wody, bo woda czerpana z tutejszych ujęć zawiera duże ilości żelaza i manganu pochodzenia organicznego. Kto kiedyś próbował takiej zbyt żelazistej wody, doskonale wie, że jest ona mało smaczna – i nawet jeśli inne parametry jakościowe są zachowane, to trudno z takiej wody pitnej być zadowolonym. Ozonowanie wody ma być skutecznym sposobem na usunięcie tej niedogodności.

– Są to najnowsze i innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii wody, które bazują na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie, bez stosowania chemikaliów w procesach przygotowania wody – podkreśla Sosin.

Uruchomienie stacji uzdatniania to dla krzepiczan i mieszkańców okolicznych miejscowości korzystających z krzepickich ujęć na pewno wiadomość i dobra, i ważna. Ten ważny krok na przód nie może być jednak ostatnim. Już dziś można zetknąć się z opiniami niektórych mieszkańców, że raptownej poprawy smaku wody nie są w stanie odczuć. Może tu mieć jednak znaczenie fakt, że przy stosowaniu dotychczasowych technologii w istniejącej sieci wodociągowej zdążyły się przez lata nawarstwić osady, które mają pewien wpływ na to, co płynie potem z kranu. Zakłada się tu jednak, że technologia użyta w nowej stacji będzie wpływać też na samooczyszczanie się starych części sieci wodociągowej. Możliwe też, że te najstarsze jej odcinki będą się ostatecznie nadawały po prostu do wymiany.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

synagoga

Krok ku remontowi synagogi

Jarosław Jędrysiak25 maja 2020
policja4

Zabrali prawko na Muznerowskiego

Jarosław Jędrysiak20 maja 2020
t2

Nie mają wody, nie mają kanalizacji

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
muzeum

Muzeum znów dostępne

Jarosław Jędrysiak10 maja 2020
we

Nie przekażą danych wyborców

Jarosław Jędrysiak1 maja 2020
krzepice

Targowisko znów działa

Jarosław Jędrysiak28 kwietnia 2020