Zima idzie – a przedszkolaki marzną? – Gazeta Kłobucka
Zawady

Zima idzie – a przedszkolaki marzną?

Jeśli ten pan dzwonił w środę, to faktycznie firma nie była tam obecna przez cały dzień, bo dopiero zaczyna roboty. Ale mamy zapewnienie, że część dolnych źródeł ciepła zostanie podłączonych do przedszkola już w najbliższych dniach, bo do 10 października. Spodziewamy się, że ten termin zostanie dotrzymany – mówi wójt Świtała. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Zima idzie – a przedszkolaki marzną?

NASZE INTERWENCJE. Kiedy dokończą budowę przedszkola w Zawadach? Na dworze już jest zimno, a co z ogrzewaniem pomieszczeń, w których przebywają dzieci? – niepokoi się nasz czytelnik

Sporo pisaliśmy o rozbudowie kompleksu oświatowego w Zawadach, która nie została dokończona z powodu wycofania się realizującej inwestycję firmy. Sprawa jest zresztą całkiem dobrze znana mieszkańcom gminy Popów. Gdy stało się jasne, że budowa nie zostanie dokończona do rozpoczęcia roku szkolnego, w radzie gminy dyskutowano, kto i kiedy doprowadzi inwestycję do takiego stanu, aby z budynków zespołu szkolno-przedszkolnego mogły korzystać dzieci. Jeszcze w sierpniu mówiono, że jak tylko upłyną wynikające z umów terminy wiążące gminę i poprzednio realizującą budowę firmę, to na plac budowy będzie wchodzić nowa firma. Dziś pogoda jest już jesienna. Budowa – nadal rozgrzebana. Stąd i obawy – i telefony z pytaniami.

– Moje dziecko chodzi do tego przedszkola. Odbierałem je ostatnio i widziałem, że tam grzeją salę, w której przebywają przedszkolaki, jakimiś farelkami. Ciągle jakaś prowizorka, a przecież do zimy coraz bliżej. Wójt mówił podczas zebrania we wrześniu, że lada dzień budowę będzie kończyć nowa firma. Ale ja nie widzę, żeby tam się cokolwiek działo. Długo to jeszcze potrwa? Bo warunki nie są dla dzieci odpowiednie, a już na pewno nie będą takie, gdy pogoda jeszcze się pogorszy – denerwuje się jeden z rodziców, który zdecydował się powiadomić o sprawie redakcję.

Choć procedury związane z wyborem nowej firmy, która dokończy inwestycję, to nie jest coś, co załatwia się od ręki i w ciągu dnia, to miesiąc nowego roku szkolnego, który upłynął bez wyraźnych postępów w sprawie dokończenia przedszkola – to już dość, by zrozumieć niepokój rodzica. Dopytujemy więc w gminie, co się takiego stało, że nim się budowa ruszyła, to pojawiły się u rodziców przedszkolaków oznaki zniecierpliwienia.

– Rzeczywiście przedstawiałem rodzicom podczas zebrania plan kolejnych działań i przewidywane terminy, przy czym na razie cały czas mieścimy się w granicach, które wtedy nakreśliłem – mówi nam Bolesław Świtała.

Wójt potwierdza, że umowę z firmą, która inwestycję dokończy, podpisano w poniedziałek – czyli na tyle niedawno, że jeszcze niewiele się wydarzyło na placu budowy.

– Jeśli ten pan dzwonił w środę, to faktycznie firma nie była tam obecna przez cały dzień, bo dopiero zaczyna roboty. Ale mamy zapewnienie, że część dolnych źródeł ciepła zostanie podłączonych do przedszkola już w najbliższych dniach, bo do 10 października. Spodziewamy się, że ten termin zostanie dotrzymany – mówi Świtała.

Jak rozumiemy, po podłączeniu dopływu ciepła z systemu opartego o pompy ciepła, jaki tu zastosowano, nie będzie już potrzeby używania nagrzewnic, które z niepokojem zauważył w przedszkolu dzwoniący do naszej redakcji rodzic. Skoro więc jest już firma odpowiedzialna za dokończenie budowy, a perspektywa podpięcia przedszkola pod nowe ogrzewanie jest krótka – można chyba ograniczyć obawy rodziców.

– Rozmawiałem właśnie z dyrektorem Związkiem, który powiedział mi, że codziennie sprawdza, czy w przedszkolu jest ciepło. Zastosowane tymczasowo nagrzewnice spełniają swoje zadanie. Dzieci nie marzną – zapewnia wójt, oddzwaniając do nas po kilkunastu minutach, już po rozmowie z dyrektorem szkoły.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zawady

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Zawady

alkomat

Pijany rąbnął w płot

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2020
K - Tirem potrącił pieszą (1926) + fot

Tirem potrącił pieszą

Jarosław Jędrysiak9 lutego 2020
NOWY-ROK-ZAWADY

Wspólnie witali Nowy Rok

Jarosław Jędrysiak12 stycznia 2020
autobus-policja

Upewnij się, że dziecko pojedzie bezpiecznie

Jarosław Jędrysiak12 stycznia 2020
K - Rączka gotował z Jutrzenką 1

Rączka gotował z Jutrzenką

Ewa Chojnacka31 lipca 2019
reg

Budujcie się, póki można! To ostatni moment

Jarosław Jędrysiak24 grudnia 2018