Powiat

Głosowanie – co trzeba wiedzieć

Jeżeli mieszkasz w gminie lub w mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu, dostaniesz cztery karty do głosowania.
ARCH.
Głosowanie – co trzeba wiedzieć

WYBORY. Kontynuujemy nasz cykl przedwyborczy. Dziś informujemy, ile kart do głosowania otrzymamy oraz o czym pamiętać przy oddawaniu głosu. Podpowiadamy także, czy można głosować poza miejscem zamieszkania i kiedy głosować mogą obywatele Unii Europejskiej, którzy nie mają polskiego obywatelstwa

Jeżeli mieszkasz w gminie lub w mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu – dostaniesz cztery karty do głosowania: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Pamiętajmy, że w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 000 mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postawić musimy tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W wyborach radnych, w których głosujemy na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 000 mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, należy postawić tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów. W wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta stawiamy tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata. Należy także pamiętać, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Tylko w miejscu zamieszkania
Warto pamiętać, że w wyborach samorządowych głosować można wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania. Wyjątek dotyczy osób przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje

Co z obywatelami UE?
Jeżeli wyborca jest obywatelem Unii Europejskiej, ale nie jest obywatelem polskim, może głosować w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Musisz być jednak wpisany do stałego rejestru wyborców, prowadzonego przez gminę – informuje Państwowa Komisja Wyborcza.
Wyborca ma prawo do udziału w głosowaniu, jeżeli:
1. najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
2. stale mieszka na terenie danej gminy;
3. nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
4. nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu.
Dotyczy to również prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rady dzielnicy m. st. Warszawy.
Jeżeli wyborca jest obywatelem UE, ale nie jest obywatelem polskim, nie może głosować w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa. (oprac. as)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Nie wypalaj traw

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Przymierzają się do rozbudowy szpitala

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024