Stacja badawcza w mieście? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Stacja badawcza w mieście?

– Czy jest możliwe, żeby na naszym terenie powstała też taka stała stacja pomiarowa? – pytał przewodniczący Zbigniew Pilśniak.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Stacja badawcza w mieście?

BEZPIECZEŃSTWO. Jakość powietrza w mieście i w ogóle w powiecie budzi zainteresowanie od dawna, ale bodaj szczególnie w ostatnich latach, gdy o problemie smogu mówi się niemal na okrągło. Tymczasem w naszym powiecie nie ma stałej stacji, która prowadziłaby badania tego rodzaju

Choć są w powiecie pojedyncze działające mierniki jakości powietrza, to profesjonalnej placówki, która tę jakość bada, nie ma.

– Tak się składa, że na państwa terenie nie ma stacji monitoringu powietrza. Dlatego żeby ocenić stan powietrza na terenie powiatu, posługujemy się metodami modelowania, czyli bierzemy pod uwagę wyniki z najbliższych stacji i na tej podstawie próbujemy określić jakość powietrza u państwa – informował radę powiatu podczas ostatniej sesji Mariusz Ślęzański z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pomiary dokonywane w punktach odległych o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od powiatu mogą co prawda dać pojęcie o stanie powietrza w całym regionie, więc i u nas, ale nie są w stanie uwzględnić precyzyjnie czynników wpływających na jego jakość lokalnie. A informacja o tym, że średnio w regionie powietrze jest w danym okresie roku, dajmy na to, dobrej jakości – niekoniecznie musi odpowiadać faktycznemu stanowi w danym momencie na przykład w Kłobucku. Badania na naszym terenie były prowadzone przy pomocy mobilnej stacji pomiarowej – bo jedna taka jest w naszym województwie. Wówczas udało się zbadać dokładnie stan powietrza w okresie zimowym niemal w samym geograficznym środku powiatu, bo w Wilkowiecku. Są też plany, by w nieodległej przyszłości w taki dokładny sposób przebadać też powietrze w Kłobucku.

– Obiecuję, że jak się uda, to jeszcze w tym roku, albo na początku roku przyszłego postawimy ten ambulans badawczy w Kłobucku. Bo chcemy wiedzieć, jaki jest stan powietrza konkretnie w Kłobucku. Na przykładzie Wilkowiecka wiemy już nieco więcej, jak jest na wsi w tym powiecie – zapowiedział Ślęzański. Każdy chyba ma dobrze w pamięci snujące się nad miastem dymy, w zasadzie stale obecne w sezonie grzewczym. Dokładne pomiary WIOŚ mogłyby potwierdzić skalę zagrożeń dla zdrowia, które wynikają z jakości zimowego powietrza w naszym mieście.

– Mają państwo tutaj system mierników. Zobaczymy więc, jak się te pomiary będą mieć do przeprowadzonych przez nas. Obiecuję, że ten ambulans u państwa stanie. I zwrócę się do urzędu miasta o pomoc w znalezieniu najlepszej dla niego lokalizacji – powiedział przedstawiciel WIOŚ. – O tym, że warto w Kłobucku zbadać środowisko, zwłaszcza stan powietrza, wiem z artykułu z „Gazety Kłobuckiej”, zatytułowanego „Czarne chmury nad Kłobuckiem”. Artykuł ten utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że nie tylko warto, ale wręcz trzeba postawić w Kłobucku nasz ambulans – dodał. Cały czas mowa o mobilnym laboratorium badawczym. Ale czy to jedyne dla nas wyjście?

– Czy jest możliwe, żeby na naszym terenie powstała też taka stała stacja pomiarowa? – pytał przewodniczący Zbigniew Pilśniak.

Na razie wiadomo, że idą zmiany organizacyjne w inspekcji środowiska. Czy w ramach takich zmian będzie też więcej pieniędzy, a więc i możliwości prowadzenia badań – to się okaże.

– Jeśli będzie taka możliwość, będę bardzo chciał, żeby Kłobuck taką stację dostał – odparł Ślęzański, zastrzegając przy tym, że decyzja nie należy do niego – choć on sam będzie takie rozwiązanie w ramach własnych służbowych kompetencji popierał.

Możliwe, że jeśli najpierw stanie na naszym terenie ambulans pomiarowy, a wyniki, które uzyska, wykażą zły stan powietrza w mieście – wydaje się, że w sezonie grzewczym to wielce prawdopodobne – to potrzeba umieszczenia właśnie u nas stałej stacji badawczej stanie się tym bardziej pilna i dostrzegana przez osoby mające tu stosowną moc decyzyjną. Przy dokładnych pomiarach może się okazać, czy faktycznie jesteśmy zielonym wierzchołkiem Śląska, czy też jesteśmy nim bardziej z nazwy i chęci – a stan powietrza wcale nas do takiego miana nie kwalifikuje.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Rekrutują do szkół i przedszkoli (4426) + fot

Rekrutują do szkół i przedszkoli

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Plastyczne nie dla narkotyków (1056) + fot

Plastyczne „nie” dla narkotyków

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Koncert kolęd w kościele 1

Koncert kolęd w kościele

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2020
mors

Morsujący Kłobuck

Ewa Chojnacka7 lutego 2020
K - Nowy rok Akademii Trzeciego Wieku (772) + fot

Nowy rok Akademii Trzeciego Wieku

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2020
stomatolog

Stomatolog dla 1,5 tys. kłobuckich uczniów!

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2020